Večernji List - najnovije vijesti iz Hrvatske, svijeta, sporta, showbiza i lifestyle
Naslovnica Vijesti Hrvatska

Sud štrajk cestara proglasio nezakonitim i zabranio ga

Ne namjeravamo odustati od borbe za obranu interesa naših članova i povećanje radničkih prava u PZC-u Varaždin, tako da ćemo nastaviti tražiti pravdu i sudskim putem i organiziranjem, kažu u Nezavisnom cestarskom sindikatu
03. prosinca 2019. u 15:50 5 komentara 681 prikaza
cestari
Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL/Ilustracija

Županijski sud u Zagrebu proglasio je nezakonitim štrajk koji je 12. studenog u tvrtki PZC Varaždin organizirao Nezavisni cestarski sindikat. Tužbu je podigla uprava tvrtke.

Radnici PZC-a Varaždin ŽUPANIJSKI SUD U ZAGREBU Zabrana štrajka članovima Nezavisnog cestarskog sindikata u PZC-u Varaždin

- Ne namjeravamo odustati od borbe za obranu interesa naših članova i povećanje radničkih prava u PZC-u Varaždin, tako da ćemo nastaviti tražiti pravdu i sudskim putem i organiziranjem - kažu u Nezavisnom cestarskom sindikatu kojem je zabranjen nastavak štrajka pokrenutog zbog nezadovoljstva novim kolektivnim ugovorom.

Prema ocjeni Županijskoj suda, štrajk kojem je cilj prisiliti poslodavca na sklapanje kolektivnog ugovora nije zakonit kad poslodavac takav zahtjev ne može ispuniti, s obzirom na to da je zakonom propisana nemogućnost sklapanja takvog ugovora sa sindikatom koji nema više od 50 posto radnika članova od ukupnog broja sindikalno organiziranih radnika.

07.02.2016., Sibenik - Nova Vlada RH preispituje mogucnost ukidanja naplatnih kucica s autoceste i starog sustava naplate te razmislja o uvodjenju vinjeta na popluarnoj Dalmatini i ostalim autocestama. Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL Restrukturiranje Iz cestarskih tvrki do 2020. otići će 900 ljudi

U poduzeću, naime, djeluju još dva sindikata koji su potpisali novi kolektivni ugovor koji vrijedi od 31. listopada ove godine. Za razliku od njih, Nezavisni cestarski sindikat, koji okuplja oko 41 posto sindikalno organiziranih radnika, na taj ugovor nije pristao i odlučio se za štrajk, tražeći bolja materijalna prava za zaposlene. Županijski sud utvrdio je i da u organizaciji i provođenju štrajka sudjeluju i dva zaposlenika koji su ujedno i članovi Radničkog vijeća, što je zakonom zabranjeno. Sindikat mora platiti i 2500 kuna sudskih troškova

Proveli smo jedan radni dan u adventskoj kućici
Nema predaje
Proveli smo jedan radni dan u adventskoj kućici: Radila sam kao BioManijak
 • Avatar Leftard_logic
  Leftard_logic:

  Tko je dao zapravo sudačkoj bagri da odlučuje da neko mora rintati za crkavicu i ne smije se buniti a oni gamad debelo tovare?

 • Kal:

  Ma dajte molim vas koji štrajk cestara pa oni ne smiju lopatu ostaviti kad idu u krevet jer moraju zaraditi novce i za one parazite iz prosvjete.

 • gragakarlovac:

  predsjednica kaže da će nositi kolače u zatvor za kriminalca iz inata prema Hrvatskim građanima. pa dosta je bilo, ova nije normalna