Od 9 ujutro u Zagrebu se održava nova sjednica Gradske skupštine. Ova je nešto posebnija od drugih jer će se na njoj, među ostalim, odlučivati i o proračunu Grada Zagreba za 2025. godinu. Kako je najavio gradonačelnik Tomislav Tomašević, on će biti "težak" 2,94 milijarde eura, što znači da će ponovni biti veći nego ikad. Planirani rast proračuna odnosi se najvećim dijelom na porast kapitalnih ulaganja te plaća i materijalnih troškova zaposlenika grada i gradskih ustanova, rečeno je prilikom njegova predstavljanja.
U Gradu su istaknuli da će se tijekom sljedeće godine početi ili realizirati 10 temeljnih strateških projekata, među kojima se nalaze produljena Branimirova, stadion u Kranjčevićevoj, podvožnjak Medpotoki, nova zgrada u Podbrežju... "Oko polovica ulaganja u sljedećoj godini ide u navedenih 10 najvećih, višegodišnjih strateških projekata, za čiju realizaciju će se u 2025. godini utrošiti 167 milijuna eura, dok preostala polovica sredstava u sklopu Programa radova kapitalnih ulaganja za 2025. godinu ide za nastavak ogromnih ulaganja u brojnu kapitalnu društvenu infrastrukturu: vrtiće, škole, zdravstvene, sportske i objekte socijalne skrbi, zaštitu spomenika kulture, kao i obnovu od potresa“, rekla je Danijela Dolenec, zamjenica gradonačelnika Grada Zagreba.
Na prijedlog proračuna, naravno, mogli su se uložiti i amandmani klubova zastupnika, a njih je stiglo više od 30. Od njih, gradonačelnik Tomislav Tomašević rekao je da je prihvatio dva amandmana Mosta za sklonište za beskućnike i uređenje Ljubljanice te još jedan zajednički amandman Kluba zastupnika SDP-a i Možemo na temu visine satnice za pomoćnike u nastavi. Prihvaćeno je i 13 amandmana SDP-a, koji se tiču raznih tema, od domova za starije nadalje.
Zastupnik Alan Lochert tako je tražio da se dodatnih 135 tisuća eura dodijeli za investicijske i razvojne projekte. Osim toga, 80.000 eura htio je i da se uloži na edukacije o ponašanju biciklista u prometu. Klub HDZ-a i HSLS-a podnio je, pak, šest amandmana. Tražili su tako da se 10 milijuna eura izdvoji za izgradnju Jarunskog mosta, odnosno sve potrebne pretkorake za taj projekt, kao i četiri milijuna eura za izgradnju stadiona u Sesvetama, za koji smatraju da je ključan za taj dio grada. Htjeli su zato da se doplati i za izgradnju parkirališta kraj navedenog stadiona.
Još deset milijuna eura htjeli su da se uloži u početak nove faze produljene Branimirove ulice. Među amandmanima je bilo i ulaganje 800.000 eura u projektiranje prometnog rješenja za područje oko kampusa Borongaj, gdje bi u budućnosti mogao niknuti i novi studentski dom. Deset milijuna eura htjeli su "prebaciti" i u planiranje jarunskog mosta preko Save s produženom Vrapčanskom cestom južno od Horvaćanske ceste.
Na popisu i već spomenuti prihvaćeni zajednički amandman SDP-a i Možemo o povećanju satnice asistentima u nastavi, što je "teško" 1,4 milijuna eura. Amandmanom se predlaže da se njihova satnica poveća na 8.25 eura po satu bruto. Dva Mostova amandmana, koja je Tomašević također prihvatio, vrijedna su 245.000 eura. Gradonačelnik nije, međutim, prihvatio ostalih osam amandmana, koji su uključivali ulaganja u bukobran uz Aveniju Većeslava Holjevca, proširenje mreže knjižnica, izgradnje workout igrališta u Dumovcu, izgradnje podvožnjaka kod Ulice Dragutina Mandla, otkup čestica za izgradnju Ulice Klin te u sustavno unaprijeđenje oborinske odvodnje Grada Zagreba.
Klub zastupnika Plavog grada i neovisnih Fortuna i Rusak predložili su tri amandmana, a sva tri su odbijena. Ticali su se uglavnom povećanju sredstava za ulaganje u vrhunski sport i financiranje Sportskog saveza Grada Zagreba.
Partner Možemo, odnosno SDP, podnio je 13 amandmana te su svi prihvaćeni. Kroz jedan su ponovno "pogurali" projekt energane u Zagrebu koji podržavaju, te tako zatražili da se 400.000 eura uloži u pripremne aktivnosti vezane uz taj projekt. Gradonačelnik je to prihvatio, uz napomenu da se radi i studija izvodljivosti o potencijalnoj budućoj energani
. Pokaže li ta studija da projekt nije izvediv, ta će se sredstva preraspodijeliti negdje drugdje. Još 200.000 eura tražili su SDP-ovci da se preraspodijeli u korake prema centru za ponovnu uporabu otpada, a 500.000 htjeli su da se uloži u odmuljivanje jezera Jarun. Čak milijun eura htjeli su da se izdvoji za izgradnju biciklističkog velodrona, a tražili su i da se osigura 400.000 eura za početak izgradnje budućeg doma za starije osobe u Jarnovićevoj ulici u Prečkom. Isto su tražili i za domove u Sesvetama i Dubravi.
VEZANI ČLANCI:
Porezi za one koji rade i žive u u gradu su astronomski, a on dijeli nikad više novaca neradničkim aktivističkim udrugama. Ako več nisi u stanju očistiti grad od smeća i smanjiti nesnosne gužve po glavnim gradskim prometnicama, onda barem možeš smanjiti poreze i vratiti dio novca koji ne znaš suvislo utrošiti onima koji su ga zaradili.