Znanstvenici se nadaju da će generativna umjetna inteligencija, odnosno neuronske mreže koje mogu stvarati tekst, slike i druge sadržaje na temelju naučenih obrazaca, ubrzati razvoj i pomoći u otključavanju stvaranja lijekova temeljenih na antitijelima u svrhe za koje do sada nije bilo moguće napraviti ih konvencionalnim pristupima. Na vrhuncu pandemije otvorila se znanstvena utrka kako bi se razvilo neke prve učinkovite lijekove protiv COVID-19: antitijela izolirana iz krvi ljudi koji su se oporavili od bolesti. Sada su znanstvenici pokazali da generativna umjetna inteligencija može skratiti neke od tih mukotrpnih procesa, ukazujući na sekvence koje povećavaju snagu antitijela protiv virusa kao što su SARS-CoV-2 i ebola.
napredak tehnologije
Umjetna inteligencija donosi brojne prednosti u medicinu: Uz učinkovitost povećat će i uštede

U farmaceutskoj industriji AI pomaže u bržem razvoju novih lijekova, nalaženju terapija za rijetke bolesti, praćenje bolesti za koje ne postoje lijekovi, pomaže u određivanju doza lijekova, koristi se u razvoju lijekova za rak... Pacijenti operirani metodom robotske kirurgije imaju smanjeno krvarenje tijekom same operacije, povoljne ishode operacije, manju bolnost nakon same operacije, manje ožiljaka, brže se oporavljaju i hospitalizacija kraće traje
Još nema komentara
Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.