Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 177
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Pročistač

U gradsku kanalizaciju bacali svinje, keramičke pločice...

kolektor07
dominik grgurić/pixsell
30.07.2011.
u 12:57

Otpadna voda kroz pročistač putuje do 22 sata. Toliko je vremena potrebno da bi prošla mehaničku, kemijsku i biološku obradu

Zahvaljujući karlovačkom pročistaču otpadnih voda, vrijednom oko 14 milijuna eura, u Kupi od kraja svibnja, od kada je uređaj u testnom radu, ne završavaju vrečice, penkale, higijenski štapići, građevinski materijal, hrana, plastika, uginule životinje, svinje i brojne druge stvari koje građani ubacuju u gradsku kanalizaciju.

 Brošure s uputama

 – Kako bismo korisnike upozorili što sve ne smiju bacati u kanalizaciju, na kućne smo im adrese poslali brošuru u kojoj je sve jasno navedeno. Karlovčani moraju shvatiti da uređaj radi, da će uskoro sva kanalizacija grada dolaziti na uređaj i da stoga vidimo što se ubacuje u sustav – kazao je Ivan Mrzljak, direktor Vodovoda i kanalizacije. Djelatnici tvrtke dnevno iz kanalizacije izvuku gotovo 15 tona mulja i drugog, između ostalog i komunalnog otpada, iz kanalizacije.

 – Najveći nam problem stvara takozvani netkani tekstil kojeg u radu koriste liječnici ili maseri i koja se ne razgrađuje i može naštetiti uređajima – kaže Mrzljak. Naime, voda koja sa južnog kolektora, dakle i iz Duge Rese i Karlovca dolazi na pročistač najprije prolazi mehaničku obradu. Prolazi kroz grubu rešetku čiji su dijelovi odvojeni 40 milimetara, pa kroz finu sa tri milimetra odvojenim rešetkama. Tu se zaustavlja sav kruti otpad. Otpadna voda nakon toga prolazi kroz nekoliko ‘bazena’ u kojima se vrši kemijska i biološka obrade vode, da bi na kraju pročišćena završila u Kupi.

– Kroz čitav se postupak, dakle na nekoliko mjesta, uzimaju uzorci vode koje ćemo u svom laboratoriju analizirati, jer u svakom dijelu obrade moramo zadovoljiti određene standarde. Pročišćenu vodu će na mjesečnoj osnovi analizirati i neovisni stručnjaci ovlaštenog laboratorija – kazala je Tatjana Stepinac, voditeljica Odjela za pročišćavanje otpadnih voda u Vodovodu i kanalizaciji s kojom smo obišli pročistač koji je, zapravo, još uvijek gradilište. Primijetili smo da, s obzirom na to da se nalazimo na mjestu gdje se sakuplja kanalizacija dva grada, nema nesnosnog smrada.

 Bez neugodnih mirisa

 – Sustav je projektiran tako da se posebnim cijevima smrad ‘sakuplja’ i usmjerava na biofiltere, tako da su neugodni mirisi svedeni na minimum, kaže Tatjana.Pročistač može primiti do 600 litara otpadnih voda u sekundi, što se događa za kišnog perioda, a predviđa se da će uglavnom raditi sa 300 litara voda u sekundi. Djelatnici mogu u svakom trenutnu obaviti i kontrolu otpadnih voda u industrijskim tvrtkama.

Ključne riječi

Komentara 1

RB
rbanek
11:25 03.08.2011.

naša posla...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije