Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 4
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
 
THE GUARDIAN:
Povratak na članak

Troje Hrvata traži usluge kontraverzne klinike Dignitas

U Švicarskoj, za razliku od glavnine zemalja svijeta, pa i Hrvatske, dozvoljeno je potpomognuto samoubojstvo osoba koje boluju od neizliječive bolesti

Komentari 12

OB
-obrisani-
23:39 26.02.2010.

nadajmo se da su politicari,..ta sva tri...

VL
OB
-obrisani-
23:46 26.02.2010.

Neka svatko odluči o svojoj smrti. Kad već ne možemo utjecati na život.Samo većina nema novaca da plati \"humanu\" smrt, a nema novaca ni za humani život.

VL
Avatar juma
juma
23:51 26.02.2010.

Ne sirite neistine. Cuvena klinika Dignitas??? Klinika je bolnica ili neka slicna ustanova koja ima za cilj lijecenje, a ne smrt. Radi se o privatnoj udruzi gradjana ciji je cilj promicanje eutanazije. Eutanazija se obavlja u za tu svrhu iznajmljenim stanovima, dok susjedi ne otkriju sto rade i sudskim putem ih istjeraju, tako da su promijenili vec nekoliko adresa. Bilo je slucajeva gdje su radili u kamp prikolicama i automobilima i stalna su meta svicarskog drzavnog odvjetnistva. Toliko o \"uglednoj klinici\".

VL
OB
-obrisani-
00:34 27.02.2010.

ja sam isto tako za eutanaziju, i siguran sam da ako se razbolim da ce moja obitelj osigurati prebacivanje u svicarsku. takoder cu isto napraviti i svojim roditeljima. i ne vidmi da ima pravo itko da zabada nos hocu li pomoci nekom umrijeti ili ne, ili ta ista osoba hoce li omoguciti da umrem kad ja hocu. jos fali da se u moje privatne odluke mjesa crkva. mislim ono, s kojim pravom. stoga da za eutanaziju u svakom pogledu.

VL
KA
Karla
05:54 27.02.2010.

Ma što im treba bolnica. Svakodnevno se ljudi ubijaju bez ičije pomoći. Ipak, većina se u onom zadnjem času predomisle, samo je za neke prekasno. Život je najdragocjeniji dar i ima puno teških bolesnika koji kažu: pa nek i pužem, samo neka sam iznad zemlje! Nisi došao sam svojom voljom na ovaj svijet pa nemoj ni otići, jer ima netko tko ti je odredio broj dana i sati. Sve prepusti u Njegove ruke!

VL
OB
-obrisani-
06:56 27.02.2010.

Ivo Sanader jedan od te trojice?

VL
KA
karambita
07:36 27.02.2010.

Ubijaju nas svaki dan svojim porezima, nametima, haracima, nametima. Jos nam treba Svicarska, ma glupost. Crkavamo polako ali sigurno. Imamo mi nase strucnjake koji ce nas dokosuriti.

VL
JA
japa
09:34 27.02.2010.

Svatko tko je u svojoj rodbini ili bliskom krugu prijatelja doživio da netko umire a nemože umrijeti pozdravit će ovu mogučnost \"pomoći\". Ja osobno doživio sam smrt bliske osobe bez da sam mogao pomoći ili pred kraj barem ublažiti mukeke te osobe. I nemojte mi spominjati onog gore. Ta osoba bila je veliki vjernik i sve nas je učila vjeri i svejedno joj onaj gore nije pomogao!

VL
MO
modrulj
11:34 27.02.2010.

U Nizozemskoj se eutanazija vrsi injekcijom vece doze anestetika barbiturata, isto kao i smrtna kazna u Americi. Nema lijepse smrti, u par sekundi osoba zaspe i dok je u nesvijesti barbiturat zaustavi disanje i snizi krvni tlak do smrtonosne razine. Kad se sjetim u kojim bolovima umiru ljudi u terminalnoj fazi karcinoma (\'raka\') ili oni koji su u komi kao biljke ili teski invalidi koji se hrane na cijevcicu i na teret su i sebi i svojim bliznjima, stvarno se pitam sta je sa ljudima pa da su protiv eutanazije. U vecini drzava kucni ljubimci umiru dostojnije od ljudi...

VL
KA
karambita
11:56 27.02.2010.

Da bi te netko koknuo, sta, moras tu uslugu jos platiti. Najbolje konopac pa o prvo drvo

VL
BB
bbombica
13:23 27.02.2010.

ne kaže se kontrAverzan, nego kontrOverzan!

VL
OB
-obrisani-
16:53 27.02.2010.

Sustina teksta je legazirati ono sto se u praksi dogadja.Doktori su ograniceni zakletvom jer oni nisu zaduzeni da ubijaju vec da lece i to je pre svega njihov eticki problem,koji se reflektuje na ljude koji zele dostojanstveno umreti,jer na to i imaju pravo!I ja sam svojoj majci odredio trenutak kad ce otici,u dogovoru sa doktorom,koji i to nije bio ali se podrazumevalo!Jer ko voli taj nece dozvoliti da se bliznji pati,bez nade u boljitak.Ovo je i za doktore izvor frustracija tako i da bez znanja bliznjih poduzimaju rizicne korake.A ko moze odredjivati o pitanju zivota i smrti?Smrtnici,pod odredjenim uslovima,i ja sam za!

VL
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.