Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 144
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Koronavirus u Hrvatskoj

Ivan Đikić: 'Ne vjerujem da Hrvatsa može i treba otići u novi lockdown'

Vukovar: Ivica Puljak i Ivan Đikić na manifestaciji Znanost za mlade
Foto: Dubravka Petric/PIXSELL
1/4
24.09.2020.
u 22:59

Njemačka je jučer na popis visoko rizičnih područja dodala regije iz 11 europskih zemalja, uključujući Ličko-senjsku županiju

Uposljednja 24 sata zabilježena su 232 nova slučaja zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 1200. Među njima je 266 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga su na respiratoru 24 pacijenta. Četiri osobe su preminule. 

22:50 - Ivan Đikić je za Novu TV iznio je procjenu i mogućnost da Hrvatska ode u još jedan lockdown.

"Nije vjerojatan, jer znamo puno o virusima. Mi znamo koje mjere treba napraviti. Možete postepeno uvoditi male mjere i odmah ćete vidjeti da postepeno broj zaraženih pada.Važno je da osiguramo gospodarstvo, škole i normalniji život, da se ljudi ne boje virusa, a to možemo samo ako koristimo prave podatke u pravo mjere i onda ovaj virus možemo kontrolirati".

Na pitanje koliko su pouzdani testovi koji se koriste u Hrvatskoj i ima li boljih, odgovara:

"Imamo tri vrste testova, genetski, koji se najčešće koriste u Hrvatskoj, drugi su novi testovi, antigeni testovi, oni detektiraju samo viruse koji se množe u nama i to su novi testovi koji su brži. Unutar 15 minuta možete imati rezultate. Oni pokazuju točno one koji su zaraženi s aktivnim virusom. Genetski testovi su imali dosta lažno pozitivnih, jer su često ljudi imali mrtve viruse u sebi, više nisu bili zarazni, a testovi su pokazivali da su i dalje pozitivni. I ta dva testa bi najbolje bilo kombinirati".

14:26 - Ravnatelj županijskog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Vladimir Mićović izjavio je da je petero korisnika Doma za starije osobe u Delnicama s izraženijim simptomima koronavirusa preventivno smješteno u riječku bolnicu, a da ih je većina zaraženih bez simptoma ili s blažim simptomima.

Mićović je naglasio da je to do sada najveći dnevni broj zaraženih u Primorsko-goranskoj županiji, a procjenjuje se da se zaraza proširila nakon što je zaražena jedna od njegovateljica u domu.

Iz županijskog Stožera za civilnu zaštitu u četvrtak ujutro su izvijestili da je u Primorsko-goranskoj županiji potvrđena zaraza koronavirusom kod još 36 osoba, od kojih je 28 korisnika Doma za starije osobe u Delnicama. Testirano je 47 osoba iz doma u Delnicama, kod njih 28 potvrđen je koronavirus, svi će biti odgovarajuće zbrinuti, a ostalih osam zaraženih osoba su kontakti ranije zaraženih osoba.

Stanje u Domu za starije osobe u Delnicama komentirao je uoči sjednice Županijske skupštine i župan Zlatko Komadina rekavši da mu je žao što Gorski kotar više nije "korona free zona." Rekao je da je testirano više od 90 korisnika te da će svi korisnici i djelatnici uskoro biti testirani na koronavirus.

"Danas imamo 232 zaražena, ako kompariramo s prošlim četvrtkom, kada ih je bilo 250, ipak je manje. Pretprošli četvrtak bilo je 291, dakle trend ipak pokazuje smanjenje. Danas je hospitalizirano 266 osoba, 23 je zaprimljeno, a 30 otpušteno pa i dalje nema naznaka preopterećenja zdravstvenog sustava", rekao je ministar zdravstva Vili Beroš novinarima ispred Banskih dvora.

No, brine ga skok oboljelih u Delnicama, među korisnicima doma za starije. "To je ono što govorimo cijelo vrijeme, da pratimo epidemiološku situaciju i da na svako takvo mikrožarište nastojimo odgovoriti adekvatnim epidemiološkim mjerama", kazao je Beroš.

