TRAGEDIJA U POGONU

U Bakru dan žalosti zbog smrti mlade žene: Vatrogasci dežurali cijelu noć, oglasio se i DORH

Bakar: O?evid u trvrtki Orada u kojoj je preminula mlada žena
Foto: Goran Kovacic/PIXSELL
1/6
10.12.2024.
u 14:59

Statistika Državnog inspektorata iz prethodnih godina kaže da je broj poginulih na radnome mjestu između 30 i 50 osoba godišnje

Iako istraga o tragičnom slučaju trovanja zaposlenice tvrtke Orada Adriatic d.o.o., koja se nalazi u Industrijskoj zoni Bakar na Kukuljanovu, još traje, prvi nalaz obdukcije potvrđuje ono što su naveli i vatrogasci u svom priopćenju odmah nakon tragedije, u kojem piše da je izmjerena velika prisutnost amonijaka i sumporovodika u pogonu povezana sa smrću djelatnice. Vatrogasci su i dan nakon tragedije dežurali u pogonu te bili od pomoći istražiteljima koji su na terenu i utvrđuju zašto je došlo od istjecanja opasnih plinova u radnom pogonu tvrtke zbog čega je djelatnica stradala, a još 15-ak zaposlenika zatražilo pomoć u KBC-u Rijeka zbog blagih simptoma izloženosti plinu. Nitko od njih nije bio životno ugrožen.

Grad Bakar proglasio je petak 13. prosinca danom žalosti. Tomislav Klarić, gradonačelnik Bakra, izrazio je sućut obitelji i kolegama tragično preminule kolegice. Ono što se o slučaju za sada zna, poznato je iz priopćenja Hrvatske vatrogasne zajednice koja je objavila da je u ponedjeljak u 12.32 sata ŽVOC Rijeka zaprimio dojavu policije o potrebi mjerenja koncentracije plinova na adresi Kukuljanovo 341 (Bakar) – poslovni prostor Orada Adriatic d.o.o.

– Vatrogasci su izmjerili 90 ppm koncentracije sumporovodika te je izvršena evakuacija zaposlenih iz prostora. U 13.41 vatrogasci su obukli zaštitna odijela te obavili pretragu prostora gdje je izmjereno 220 ppm plina amonijaka i 90 ppm plina sumporovodika. Pronađena je jedna preminula osoba. Na intervenciji JVP-a Rijeka bilo je 11 vatrogasaca – piše u priopćenju Hrvatske vatrogasne zajednice. Istražitelji, osim što moraju utvrditi razloge istjecanja velike količine amonijaka i sumporovodika, moraju utvrditi i tko je odgovoran za propust te kako je moguće da se istjecanje opasnih plinova nije primijetilo na vrijeme

Iako je zaštita na radu i sigurnost djelatnika u tvrtkama u Hrvatskoj važna stavka, ozljede na radu, ali, nažalost, i tragične smrti i dalje se događaju. Hrvatska statistika kaže da se u 330 rizičnih situacija na radnome mjestu oko njih 300 dogodi bez ikakvih posljedica, odnosno u njima ne dolazi do ozljeđivanja radnika ili do zagađenja okoliša. Ozljede na radu najviše se događaju u prerađivačkoj industriji i u građevini. Broj nesreća na radu, prema statistici Hrvatskog zavoda za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu, kreće se oko 14.000 na godišnjoj razini. Prema godišnjim izvještajima Državnog inspektorata iz proteklih godina, na radu godišnje strada između 1100 i 1500 radnika, a broj poginulih kreće se između 30 i 50 radnika u godini.

>> FOTO Na Mirogoju posljednji ispraćaj doktora Željka Rotima. Došao i njegov brat Krešimir

Bakar: O?evid u trvrtki Orada u kojoj je preminula mlada žena
1/15
Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije