Sve do prije dvije godine vojni proračun Hrvatske vojske kretao se od 500 do najviše 650 milijuna eura godišnje. Neambiciozno, kao donedavno uostalom u većini europskih država. Osim Francuske, Poljske i skandinavskih država, koje nisu gubile tempo. Od kraja prošle godine pa, kako vidimo u planu vojnog proračuna za sljedeće tri godine, vojni budžet narastao je na 1 do 1,1 milijardu eura godišnje, dakle oko 270 eura po stanovniku. Sve se promijenilo kada se krenulo u nabavu borbene eskadrile aviona.
Nabave su do tada bile rijetke, uglavnom se radilo o, istina, dosta vrijednim donacijama SAD-a, poput isporuke 16 helikoptera Kiowa Warrior OH-58 i 300-tinjak oklopnih, minski zaštićenih vozila, a vrijedna je spomena i kupnja 15-ak samovoznih haubica, njemačkih Panzerhaubitze, PzH 2000, 155 mm. Dugogodišnja je, međutim, želja vojske bila nabava borbenih aviona koji će zamijeniti eskadrilu MiG-ova 21. Bilo je nekoliko pokušaja, poput odluke o nabavi 12 rabljenih, od 30 do 35 godina starih izraelskih F-16 Baraka, no kada je samo trebalo staviti potpis na ugovor, SAD je de facto blokirao taj ugovor, točnije to je učinio Lockheed Martin, jer za njega tu nije bilo nikakve zarade, koja je išla Izraelu. Pored toga, još do početka 2000-ih, Amerikanci su uporno objašnjavali Hrvatskoj da im nije potrebna borbena eskadrila aviona, nego da se razvijaju u helikopterskom segmentu. Vlada Andreja Plenkovića nije reagirala svađalački, nego se u tišini dogovorio posao s Francuskom, a nakon više od godine dana javnost je obaviještena da Hrvatska nabavlja 12 rabljenih Rafalea F3-R. Odmah nakon potpisivanja ugovora, krajem 2021., RH je uplatila prvu ratu, zadnja se plaća 2025., a cijeli aranžman stoji 1,2 milijarde eura. Obuka tehničara u Francuskoj je počela, piloti kreću na obuku odmah poslije Nove godine 2023. Zanimljivo, premda su mnogi očekivali da će se Amerikanci naljutiti, jer nisu nabavljeni njihovi avioni, to se nije dogodilo. Istina, Hrvatska je nakon toga konačno potpisala i ugovor kojim prima američku "donaciju" više od 80 borbenih oklopnih gusjeničara Bradley M2A2 ODS iz doba Pustinjske oluje, što se dijelu vojnog vrha nije svidjelo, jer su ti strojevi zastarjeli, ali kada su Amerikanci dodali dio novca za remont i osigurali dostavu nekoliko stotina protuoklopnih raketa TOW 2, raspoloženje se popravilo. Bradleyi će biti remontirani u Đuri Đakoviću i svi operativni do početka 2026. Ta će "donacija" u sljedeće tri godine stajati još oko 120 milijuna eura. Sve zajedno, oko 200 milijuna eura.
TKO IZDVAJA VIŠE ZA OBRANU
Za vojsku Hrvat daje 270, Srbin 200, a Crnogorac 109 eura. Hrvatska promijenila strategiju u kupnji naoružanja

Vojni budžet BiH nikada nije prelazio 145 milijuna eura, a budući da su mnoge stvari u toj zemlji pod političkim blokadama i privremene, tako je i s obranom
To su zvanične brojke. Srbi nezvanično troše dosta više. Ipak to nije klasična demokracija 5amo da je sve javno.