13:28 - U Vukovarsko-srijemskoj županiji, prema podacima pristiglim do 8:00 sati, u posljednja 24 sata je 5 novih pozitivnih osoba na COVID-19 (3 osobe iz Vinkovaca, 1 iz Ivankova i 1 iz Gradišta). Preminulih osoba nema. Od početka epidemije, ukupan broj oboljelih osoba je 755,  od kojih je  676 osoba  izliječeno, a ukupno je 16 preminulih osoba. Trenutno je u županiji 6 osoba hospitalizirano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 sata testirane su 122 osobe, te je ukupno testiranih do sada na području županije 10841. U samoizolaciji na području županije je 243 osobe. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u Vukovarsko-srijemskoj županiji je pozitivno 4 radnika iz sustava zdravstva (1 medicinska sestra/tehničar i 3 druga zdravstvena radnika). U samoizolaciji iz sustava zdravstva je 11  radnika (1 liječnik, 7 medicinskih sestara/tehničara, 2 druga zdravstvena radnika i 1 nezdravstveni radnik). Iz sustava obrazovanja ukupno je oboljelo 4 nastavnika i 7 učenika. U samoizolaciji se nalazi 7 nastavnika i 177 učenika.

13:26 - U protekla 24 sata na području Krapinsko-zagorske županije evidentirano je pet novih osoba pozitivnih na koronavirus, izvijestio je u četvrtak županijski Stožer civilne zaštite. Po dvije novozaražene osobe su s području grada Krapine i općine Veliko Trgovišće, a jedna iz grada Pregrade. U posljednja 24 sata ozdravilo je 18 osoba, a pristiglo je i 88 negativnih nalaza. Trenutno je 87 aktivnih slučajeva zaraz, a u samoizolaciji se nalaze 644 osobe.

12:45 - Od ukupno pristiglih 130 nalaza (123 Karlovac, 7 Ogulin) u posljednjih 24 sata u Karlovačkoj županiji imamo 11 novih slučajeva  zaraze virusom SARS-CoV-2 . Oboljelo je 6 muškaraca i 5 žena. Sedam osoba je iz Karlovca, dvije osobe iz Duge Rese i dvije iz Vojnića. Ukupno je do sada u Karlovačkoj županiji oboljelo 305  osoba i danas imamo 73 aktivna slučaja. U samoizolaciji se nalazi 512 osoba. 

Trenutno je  šest razreda u samoizolaciji i za sada nije bilo prijenosa infekcije u školama. Inspekcijski nadzor Stožera civilne zaštite Karlovac proveden je za područje Karlovca i to u 3 trgovine, 6 uslužnih djelatnosti, u 4 ugostiteljska objekta te u 4 domova za starije i nemoćne. Nisu uočene nepravilnosti.

12:31 - U protekla 24 sata, na području Šibensko-kninske županije četiri osobe oboljele su od COVID-19 infekcije; tri s prebivalištem u Kninu i jedna s prebivalištem na području Općine Promina. Trenutno je 17 aktivnih slučajeva oboljenja od COVID-19 infekcije. Četiri osobe se liječe na odjelu infektologije šibenske bolnice, dok ostali imaju blaže kliničke simptome i nalaze se u samoizolaciji. U posljednja 24 sata uzorkovano je 110 uzoraka za testiranje na SARS-CoV-2 virus. Pod mjerama zdravstvenog nadzora i samoizolacije trenutno je 101 osoba.

12:16 - U Međimurskoj županiji pet je novozaraženih osoba. Mjera samoizolacije određena je za čak 708 osoba.

Trenutno su aktivna 54 slučaja, od kojih je 28 povezano sa svadbama. Novopozitivne osobe su kontakti oboljelih koji su prisustvovali svadbi i testirani su iz samoizolacije. Stožer apelira na dosljedno poštivanje mjera naročito kod organizacije događaja na kojima je planiran veći broj ljudi, svadbenih i drugih obiteljskih svečanosti s naglaskom na broj osoba, održavanje fizičke distance te održavanje higijene ruku. 

11:41 - Na području Zagrebačke županije u protekla 24 sata utvrđeno je 16 novih slučajeva koronavirusa, a izliječeno je sedam osoba, izvijestio je Nacionalni stožer civilne zaštite. Među novooboljelima petero je iz Vrbovca, troje iz Brckovljana, dvoje iz Dugog Sela, te po jedan iz Zaprešića, Velike Gorice, Ivanić-Grada, Svetog Ivana Zeline, Pokupskog i Bedenice.

Od početka pandemije evidentirano je 716 osoba s koronavirusom, izliječeno je 500 osoba, a 15 ih je umrlo. Trenutno je aktivan 201 slučaj. Od 16 novooboljelih osoba 10 su kontakti prethodno oboljelih, dok je za šest slučajeva nejasna epidemiološka anamneza. U samoizolaciji su 104 osobe.

11:35 - U Zagrebu je u posljednja 24 sata potvrđeno 38 novih slučajeva zaraze koronavirusom, izvijestio je u četvrtak zagrebački Stožer civilne zaštite. U Nastavnom zavodu za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" u posljednja 24 sata testirano je 788 uzoraka, a među novooboljelima njih 14 su kontakti od prije pozitivnih osoba.

Negativnu epidemiološku anamnezu ima njih 21, dva su slučaja uvoza - iz BiH i Slovenije, a jedan slučaj je povratak s godišnjeg odmora, kazala je zamjenica ravnatelja Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Sandra Šikić na konferenciji za medije.

Tijekom zadnja 24 sata od zaraze koronavirusom oporavile su se 153 osobe, a za 193 osobe je određena mjera samoizolacije. Šikić je naglasila da je ovaj broj oporavljenih osoba rezultat izmjene trajanja izolacije, odnosno liječenja, s 14 na deset dana.

Vezano za škole, tri su pozitivna učenika u tri srednje škole, dva učenika u dvije osnovne škole i jedan nastavnik u osnovnoj školi. U samoizolaciju je stavljeno 38 učenika osnovnih škola i 23 učenika srednjih škola.

Pročelnik Gradskog ureda za zdravstvo Vjekoslav Jeleč izvijestio je da je kroz Covid ambulante prošle 308 osoba, samoizolacija je određena za tri osobe, a na testiranje je upućeno 266 osoba. Na drive-in punktovima testirane su 254 osobe.

11:04 - U posljednjem 24-satnom razdoblju na području Brodsko-posavske županije zabilježena su tri nova slučaja zaraze virusom SARS-CoV-2, a jedna osoba je preminula. Zaražene su osobe koje imaju prebivalište na području općina Oriovac, Bebrina i Gornja Vrba. Na COVID odjelu slavonskobrodske Opće bolnice preminula je jedna starija muška osoba pozitivna na COVID-19 u dobi od 92 godine, a koja je bila na respiratoru. Ukupan broj zaraženih osoba s prebivalištem na području Brodsko-posavske županije od početka epidemije tako sada iznosi 615, dok je broj aktivnih slučajeva 59 (4 aktivne osobe manje nego prethodni dan).

Hospitalizirano je 10 osoba (tri manje nego prethodni dan), nema hospitaliziranih osoba na respiratoru. Pod mjerom samoizolacije trenutno se na području Brodsko-posavske županije nalazi ukupno 687 osoba (49 osoba manje nego prethodni dan). U županijskoj karanteni nalazi se jedna pozitivna osoba.

10:54 - U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji potvrđeno je pet novih slučajeva zaraze koronavirusom, a svih pet novooboljelih osoba s područja je grada Bjelovara.

Među novooboljelim osobama tri su učenika. Jedan je u Drugoj osnovnoj školi Bjelovar, jedna novozaražena osoba učenik je Prve osnovne škole Bjelovar, a među novooboljelima je i jedan učenik Gimnazije Bjelovar. Uslijed toga, sukladno epidemiološkim mjerama, njihova razredna odjeljenja stavljena su u samoizolaciju, a u tijeku je daljnja epidemiološka obrada.

U samoizolaciji je u našoj županiji 397 osoba.

