Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 3
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Pravo i pravda

Ubojica Zorana Dominija nepoznat i 11 godina nakon tragedije

Domini (1)
Foto: Robert Anić/Pixsell
1/5
08.08.2010.
u 23:09

Vrhovni je sud iz trećeg pokušaja oslobodio Nikicu Jelavića. U brojnim postupcima krivnja mu nije dokazana za ništa od onoga za što ga je tužiteljstvo teretilo.

Tko je ubio Zorana Dominija, nevinog građanina koji je 27. studenoga 1999. poginuo u središtu Zagreba kao kolateralna žrtva dugogodišnjih mafijaških razračunavanja, pitanje je koje je i 11 godina od njegove smrti ostalo bez odgovora.

Jer je za Dominijevo ubojstvo, a ubile su ga krhotine "zolje" kojom je gađan blindirani džip Vjeke Sliška, u to vrijeme jednog od neupitnih bossova zagrebačkog asfalta, optužnica tzv. zločinačke organizacije teretila Nikicu Jelavića. No, 11 godina od stravične smrti nevinog čovjeka u središtu grada te spektakularnog uhićenja dečki s Knežije, Vrhovni sud je iz trećeg pokušaja odlučio - Nikica Jelavić nije kriv za smrt Zorana Dominija.

Stvari su tako vraćene tamo gdje su bile i toga 26. studenoga 1999.: Nikica Jelavić je slobodan čovjek, kojem u brojnim sudskim postupcima nije dokazana krivnja ni za što od onoga za što se teretio, a Zoran Domini je paradigma nevine žrtve i nemoći države da se obračuna s pipcima kriminalne hobotnice.

Propusti već na početku

- Promatramo li naš represivni aparat od 1995. godine na ovamo, vidljivo je da se nije proslavio na slučajevima organiziranog kriminaliteta - objašnjava Petar Veić, profesor Pravnog fakulteta u Rijeci.

U kriminalističkim istraživanjima tih slučajeva, kaže, bilo je propusta na koje se nije na vrijeme odgovaralo pa se, eto, događalo da se dio dokaza izdvaja iz spisa na glavnoj raspravi. Zbog toga je, nastavlja, u konačnici, na Vrhovnom sudu srušeno 20-ak presuda.

– To je u stvari trebala biti podloga za ozbiljne analize i rana upozoravanja – ono što se tada događalo ne bi se smjelo više ponavljati – tvrdi Veić.

I dok će Nikica Jelavić, sada kao pravomoćno oslobođena osoba, zasigurno naći načina da od države naplati tri godine boravka iza rešetaka, pitanje je kakvu će satisfakciju dobiti djeca Zorana Dominija? Jer nakon oca izgubili su i majku, koja se teško razboljela i umrla. Ostali su siročići na pragu života, a za tragediju koja je pogodila njihovu obitelj nitko nije kriv. Netko bi trebao biti jer je Zoran Domini mrtav.

Na pitanje tko ga je ubio trebala bi odgovoriti policija ponovnom potragom za ubojicom. Kao što bi to trebala učiniti sa svim sličnim slučajevima u kojima su njihove kaznene prijave doživjele neuspjeh jer su oni koje su oni smatrali ubojicama pravomoćno oslobođeni zbog nedostatka dokaza ili traljavo prikupljenih tragova. A upravo je njihovo izuzimanje, dodaje Veić, jedna od slabijih točaka naše policije.

– Uočene su konstante u greškama i to najčešće u premetačinama gdje se događaju već početne greške u koracima te pri izuzimanju tragova, zbog čega kasnije i dolazi do izdvajanja dokaza iz spisa što se kod najtežih kaznenih djela ne smije događati – tvrdi Veić.

Poznavajući načine rada i djelovanja hrvatske policije, teško je, na žalost, vjerovati da će se "slučaj Domini" ponovno otvoriti osim ako novu istragu ne zatraži tužiteljstvo.

– U policiji redovito kažu da "slučaj nikad ne završava". U konkretnom slučaju, ubojstvu građanina Zorana Dominija, prilikom optužbe Nikice Jelavića, policija je smatrala da je počinio kazneno djelo i to otežava rasvjetljavanje i rješavanje ovog ubojstva iako je u praksi zapamćeno da su neka ubojstva razriješena nakon što je proteklo i osam godina – kaže Ranko Ostojić, bivši ravnatelj policije te dodaje da kod nas ne postoji dovoljno sluha ni pažnje za slučajeve koji nisu dovoljno atraktivni.

Pravo je presudilo

Upravo zbog toga teško je vjerovati da će ubojica Zorana Dominija ikada biti priveden pravdi jer podnošenjem kaznene prijave za policiju je posao dovršen, bez obzira na njezinu kvalitetu, završetak na sudu te činjenicu da nevina žrtva i njezina obitelj traže zadovoljštinu. U konačnici, ako se pita policiju, pravo je presudilo. No ako je pravo presudilo, pravda se još uvijek pita: Tko je ubio Zorana Dominija?

Ključne riječi

Komentara 17

LY
Lynx
23:32 08.08.2010.

\"... A upravo je njihovo izuzimanje, dodaje Veić, jedna od slabijih točaka naše policije. – Uočene su konstante u grešakama i to najčešće u premetačinama gdje se događaju već početne greške u koracima te pri izuzimanju tragova, zbog čega kasnije i dolazi do izdvajanja dokaza iz spisa što se kod najtežih kaznenih djela ne smije događati – tvrdi Veić. Poznavajući načine rada i djelovanja hrvatske policije, teško je, na žalost, vjerovati da će se \"slučaj Domini\" ponovno otvoriti osim ako novu istragu ne zatraži tužiteljstvo...\" I onda se smeća iz policije ljute kada im ljudi pišu i viču A.C.A.B.!!!

OB
-obrisani-
00:02 09.08.2010.

Ubojica se zove RH, jer je to mjesto gdje se ubojice secu slobodno. Inace policiju treba platit da obavlja svoj posao. Policajac pozornik u Slovackoj ima oko1300 do 1500 eura mjesecno a zemlja nema ni more ni tako gromoglasne prihode od turizma...

MI
micika
00:55 09.08.2010.

ma to lažu, sam se

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije