Radili su deset do 12 sati u vrlo teškim uvjetima. Plaća mizerija. I nije bilo druge nego zaustaviti strojeve. Bila je 1872. kad su zagrebački tipografi tražili veće plaće, smanjenje radnog vremena i sigurnije uvjete rada.
Prvi generalni štrajk na hrvatskom tlu zabilježen je 1905. u Osijeku, u tvornici pokućstva. Uprava nije htjela pregovarati, prosvjedi su se oduljili nekoliko tjedana, sve dok na radnike nisu nahuškani redarstvenici naoružani sabljama. Štrajk je završio kad je radnicima ponuđen izbor – mogu se vratiti na posao ili dobiti otkaz.
Tko smije od straha štrajkati, po štrajkašima će prvo udariti narod, a onda do besvijesti novinari. Podržavam sve štrajkaše koji se bore za svoja prava.