Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 4
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
20% pretilih mališana

Supetar želi smanjiti broj pretile djece na Braču

pretilost
Foto: Thinkstock
31.08.2016.
u 07:45

Program je otvoren za svu djecu otoka, a obuhvatit će djecu vrtića i škola, te će se uz to organizirati i druženje s roditeljima", rekla je Martinić.

S obzirom na rezultate istraživanja koji su pokazali da čak 20 posto djece na otoku Braču ima prekomjernu tjelesnu težinu, Grad Supetar pokrenuo je projekt sprečavanja pretilosti djece, kako bi educirali roditelje, djecu i nastavnike o zdravim prehrambenim navikama.

Istraživanja o pretilosti među djecom u Splitsko-dalmatinskoj županiji zadnjih deset godina pokazala su da u osnovnim školama u Splitu, Sinju i Imotskom, te na Braču, Hvaru i Visu ima između 10 i 12 posto pretile djece, dok je najviši porast zabilježen upravo na Braču.

U osnovnim školama Splitsko-dalmatinske županije trenutno je 37.000 djece, a po podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u Hrvatskoj je 9,2 posto pretile djece.

Voditeljica projekta nutricionistkinja Olja Martinić ističe kako je zabrinjavajući podatak o 20 posto pretile djece na Braču te da je projekt pokrenut zato što obitelji neće same moći svladati taj problem.

"Važno je da prilikom mjerenja već sljedeće godine dobijemo drugačije podatke od ovogodišnjih. Svjesni smo kako određene životne navike djece na Braču nisu dovele do tako velikog postotka. Zbog svega smo stupili u kontakt sa Institutom za antropologiju koji od prošle godine provodi međunarodnu širu studiju, odnosno projekt 'Kohortna studija rođenih na istočnojadranskim otocima'. Cilj nam je da djeca koja su u programu poprave svoje stanje i da se više nikada ne susretnemo s podatkom od 20 posto pretilih na Braču. Program je otvoren za svu djecu otoka, a obuhvatit će djecu vrtića i škola, te će se uz to organizirati i druženje s roditeljima", rekla je Martinić.

Suradnica na Institutu za antropologiju Dubravka Havaš Auguštin rekla je je kako se kroz "Kohortnu studiju rođenih na istočnojadranskim otocima" istražuje pristunost metaboličkog sindroma u tamošnjoj populaciji.

"Metabolički sindrom je skup poremećaja koji uključuju debljinu, povišeni krvni tlak i dijabetes tipa 2. To je opsežan skup kroničnih bolesti koji sve više zahvaća odraslo stanovništvo naše zemlje. Preko 30 posto hrvatske odrasle populacije boluje od metaboličkog sindroma, a naročito neke otočne populacije, što se ne bi očekivalo s obzirom na tradicionalni stil života, mediteransku prehranu i ostale okolišne uvjete. Situacija je zapravo obrnuta jer imamo veliku učestalost metaboličkog sindroma na otocima. Zabrinjavajući je i podatak da sve više djece ima prekomjernu tjelesnu težinu, a značajan postotak njih i povišeni krvni tlak", kazala je Havaš Auguštin.

U istraživanju sudjeluje oko 700 trudnica i njihove djece na Hvaru, Braču, Korčuli, Solinu i Splitu, a cilj je na temelju dobivenih rezultata stvoriti populacijski prilagođeni model rane intervencije kod kroničnih bolesti, što bi trebalo pridonijeti zdravlju budućih naraštaja. Provodi se u KBC-u Split, ginekološkim i pedijatrijskim ordinacijama u Solinu, Splitu i na otocima, a uz domaće sudjeluju i strani stručnjaci.

"Upravo se u splitskom rodilištu proteklih dana rodilo prvo dijete s Brača čija majka sudjeluje u projektu, pa će tako i ono biti dio studije. Cilj je predložiti strategiju rane prevencije i rane intervencije takvih poremećaja", naglasila je Havaš Auguštin,.

Gradonačelnica Supetra Ivana Marković kaže kako je to dugoročni projekt pa će trebati vremena da se dođe do određenih rezultata. 

Supetar je četvrti grad u Hrvatskoj u kategoriji manjih gradova koji ulažu čak 18 posto sredstava u razvoj sporta i aktivnosti djece, pa je logično da se vodi briga i o poboljšanju zdravlja djece. Najavila je da će projekt pokušati kandidirati za dobivanje sredstava iz  EU fondova.

>>Uvode porez na gazirana pića da bi suzbijali dječju pretilost

Komentara 1

Avatar IstinaHurts
IstinaHurts
08:12 31.08.2016.

mlijeko je puno hormona i od toga se debljaju, truju nas sve

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije