U subotu će Zagreb ponovno postati epicentar urbanog vrtlarenja i održivog načina života zahvaljujući festivalu Urbana džungla, koji po treći put organizira Zeleni inkubator. Ovaj jedinstveni festival donosi bogat program radionica, edukacija i volonterskih aktivnosti, prilagođen svim generacijama, od najmlađih ljubitelja prirode do iskusnih urbanih vrtlara.
Festival započinje u jutarnjim satima u parku u Prilazu Gjure Deželića 43 radionicom "Sadnja je veselje", koju vodi poznata urbana vrtlarica Andreja Čoh. Namijenjena djeci od 7 do 13 godina, radionica će kroz igru i edukaciju upoznati najmlađe s inovativnim tehnikama širenja bioraznolikosti, poput sjetvenih traka i izrade zemljanih kuglica sa sjemenom.
Nakon toga slijedi obilazak urbanih vrtova u Medulićevoj 6, gdje će posjetitelji moći razgledati jedinstveni zeleni kutak opremljen solarnim panelima i meteo stanicom te saznati više o projektu Besplatna posudiona alata, koji omogućuje članovima Zelenog inkubatora besplatno korištenje profesionalnih alata.
Za nešto stariju djecu (10-13 godina) organizirana je Dječja permakulturna radionica, koju vode arhitekt i permakulturni dizajner Kristijan Mamić te odgajateljica Sanja Grubiša. Kroz izradu maketa krajolika i eksperimente s prirodnim elementima poput kiše, vjetra i Sunca, djeca će steći temeljna znanja o održivim ekosustavima.
U popodnevnim satima program se seli na OPG Zdenka Dodig u Gradićima, gdje će sudionici moći sudjelovati u praktičnim radionicama i volonterskim aktivnostima. Iskusna ekološka poljoprivrednica Zdenka Dodig vodit će radionicu "Uzgoj krastavaca, cherry rajčica, papričica i začinskog bilja na balkonu", pružajući korisne savjete o urbanom vrtlarstvu na malim površinama.
Za one željne praktičnog rada organiziran je volonterski angažman na gradnji jezerca, gdje će sudionici pomagati u pripremi terena i postavljanju temelja za novi vodeni ekosustav. Dan završava radionicom "Biljna zadruga u tegli", koju vodi krajobrazna arhitektica i permakulturistica Petra Pavleka. Polaznici će naučiti kako kombinirati povrće, cvijeće i začinsko bilje u ograničenim urbanim uvjetima, čime će maksimalno iskoristiti dostupni prostor i očuvati bioraznolikost.
Sva događanja unutar Urbane džungle su besplatna, a sudionici mogu podržati projekt preporučenom donacijom od 10 eura. Prijave su otvorene putem online obrasca, dok su sve dodatne informacije dostupne na službenoj stranici festivala.