Ljeto se bliži kraju, a s njime bi se s brojnih zagrebačkih prometnica uskoro trebali povući i bageri, ograde i privremena signalizacija. Sezona velikih radova, zbog koje su Zagrepčani mjesecima mijenjali uobičajene rute, ulazi u završnicu. Na nekim se gradilištima promet već vratio u normalu, na drugima bi se to trebalo dogoditi idućih dana, dok će se ponegdje raditi i tijekom rujna. Provjerili smo što je gotovo, gdje se još radi i kada istječu najavljeni rokovi.
Među najvećim zahvatima bili su radovi u Ulici grada Vukovara i na raskrižju sa Savskom, gdje su se istodobno rekonstruirali vodovod, kolnik i tramvajska infrastruktura. Radovi na raskrižju trajali su nešto više od mjesec dana i završeni su prema planu pa je ono jučer ponovno otvoreno za sav promet. Rok nije pomaknulo ni privremeno zatvaranje gradilišta početkom srpnja, kada je građevinska inspekcija zbog nepravilnosti u osiguravanju i ograđivanju nakratko obustavila radove. Bageri, međutim, još ne odlaze iz Vukovarske. Od Ozaljske do Andrašecove uređuju se kolnik te pješački i biciklistički koridori, uz rekonstrukciju vodovoda, a završetak je najavljen za početak rujna.
Radno je i na križanju Zagrebačke avenije i Selske, gdje se nadvožnjak obnavlja od početka svibnja. Sanira se gotovo cijela konstrukcija, od kolničke ploče i oštećenog betona do ležajeva i prijelaznih naprava. Prvo olakšanje vozačima trebalo bi stići krajem tjedna jer posebna regulacija, zbog koje su ukinuta lijeva skretanja preko raskrižja, traje do nedjelje. Time radovi ipak neće završiti – za cijelu sanaciju predviđeno je pet mjeseci pa bi nadvožnjak trebao biti potpuno obnovljen početkom listopada.
Na Selskoj se, između Baštijanove i Zagorske, od kraja lipnja rekonstruira oko 680 metara magistralnog i vodoopskrbnog cjevovoda. Posao je zahtjevan jer postojeći magistralni vod cijelo vrijeme mora ostati u funkciji zbog opskrbe vodospreme Sokolovac. Završetak je najavljen za početak rujna, odnosno već idući tjedan. Jedan zahvat ondje već je skinut s popisa – 14. kolovoza završena je rekonstrukcija 225 metara plinovoda između Zlatarske i Zagorske te 13 kućnih priključaka.
U završnicu ulazi i Zvonimirova, gdje se od sredine lipnja obnavlja tramvajska pruga od Trga žrtava fašizma do Heinzelove, uključujući i skretnicu na križanju sa Šubićevom. Tramvaji su se prošlog tjedna vratili u Šubićevu, no linije 9 i 17 još voze skraćeno. Kod Heinzelove se trenutačno asfaltira i zasipava tucanikom, a ako sve bude prema planu, cijeli zahvat trebao bi završiti do 7. rujna. Veliko prometno olakšanje uskoro bi trebali dočekati i Sesvećani. Ako sve bude teklo prema planu, od nedjelje bi se ponovno trebalo voziti nadvožnjakom u Ulici Ljudevita Posavskog, zatvorenim još od sredine lipnja. Do tada bi trebao biti završen njegov gornji dio pa vozači više neće morati koristiti obilazne pravce. Radnici ipak neće potpuno napustiti gradilište – sanacija donjeg dijela konstrukcije nastavit će se do kraja godine, ali bez utjecaja na motorni promet.
I dok se na tim lokacijama rokovi već mjere u danima, jedan od najvećih zagrebačkih prometnih projekata u završnicu će nešto kasnije. Riječ je o rekonstrukciji Sarajevske ceste i gradnji nove tramvajske pruge od Zapruđa prema Ranžirnom kolodvoru. Još u srpnju više od 95 posto gradskog dijela projekta bilo je završeno, a preostalo je urediti zapadni kolnik, postaviti semafore, dovršiti hortikulturu i obaviti završne radove. Nova Sarajevska imat će šest prometnih trakova, po tri u svakom smjeru, te dva tramvajska kolosijeka. Ako ne bude novih pomicanja rokova, promet bi u punom profilu trebao krenuti u rujnu, dok se puštanje nove tramvajske pruge očekuje tijekom jeseni.