10:52 - Na Klinici za infektivne bolesti KBC-a Split od početka pandemije koronavirusa, koji je Hrvatsku zahvatio sredinom ožujka, liječeno je ukupno 456 pacijenata, od kojih je umrlo njih 78, najviše štićenika domova za starije i nemoćne osobe.

Među tim pacijentima bilo je 61 posto muškaraca i 39 posto žena, troje djece u dobi do 18 godina, a najbrojniji hospitalizirani bolesnici su oni s 50 i više godina. Šef Klinike za infektivne bolesti Ivo Ivić izjavio je Hini da očekuju veće probleme ove jeseni i zime, kada će u sezoni gripe sigurno porasti broj zaraženih.

"Tada ćemo morati razdvojiti gripu od koronavirusa i vidjeti tko ima koju infekciju, što će biti dosta komplicirano i teško. No, i dalje vjerujem da ćemo uz ovakve protuepidemijske mjere moći smanjiti širenje gripe i Covida-19", kazao je.

Da smo u sezonama gripe, u vrijeme kada nije bilo koronavirusa, poduzimali ovakve mjere zaštite gripa bi bila minimalan problem, jer se ne bi mogla širiti, dodao je Ivić.

Na Klinici za infektivne bolesti skoncentrirani su na Covid-19, pa primaju vrlo ograničeni broj drugih bolesnika, trenutno ih tamo leži tek četvoro. S obzirom da im je potreban veliki broj izolacijskih soba, nedostatak rješavaju koristeći sobe na drugim odjelima. 

Ivić kaže da na pacijentima koji su preminuli od koronavirusa uglavnom ne rade obdukcije već se ide na kliničku dijagnozu. Obdukcija se radi jedino u slučaju posebnog sudskog naloga, a više od 70 posto obitelji ne želi obdukciju, dodao je.

Na području Splitsko-dalmatinske županije sada je nešto bolja situacija s koronavirusom, kaže Ivić, iako su u usporedbi s ostatkom Hrvatske i dalje najgori, što potvrđuje podatak da je od svih novootkrivenih pozitivnih osoba četvrtina u toj županiji.

10:51 - U Dubrovačko-neretvanskoj županiji u posljednja 24 sata zabilježeno je sedam novih slučajeva zaraze koronavirusom. Riječ je o jednoj muškoj i jednoj ženskoj osobi iz Dubrovnika (imaju utvrđenu epidemiološku vezu), dvije muške osobe iz Ploča (za jednu utvrđena ep. veza), jednoj ženskoj osobi iz Konavala (ima utvrđenu ep. vezu), jednoj muškoj osobi iz Orebića te jednoj muškoj osobi koja nema prebivalište na području naše županije. Izliječeno je 16 osoba: devet iz Dubrovnika, dvije iz Metkovića, Opuzena i Župe dubrovačke te jedna iz Dubrovačkog primorja. U OB Dubrovnik hospitalizirano je 18 osoba pozitivnih na koronavirus, od čega su na respiratoru dvije osobe. Od početka pandemije analizirano je 13 485 uzoraka.

9:51 – Na području Zadarske županije pet je novooboljelih osoba od koronavirusa. Među novozaraženima je jedna ukrajinska državljanka koja će izolaciju provesti na području Grada Zadra, tri su osobe sa područja Grada Zadra i jedna s područja općine Sv. Filip i Jakov. Tijekom jučerašnjeg dana testirane su 204 osobe, aktivni nadzor provodi se nad 387 osoba, a istekao je za njih 7350.

Trenutačno je na području Zadarske županije koronavirusom zaraženo 186 stanovnika, 99 muških i 87 ženskih osoba. Na svim odjelima za COVID u Općoj bolnici Zadar hospitalizirano je 18 bolesnika oboljelih od COVID-19, od kojih je jedan na respiratoru. U protekla 24 sata policijski službenici Policijske uprave zadarske nisu evidentirali kršenja mjere samoizolacije.

9:45 – Prema izvješću Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, od ukupno 550 obrađenih testova danas je 41 novooboljela osoba pozitivna na COVID-19 infekciju, i to iz Splita 19, Imotskog 3, Kaštela 2, Klisa 5, Makarske 2, Omiša 1, Podstrane 1, Sinja 3, Solina 3, Trogira 1 i Vrlike 1 osoba.

Od 41 novooboljele osobe s područja Splitsko-dalmatinske županije, 16 osoba su kontakti prethodno oboljelih osoba dok se ostali novooboljeli epidemiološki obrađuju. Ukupno 1173 osobe nalaze se u samoizolaciji. Na bolničkom liječenju nalazi se 47 COVID-19 pozitivnih osoba u KBC-u Split, dok se četiri osobe nalaze na respiratoru.

9:17 – U Primorsko-goranskoj županiji 36 je novozaraženih osoba, priopćio je županijski Stožer civilne zaštite. Među novozaraženima je 28 korisnika Doma za starije osobe u Delnicama.

9:16 – Tijekom protekla 24 sata u Zavodu za javno zdravstvo Istarske županije ispitan je 341 uzorak briseva (188 za administrativne potrebe) na COVID-19, od kojih su dva pozitivna. Kod jedne osobe radi se o uvezenom slučaju, boravak i povratak iz Bosne i Hercegovine. Za drugu osobu epidemiološka obrada je u tijeku. Izliječena je jedna osoba. Trenutačno je 9 aktivnih COVID-19 pozitivnih osoba. U mjerama samoizolacije nalazi se 71 osoba, priopćio je Županijski stožer civilne zaštite.

9:14 – Od ukupno 260 uzoraka obrađenih u zadnja 24 sata u laboratorijima Kliničkog bolničkog centra Osijek i Zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije, samo dva nalaza su bila pozitivna na koronavirus, a novopozitivne osobe su iz Darde i Osijeka.  Na liječenju u KBC-u Osijek nalazi se 16 pacijenata oboljelih od COVID-19, od kojih su četiri na respiratoru.
Epidemiolozi su samoizolaciju odredili za 33 kontakt osobe novopozitivnih, pa je pod tom mjerom na području Osječko-baranjske županije ukupno 461 osoba. Policija je samoinicijativno obavila provjeru 62 osobe i svi su zatečeni na prijavljenoj adresi.

8:19 – U Požeško-slavonskoj županiji trenutačno je aktivno 107 slučajeva zaraze koronavirusom (COVID-19), 96 osoba nalazi se u kućnoj izolaciji, a 11 ih je hospitalizirano. U samoizolaciji se nalazi 718 osoba, a ukupno je testirano 8537 osoba. Na posljednjem testiranju obrađeno je 119 uzoraka, od kojih je 11 pozitivnih. Tijekom dana će se nastaviti s testiranjem kontakata zaraženih osoba kao i svih suspektnih osoba.

8:13 – U Sisačko-moslavačkoj županiji na današnji dan sedam je novooboljelih osoba od zarazne bolesti COVID-19. Četiri osobe su s područja općine Topusko, dvije s područja grada  Siska te jedna s područja grada Novske. Epidemiološke obrade su u tijeku.

8:00 – Njemačka je jučer na popis visoko rizičnih područja dodala regije iz 11 europskih zemalja, uključujući Ličko-senjsku županiju.

Ključne riječi

Komentara 10

Avatar Edgedancer
Edgedancer
23:57 24.09.2020.

Opet ovaj "Svemogući Bruce"?! ... a i "nounari" s Hrvatsom

VL
Vlaskoulicanec
18:54 24.09.2020.

" s izraženijim simptomima koronavirusa preventivno smješteno u riječku bolnicu, a da ih je većina zaraženih bez simptoma ili s blažim simptomima." U prijevodu: za sada nitko nije opasno bolestan i nema ni govora o " pokolju u domu zaa starije" (jelda draga Pica). Osim toga oni su samo preventivno smješteni u bolnicu, što znači da zapravo i nisu ozbiljno bolesni a i znači da bolnica ima veliki broj slobodnih kapaciteta pa su ih preventivno uzeli. A ovo da "je većina zaraženih bez simptoma" svi elegantno ignoriraju... Pametnome dosta!

BL
bluescreen
05:15 25.09.2020.

Pašteta man.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije