Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 188
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
 
DODJELA U VINKOVCIMA

Večernjakov Ivica Beti dobitnik nagrade HND-a za lokalno novinarstvo

Ivica Beti
Foto: Karolina Lubina
1/6
26.06.2026.
u 19:02

Osim Betija, nagrade su osvojile i novinarke Gabrijela Radanović, Irena Vukas Çufalar i Kristina Čirjak

Novinar Večernjeg lista Ivica Beti dobitnik je ovogodišnje nagrade 'Anđelko Erceg' za tiskano novinarstvo koju dodjeljuje Hrvatsko novinarsko društvo, a nagrađen je za reportažu iz romskog naselja Piškorovec. Nagrada mu je dodijeljena danas u Gradskoj knjižnici Vinkovci u sklopu festivala novinarstva 'Media in Time'. 

"U trenutku kada se jedno od najpoznatijih romskih naselja u Hrvatskoj - Piškorovec - pojavljivalo najčešće u crnoj kronici, ova je reportaža javnosti ponudila složeniju sliku života, izvan uobičajenih stereotipa i senzacionalizama, prikazujući svakodnevicu i nastojanja stanovnika da poboljšaju uvjete u kojima žive. Svojim pristupom novinar je potaknuo društveni dijalog o integraciji romske nacionalne manjine, ukazao na probleme siromaštva, neadekvatnog stanovanja i obrazovanja koji zahtijevaju sustavna rješenja i društvenu solidarnost", stoji u obrazloženju HND-a. 

- Hvala HND-u i predsjedniku Hrvoju Zovku prije svega na tome što je uopće pokrenuta nagrada za lokalno novinarstvo i time mu dano na važnosti i vidljivosti. Hvala na nagradi, velika je čast bili među dobitnicima. Hvala i Večernjem listu, posebno glavnom uredniku Draženu Klariću, te cijelom uredništvu, na prilici da ono što napišem dođe do čitatelja. I nakon nekoliko desetljeća u novinarstvu strast prema pisanju i dalje je tu, kao i osjećaj ponosa kada članak izađe u novinama. Lokalno novinarstvo ima tu prednost da češće dovodi do kontakta s ljudima na licu mjesta, novinar vidi emocije i reakcije. Ljudi vole čitati lijepe vijesti iz svoje uže zajednice i ponosni su kada se one prošire nacionalno, pa i globalno zahvaljujući internetu. Sjećam se kako smo prije 30 godina natipkane tekstove i fotografije iz Čakovca u prijepodnevnim satima slali autobusom u Zagreb, preko vozača ili konduktera, jer su samo tako idući dan mogli izaći u novinama. Danas se lokalna vijest, ako je zanimljiva, može lančano proširiti svijetom u roku par minuta. I ne mora to nužno biti vijest iz crne kronike... - rekao nam je Beti te dodao: 

- O romskoj nacionalnoj manjini u Međimurju pišem tridesetak godina. Neke stvari se nisu promijenile nabolje, nažalost, no mnoge jesu i mislim da baš takve priče treba potencirati. No, ne treba žmiriti na probleme koji remete suživot. Mnogo je toga ostavljeno lokalnoj upravi i samoupravi koja ne može puno toga napraviti bez izmjena zakona i propisa. Srećom, posljednjih godinu dana aktivnije se u rješavanje problema uključila i vlada, a rezultati toga već se vide - kaže Beti. 

Foto: Karolina Lubina

Osim Betija, nagradu 'Anđelko Erceg' za internetsko novinarstvo dobila je novinarka Dalmatinskog portala Gabrijela Radanović za priču o grupi taksista koji teroriziraju ljude u splitskoj gradskoj luci i pljačkaju turiste naplaćujući svaki kilometar vožnje 40 eura. 

' Novinarka Gabrijela Radanović iskazala je iznimnu hrabrost kada se suočila s grupom taksista koji teroriziraju ljude u splitskoj gradskoj luci i pljačkaju turiste naplaćujući 40 eura svaki kilometar vožnje. Premda su sve nadležne gradske službe višekratno obaviještene o tome, prava reakcija je izostala vjerojatno i zbog izbjegavanja sukoba s agresivnim taksistima. Unatoč tome kolegica nije napisala članak sa sigurne udaljenosti, nego je došla na lice mjesta, svjedočila njihovom načinu rada, ušla u raspravu s njima i doživjela grube prijetnje. Objavom članka napravila je više nego sve institucije zajedno, plaćene za osiguravanje reda u samom centru Splita', obrazložio je HND. 

Nagradu 'Siniša Glavašević' za radijsko novinarstvo dobila je Irena Vukas Çufalar, novinarka radija zajednice Slavonski Brod, Radio 92FM, za razgovore o životu s multiplom sklerozom. 'Novinarka je kroz kratke razgovore oboljelima, stručnjacima i ljudima koji na neki način žive s multiplom sklerozom pokušala prenijeti poticajnu energiju okupljanja u lokalnoj zajednici te, ono najvažnije, potaknuti oboljele na spoznavanje važnosti udruge i zajedničkog djelovanja u izgradnji svijesti i senzibiliziranju zajednice za MS. Skromna produkcija i neatraktivna tema nisu umanjili postignuće cilja – educirati i potaknuti slušatelje u lokalnoj zajednici te oboljele da prijeđu barijeru intimne tragedije teške dijagnoze, a ljude iz njihove blizine na empatiju i potporu.'

Nagradu 'Siniša Glavašević' u kategoriji televizijskog novinarstva pripala je novinarki RTL-a Kristini Čirjak za reportažu o posljedicama petrinjskog potresa. 

'Novinarka RTL-a Kristina Čirjak snimila je u povodu pet godina od razornog petrinjskog potresa opširnu reportažu za RTL Dosje, o posljedicama koje stanovnici tog područja još trpe. Na terenu je, i iz prve ruke, doznala kako se ljudi snalaze i istražila što je uistinu država uspjela obnoviti kroz to vrijeme. Svojim javljanjem uživo za RTL-ovu središnju emisiju, kao i profesionalnim pristupom i izborom sugovornika, pokazala je visoku dozu empatije i društvene odgovornosti te stavila pod povećalo javnosti zanemarenu zajednicu koja se i dalje sporo oporavlja od razaranja koje je preživjela', obrazložio je nagradu HND. 

Inače, ove nagrade dodjeljuju se novinarkama i novinarima koji svojim radom promiču profesionalne standarde u lokalnim medijima, istražuju teme od važnosti za lokalnu zajednicu u nacionalnim medijima koji još uvijek imaju dopisnike na terenu te informira građane o problemima koji izravno utječu na njihove živote. Bez terenskog, lokalnog novinarstva, ističu u HND-u, mnoge važne priče ostale bi neispričane.

Ocjenjivački odbor koji je izabrao najbolje u kategorijama tisak, internet, radio i televizija sastojao se od sedam članica i članova, a oni su Ivan Hlupić, Laura Špirak Đuričić, Višnja Ružojčić, Željka Rački, Branko Mijić, Goran Gazdek i Hrvoje Zovko. 

Ključne riječi

Komentara 2

OS
Ostrež
19:31 26.06.2026.

Jača nagrada i jači novinar

Avatar Samodesno
Samodesno
19:45 26.06.2026.

Da meni zovko i njegov snd daju nagradu ja bih se ubio.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata