U Zagrebu nedostaje čak 183 tima primarne zdravstvene zaštite i sustav je u kolapsu, upozorili su u utorak pred Dječjom bolnicom Srebrnjak iz koalicije BUZ (Blok Umirovljenici zajedno) i Plavi grad.
“Stanje je katastrofalno. Mladi liječnici nemaju motivacije ostati u sustavu – zbog administrativnog preopterećenja, manjka opreme i potpune zapuštenosti osnovnih uvjeta rada”, istaknula je dr. Mirna Eder, liječnica obiteljske medicine. Najavljuje i hitne mjere za spas zagrebačkog zdravstva.
“Raspisat ćemo veći broj specijalizacija, ali jednako važno, osigurati uvjete da mladi liječnici i ostanu u sustavu Obiteljski liječnici, pedijatri, psihijatri, logopedi, neurolozi – svi su deficitarni, a liječnici više vremena provode ispunjavajući papire i baveći se administracijom nego u kontaktu s pacijentima. To moramo i možemo promijeniti”, poručuje. Pulmolog dr. Milivoj Vrčić također ističe da zdravstvo u Zagrebu više ne funkcionira.
"Do liječnika se ne može doći, a liječnici nemaju vremena za pacijente. To nije dostojno europske metropole. Zdravstvene politike Plavog grada bit će posebno usmjerene na najranjivije skupine, umirovljenike i osobe s invaliditetom. Planira se i jačanje palijativne skrbi, uključujući uređenje postojećih odjela te gradnju hospicija koji nedostaje i Zagrebu i cijeloj Hrvatskoj", kazao je dr. Vrčić. Dopunsko zdravstveno osiguranje, bit će svim zagrebačkim umirovljenicima besplatno.
Ivica Lovrić, kandidat Plavog grada za gradonačelnika Zagreba, najavljuje sustavnu obnovu domova zdravlja. Primarna zdravstvena zaštita bit će primarni fokus zdravstvenih politika Plavog grada. “Domovi zdravlja su pod ingerencijom Grada i moraju biti temelj zdravstvene zaštite. Danas su zapušteni, bez kadra, bez opreme, bez specijalističkih timova. To ćemo promijeniti. Omogućit ćemo, primjerice, da pacijent u Sigetu može dobiti uslugu kardiologa, izmjeriti šećer i sve što je potrebno u svom kvartu bez da luta uokolo", rekao je.
Osvrnuo se i na propali projekt Dječjeg centra za translacijsku medicinu u bolnici Srebrnjak koji je trebao postati vrhunski translacijski centar i medicinsko-znanstveni institut. Umjesto toga, postao je simbol Tomaševićeve nebrige o zdravstvu u Zagrebu. “Grad je pokazao nevjerojatnu nesposobnost. U četiri godine završeno je samo tri posto radova. Ugovor je istekao, financijska šteta je deset milijuna eura, a Zagreb i Hrvatska su ostali bez najvažnijeg medicinskog projekta desetljeća. Nije se radilo, dokumentacija je bila neuredna, a projekt nije ušao ni u novu financijsku omotnicu EU fondova”, podsjetio je Lovrić. Najavljuje i to da će već 2. lipnja započeti razgovore s Vladom kako bi se pokušalo spasiti projekt Srebrnjaka:
“Još ima nade”, ističe. Komentirao je i tijek kampanje. “Očekujem ulazak u drugi krug, unatoč prljavoj kampanji koju predvodi aktualni gradonačelnik koristeći smicalice i laži. Paralelno, drugi kandidati se služe neviđenom kupovinom anketa. Ankete u kojima gospođa Selak Raspudić naručuje rezultate po svom ukusu i koristi ih za manipulaciju javnosti. Građani Zagreba znaju tko govori istinu i tko nudi rješenja. Snažno vjerujem u podršku u drugom krugu,” zaključio je Ivica Lovrić.
znači, 183 tima zdrastvene zaštite nestalo u 4 godine? ili je to ipak rezultat 20 godina nebrige i nerada, lovriću? a što se srebrnjaka tiče, milan bandić i ana rukavina stavljenić smijenili su tadašnjeg vrlo uspješnog ravnatelja te bolnice i zamijenili ga 32-godišnjim specijalizantom (!!!) dumić-čulom. interes je bio dokopati se brestovca, nekadašnjeg sanatorija na sljemenu koji je u vlasništvu bolnice srebrnjak. tamo je trebao osvanuti sportski i wellness centar... koga ti lažeš, lovriću???