Venezuelu je u srijedu, 24. lipnja 2026., pogodio snažan potres. Prema prvom izvješću američke Geološke službe (USGS), potres je imao magnitudu 7,1, a epicentar je bio prijavljen u blizini Moróna u saveznoj državi Carabobo. U naknadnim izvješćima epicentar je pomaknut prema području između Valencije i San Felipea.
Kolumbijska geološka služba izvijestila je da je zabilježila potres magnitude 7,5, plitke dubine, koji se dogodio u 18:04 po lokalnom vremenu. Epicentar je lociran na koordinatama 10,89° sjeverno i -67,74° zapadno, u blizini područja Maracaya, Isla Ratóna i Valencije u saveznoj državi Carabobo.
Podrhtavanje se osjetilo u glavnom gradu Caracasu, ali i u saveznim državama Aragua, Carabobo, Bolívar, Sucre, Anzoátegui i Miranda. Na društvenim mrežama ubrzo su se počele pojavljivati snimke posljedica potresa i nastale štete.
U Caracasu su prijavljena oštećenja na nekoliko objekata. Prema informacijama koje je objavio venezuelanski portal TalCual, neslužbeno je prijavljeno urušavanje najmanje triju zgrada – dvije u četvrti Los Palos Grandes u općini Chacao te jedne u četvrti San Bernardino u općini Libertador. U tom je događaju, prema zasad nepotvrđenim informacijama, ozlijeđeno više osoba. Nakon glavnog udara u Caracasu su se nastavili osjećati naknadni potresi, najmanje do 18:50 po lokalnom vremenu.
Ovaj potres podsjetio je na najsnažnije potrese koji se pamte u Venezueli. Potres u Cariacu u saveznoj državi Sucre iz 1997. godine imao je približnu magnitudu 7,0, trajao je 51 sekundu i odnio 73 života. Caracas je 1968. godine pogodio potres magnitude 6,8. Informacije o posljedicama ovog razornog potresa i dalje se prikupljaju. Za sada nema službenih izvješća o poginulim osobama.
BREAKING: USGS upgrades Venezuela earthquake to 7.5. Major damage to buildings. pic.twitter.com/0tAOcqrTcW
— AZ Intel (@AZ_Intel_) June 24, 2026
Dio stanovnika prijavio je i prekide opskrbe električnom energijom i internetske veze. Osamdesetogodišnja umirovljenica Maria Romero iz južnog dijela grada rekla je da joj je policija pomogla pri evakuaciji. "Ovaj potres je bio užasan, čak i gori od onog iz 1967. godine", dodala je. Svjedoci su Reutersu rekli da su na njihovim zgradama nastale pukotine, a da je staklo u ulazu popucalo. U Valenciji su neki stanovnici naveli da su im zidovi popucali te da su, čim je prestalo podrhtavanje, napustili stanove.
Mnogi stanovnici Venezuele su u trenutku potresa bili kod kuće jer je bio državni blagdan posvećen vojnoj pobjedi iz 1821. godine koja je osigurala neovisnost od Španjolske. Američki sustav za upozorenje na tsunami izdao je upozorenje za Portoriko te američke i britanske Djevičanske otoke, a mogućnost opasnih valova spomenuta je i za otoke uz venezuelansku obalu, među njima Arubu, Curacao i Bonaire.
Uskoro više...