Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 114
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
svemirska utakmica

Trumpova administracija najavila povratak SAD-a na Mjesec do 2024.

Svemirska letjelica
SHAMIL ZHUMATOV/REUTERS/PIXSELL
27.03.2019.
u 06:41

Prema prethodnim projekcijama, NASA je planirala astronaute na Mjesečevu površinu ponovo poslati do 2028., a prvi korak u tom smjeru bilo bi lansiranje u orbitu svemirske stanice Gateway do 2024. godine.

Američki potpredsjednik Mike Pence izjavio je u utorak kako administracija Donalda Trumpa namjerava uložiti "sve potrebne napore" kako bi u roku od pet godina "vratila" Amerikance na Mjesec.

"Danas smo u svemirskoj utrci, baš kao što smo to bili u 1960-ima", rekao je Pence predsjedavajući sastankom Nacionalnog vijeća za svemir u Huntsvilleu u američkoj saveznoj državi Alabami.

Prema prethodnim projekcijama, NASA je planirala astronaute na Mjesečevu površinu ponovo poslati do 2028., a prvi korak u tom smjeru bilo bi lansiranje u orbitu svemirske stanice Gateway do 2024. godine.

U sklopu svemirskog programa Apollo, prethodnika aktualnom svemirskom programu američke Nacionalne aeronautičke i svemirske agencije (NASA), na Mjesec je između 1969. i 1972. ukupno poslano šest misija s ljudskom posadom.

Do sada su samo još dvije zemlje - bivši Sovjetski Savez i Kina - provele kontrolirana "meka" slijetanja na Mjesec, ali bez ljudske posade.

"Mi ćemo biti prva nacija koja će vratiti astronaute na Mjesec u 21. stoljeću", rekao je Pence. "Izričita je politika ove administracije i Sjedinjenih Američkih Država da se američki astronauti vrate na Mjesec unutar idućih pet godina", dodao je.

Početnu konfuziju oko toga znači li "povratak" na Mjesec slijetanje astronauta na Mjesečevu površinu ili "samo" njihov povratak u Mjesečevu orbitu do 2024. otklonili su dužnosnici NASA-e, potvrdivši kako je konkretan cilj slijetanje na Mjesec u roku od pet godina.

"Izazov prihvaćen. Sada, na posao", napisao je na Twitteru direktor NASA-e Jim Brindestine.

NASA je već "bacila oko" na Mjesečev južni pol kao ciljano područje obnovljenih ljudskih istraživanja, jer bi se na tom dijelu Zemljinog satelita trebale nalaziti dovoljne zalihe zaleđene vode potrebne za proizvodnju dodatnog raketnog goriva.

Video: Pogledajte filmsku potjeru

Ključne riječi

Komentara 9

Avatar Foton
Foton
22:17 27.03.2019.

Evo da usrecim ovdasnje rosotrolove: Ameri nikad nisu bili na mjesecu, nemaju rakete, nemaju 10000 atomskih bombi, nemaju 15 nosaca aviona, nemaju 10000 aviona u zrakoplovstvu, nemaju ama bas nista, zaprovo uopce i ne postoje, pitajte Nekokovog, miroslava petkovica i ostale umove na ovom portalu. Ja sam skroz izgubljen, zivim u zemlji koja ni ne postoji. Mora da sam ja i ostalih 330 miliona Amera nekakova fata morgana

Avatar lip_ko_nadan
lip_ko_nadan
08:15 27.03.2019.

Kad nema ratova da se mazne lova iz proračuna onda idemo u svemir !

VJ
vjaceslav
11:51 27.03.2019.

koji rusi ? oni su svemirsku utrku izgubili 60ih godina prošlog stoljeća. amerikanci su ih prestigli, a 1985. japanci su ih svojim letjelicama "sakigake" i "suisei" dostigli. - - - -svoj uspjeh su 1990. potvrdili letjelicom i mjesečevim orbiterom "hiten".". - - - - 1991. japan svojom letjelicom "yohkoh(solar -a)" predvodi zajedničku misiju s amerikancima i englezima. - - - - 1998. japanska letjelica "nozomi (planet-b) stiže do marsa, ali nije uspjela ući u njegovu orbitu. - - - - Japan lansira "Hayabusa (MUSES-C)" – 9 May 2003 – Asteroid lander and First sample return from asteroid! - - - -22. rujna 2006., Japan, United States, United Kingdom "Hinode (Solar-B)"– Solar orbiter. - - - - slijedi "SELENE (Kaguya)" – 14 September 2007 – Lunar orbiters - - - - na redu je venera "Akatsuki (Planet-C)" – 20 May 2010 – Venus orbiter (orbit insertion failed in 2010 / successful orbit insertion on 7 December 2015) - - - -" Hisaki" – 14 September 2013 – Planetary atmosphere observatory. - - - - u 2014. slijede dvije misije "hayabusa2" zajednička s francuskom i njemačkom (3. prosinca 2014. – Asteroid lander and sample return, First asteroid rover. - - - - " PROCYON" - isto 3. prosinca 2014. – Comet observer i neuspješni prelet asteroida. - - - - a vi znate samo za ruse koji se od 1996. do 2016. nisu uspjeli odlijepiti od zemljine orbite

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije