Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 10
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Čisteći medvjedići

Rezolucija Zemlja: Prva akcija čišćenja odrađena!

Zagreb: Akcija ?iste?ih medvjedi?a u Maksimiru
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
1/13
20.12.2021.
u 20:33

Inicijativa Čisteći medvjedići "probila je led" s prvom akcijom čišćenja u sklopu Večernjakovog projekta Rezolucija Zemlja

Prvo je izvukao transformator, onda je negdje pronašao i dio motora. Nekoliko minuta kasnije osvanula su i vrata, kao i dio osovine.

- Vidi, iskopali smo Fiću! Doduše, u dijelovima, ali smo uspjeli – uskliknuo je Žarko Žakula. I to je bio samo mali dio "ulova" posljednje akcije čišćenja ekipe iz inicijative Čisteći medvjedići koja je ovog puta održana u blizini četvrtog jezera Parka Maksimir.

Vesela ekipa od tridesetak ljubitelja čistog okoliša okupila se u vedro i sunčano jutro na klupicama potoka Bliznec, a zatim su zajedno krenuli prema zapuštenim bunkerima iz Drugog svjetskog rata, iz kojih su cijeli dan iskapali stvari za koje ljudi ne bi vjerovali da ondje mogu stati. Osim "fićeka", tu su bile i bačve, ostaci kuhinje, emajlirano posuđe, jedna wc školjka, kao i niz manjih stvari, poput cipela, konzervi, staklenki, boca, najlonki, pa čak i donjeg rublja.

18.12.2021., Zagreb - Cisteci medvjedici imaju ekolosku akciju ciscenja bunkera kod 4. Maksimirskog jezera. Photo: Slavko Midzor/PIXSELL
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL

Akcija kroz cijelu godinu

Akcija u Maksimiru bila je, dakle, samo posljednja od mnogih koje će Čisteći medvjedići provesti u budućnosti, ali je posebna po tome što je bila prva koja se održala u sklopu Rezolucije Z, projekta Večernjeg lista. Najveća je to ekološka akcija u Hrvatskoj, a pokrenuta je s ciljem podizanja svijesti o zaštiti i očuvanju okoliša, kao i poticanja ljudi na aktivan angažman i svjesno sudjelovanje. Večernji list će kroz ovaj projekt u sljedećoj godini na više načina pokriti ekološke teme poput zaštite okoliša, recikliranja, održivog razvoja i rada u lokalnoj zajednici, a osim putem članaka koji će se objavljivati u Večernjem listu te, provodit će i ekološke akcije poput ove u Maksimiru te organizirati edukacije za najmlađe, izložbe, nagradne natječaje i eko konferencije. 

Akcije će se moći pratiti putem interaktivne web aplikacije SmashTheTrash, a u sve ovo uključit će se, naravno, i sami Večernjakovi novinari, obitelj i prijatelji. Glavni fokus ovog projekta je spojiti društveno-korisne aktivnosti te kroz njih aktivno širiti svijest o okolišu i njegovoj zaštiti, a Večernji list će se povezati s partnerima i sudionicima na lokalnoj i nacionalnoj razini te će zajednički doprinijeti ekološkoj osviještenosti, kako to naša priroda i zaslužuje. 

18.12.2021., Zagreb - Cisteci medvjedici imaju ekolosku akciju ciscenja bunkera kod 4. Maksimirskog jezera. Photo: Slavko Midzor/PIXSELL
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL

A upravo time se bave i Čisteći medvjedići, i dok većina ljudi hodajući maksimirskom šumom uopće ne zamijete gomilu smeća koja se ondje nalazi, oni su ondje u posljednjih 18 mjeseci proveli niz akcija čišćenja, a dosad su izvukli nekoliko desetaka tona raznog otpada. To je ono čime se ova raspoložena ekipa bavi, a okupio ih je za vrijeme "lockdowna" organizator i voditelj Perica Štefan. Sve je krenulo od male obiteljske akcije u njegovoj rodnoj Novoj Kapeli, a onda su se proširili u Zagreb, njegovu okolicu, pa i Dalmaciju. Čistili su zagrebački potok Črnomerec, ispod Domovinskog mosta, Čulinec...

-  Imamo više od 600 ljudi koji su barem jednom bili s nama u čišćenju, a odlična je stvar što od toga ima jako puno djece. Drago nam je kad imamo dvije ili tri generacije na jednom mjestu, majke i djecu, ponekad i bake s unucima. Mi svojim primjerom želimo ukazati na problem otpada i da postoje bolji načini za njegovo zbrinjavanje – pojašnjava Štefan. Za svoje djelovanje Čisteći medvjedići dobili su za svoj rad i nagradu "Žuti okvir" u kategoriji "Održivi gradovi i održive zajednice". Ljudi koji sudjeluju u tim akcijama čišćenja to, kažu nam, vole raditi, i premda je među okupljenima u Maksimiru bilo nekih novih lica, većina njih su u čišćenju sudjelovali barem dva, tri, pa i deset puta. Neki od njih, poput Nike Milina, su osnovnoškolci koje privukla ideja da svojim malim rukama mogu napraviti mnogo za zaštitu prirode.

18.12.2021., Zagreb - Cisteci medvjedici imaju ekolosku akciju ciscenja bunkera kod 4. Maksimirskog jezera. Photo: Slavko Midzor/PIXSELL
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL

Činimo naš grad čišćim

-  Svaka stvar koju napravimo može biti veliki pomak za našu budućnost i nešto važno. Može biti vrlo korisno, da bude čisto. Da bude lijepo. Ovo mi je drugi put, i svidjelo mi se – kazao je Niko koji je u grupi bio među najaktivnijima. Zadovoljna obavljenim poslom, kao i atmosferom, bila je i Mirela Farkaš, kao i veteran Žarko Žakula koji je u bunkeru "otkrio" starog Fiću.

-  Za Čisteće medvjediće sam saznao preko prijatelja, koji je dugogodišnji član. Jako me vesele akcije, jer prostor činimo čišćim,. Naš grad činimo čišćim i skrećemo pažnju ljudima da ne bacaju svugdje smeće – pojasnio je.

Ali nije sve samo u čišćenju, već i u druženju, pa je zato neizostavni dio svake akcije, osim fotografiranja s "ulovom", i razgovor uz hranu i piće. Za neke alkoholno, za druge malo žešće.

Komentara 2

MI
mirkec68
05:59 23.12.2021.

iskoristavanje djece...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije