Nasljednik prvog Hrvata osvajača medalje Milana Neralića donirao kompletnu mačevalačku opremu sa svojeg olimpijskog nastupa: Hrvatski šport je velik dio mog života, iznimnom san ponosan. Bojan Jovanović godinama živi i radi u Americi, gdje je u Bostonu osnovao mačevalački klub. Muzeju je darovao cijelu opremu u kojoj se borio na Olimpijskim igrama 2012., kao prvi Hrvatski mačevaoc na OI nakon 76 godina i prvi koji je to ostvario pod hrvatskom zastavom
Mačevanje je sport u kojem su Hrvati imali prvi značajan međunarodni uspjeh. Na II. Olimpijskim igrama 1900. u Parizu, dotad najvećoj sportskoj priredbi u svijetu, Milan Neralić je izborio brončanu medalju u disciplini sablja. Rođen prije točno 150 godina u Slunju, Neralić se natjecao za Austriju (Hrvatska je bila dijelom Austro-Ugarske Monarhije), ali ponosio se svojim hrvatskim podrijetlom, nikad ne krijući odakle dolazi. Nakon Neralića Hrvatska je na Olimpijskim igrama imala još petoricu mačevaoca, sve njih na OI u Berlinu 1936., dok se na sljedeću priliku čekalo sve do 2012. Tada je Londonu s floretom nastupio Bojan Jovanović, postavši ujedno i prvi Hrvat mačevaoc koji se na Igrama borio pod hrvatskom zastavom.
Premda poražen u produžetku u 1. kolu, naš 'sedmi samuraj' olimpijskog mačevanja plasmanom u London učinio je veliku stvar za promociju relativno 'malog' sporta u kojem je bio i pobjednik Svjetskog kupa, višestruki prvak Hrvatske, pobjednik u dvobojima protiv nekih od olimpijskih prvaka. Bojan Jovanović posljednjih godina živi i radi u Americi, u Bostonu je osnovao Jovanović Fencing Club, klub i školu mačevanja u kojoj je i glavni trener. No, Hrvatsku ne zaboravlja, po uzoru na svojega prethodnika Neralića u čiju čast je HOO ovih dana sedmi put dodijelio Nagradu Milan Neralić za izniman doprinos razvoju i unaprjeđenju sporta na lokalnoj razini.
Jovanović je, naime, svoju kompletnu opremu s olimpijskog debija u Londonu darovao Hrvatskom športskom muzeju. U zbirci se nalazi kombinezon sastavljen od hlača, i gornjeg dijela, zaštitnog prsluka-plastrona, te rukavice, natjecateljska majica, tenisice, čarape i kaciga. Objasnio je i zašto se odlučio na ovu gestu. "Hrvatski šport je veliki dio mog života i drago mi je da mogu ovom malom donacijom biti dio Hrvatskog športskog muzeja. To je veliki projekt u okviru kojeg velikani hrvatskoga sporta neće biti zaboravljeni", ocjenjuje Jovanović.
Oprema Bojana Jovanovića bit će izložena u prvom stalnom postavu Muzeja koji se otvara ove godine. U muzejskoj cjelini Podrum poseban je prostor Svlačionice s odorama nekolicine naših sportaša i sportašica. "Osjećam veliki ponos, zadovoljstvo i ispunjenost, drago mi je da će i moji uspjesi ostati zabilježeni u sportskoj povijesti zbog promocije mačevanja", zaključio je Bojan Jovanović.