Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 0
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
 
KAKAV IM JE ŽIVOT U HRVATSKOJ?

Strani radnici ne znaju svoja prava: 'U bolovima sam tjednima, ne mogu raditi, a moram'

12.12.2024.
u 06:00

– Strani radnici doživljavaju diskriminaciju i kroz neverbalnu komunikaciju, npr. sumnjičave i osuđujuće poglede ili prelaženje pripadnika većinske skupine na drugu stranu ceste – ističe Tadić

Strani radnici smatraju da su diskriminirani u Hrvatskoj jer nisu u društvu prihvaćeni, preko polovine ih je doživjelo verbalnu agresiju, 3% fizičku. Žale se i na neizravnu diskriminaciju (sumnjičave poglede i prelaženje pripadnika većinskog naroda na drugu stranu ceste), lošije psihičko i fizičko zdravlje. No unatoč razlozima za nezadovoljstvo, mnogi navode i razloge za zadovoljstvo – materijalno blagostanje, prirodne ljepote zemlje, pristupačnost ljudi te da su ovdje sretni. Pokazuje to istraživanje "Nevidljivi teret migracije: manjinski stres kod stranih radnika u Hrvatskoj" psihologinje dr. sc. Ive Tadić s Instituta za istraživanje migracija (IMIN). Prvim ovakvim istraživanjem obuhvaćeno je 79 stranih radnika iz južne i jugoistočne Azije te sjeverne Afrike. Riječ je o prigodnom, a ne reprezentativnom uzorku, u kojem 73% ispitanika ima završenu srednju školu, četvrtina nema, a 2% ih je visokoobrazovano. Među ispitanicima 98% je muškaraca i 2% žena, a najviše njih u dobi od 18 do 30 godina (57%).

Komentara 13

AS
Asdg
07:02 12.12.2024.

Tako je bilo našim ljudima koji su otišli iz bivše yu po svijetu

Avatar nekineki2
nekineki2
07:41 12.12.2024.

A kakva to posebna prava imaju domaći radnici već 30 godina u ovoj koruptivnoj prčiji.... prisiljeni na odlazak sa svojih djedovina??? mvj!

Avatar kozorog
kozorog
08:23 12.12.2024.

pogled na broj ljudi na bolovanju govori puno više od svega. ja bih liječnicima oduzimao licence zbog ovakvih stvari. gomila likova na bolovanju, al nemaju problema fasade, ograde raditi, na skijanje otići.. pa samo pratiš objave na fejsu i vidiš da su jako poletni. al na radnom mjestu nekak to splasne. pazi slučaj, u 7 mjeseci po vezi imati 2 magnetske, a 2 godine ne ići na operaciju... momentalni otkaz treba dati. nakon 2 magnetske ti si u biti nepokretan i u invalidskoj, nejdeš na magnetsku ako nisi ozbiljno bolesni.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata