Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 184
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Besplatna energija 'solarnog grada'

U Japanu do 2010. još 100 tisuća besplatnih solarnih ploča

11.11.2008.
u 19:22

U japanskom gradu Oti, duž malog predgrađa Pal Town smještenog među poljima jagoda, na jednom od najsunčanijih mjesta u toj zemlji - sjaje se solarne ploče, neiscrpni izvori energije u energetski siromašnom području. Tri četvrtine kuća u predgrađu prekriveno je solarnim pločama, koje su postale jedan od ključnih čimbenika u smanjenju troškova energije.

Pal Town, nazvan "solarnim gradom", smješten je 80 kilometara sjevernozapadno od Tokija, od 2002. godine koristi solarne ploče koje financira država. Pet stotina kuća prima sunčevu energiju i mnoštvo manjih generatora povezani su energetskom mrežom.

Stanovništvo želi solarnu energiju
Svih 550 obitelji koje koriste solarne ploče izjavile su kako ih žele zadržati i nakon 2010. godine, kada istječe probni rok korištenja darovanih ploča.
- U predgrađe smo se preselili zbog solarnih ploča. To smo dugo priželjkivali, ali nismo si ih mogli priuštiti. Ovdje se energija jednostavno ne plaća - izjavila je Mika Hiroshima, koja se sa suprugom i djecom preselila iz Ote prije tri godine.

Za sunčanog dana, točno u podne, generator snage četiri kilovata proizvodi dovoljno energije za vođenje prosječnog kućanstva. Za u Japanu čestog, oblačnog vremena energije je upola manje. Unatoč razvoju istraživanja solarne energije, još nije stvoreno snažno tržište. Razvoj solarne energije nije konstantan, pa znanstvenici strahuju da će se brzo pojaviti konkurencija koja će bolje "prodati" napredne proizvodne linije i opremu.
- Japan radi istu grešku koju je učinio s čipovima i LCD-ima - izjavio je Yoshihisa Toyosaki, direktor tvrtke J-Star Global, i dodao - sumnjam da će Japan u sljedećih pet godina biti među deset najboljih proizvođača sustava za iskorištavanje solarne energije.

Zašto solarna energija?

U sljedeće dvije godine Japan planira uložiti 246 milijuna dolara u solarne ploče, a procjenjuje da će se još oko 100 tisuća domova uključiti u projekt iduće godine. Japanske tvrtke kao što su Sharp i Sanyo proizvodile su više od 50 posto svjetskih solarnih ćelija, ali su ispale iz tržišne utrke 2007. godine zbog velike globalne potražnje. Japansku tehnologiju korištenja solarne energije koja se stvarala više od 30 godina nitko ne može pobijediti, ali samo ako Japan nastavi poticati tržište.

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije