Šok u Bundeswehru

Novi padobrani njemačke vojske smrtonosni? Interni izvještaj otkrio zabrinjavajuće propuste

SOFINS Military Exhibition second day - Martignas-sur-Jalle
Foto: Lafargue Raphael/ABACA/ABACA
1/4
16.05.2025.
u 09:20

Ovaj padobranski sustav dio je zajedničkog NATO-ova projekta s Belgijom i Nizozemskom, koji bi trebao osigurati interoperabilnost među saveznicima. Međutim, tehničke razlike u sustavima navode na zaključak da interoperabilnost nije zajamčena kao ključna prednost.

Njemačka vojska predstavila je novi padobranski sustav EPC-B kao tehnološki napredak koji bi trebao povećati sigurnost padobranaca. No, internim dokumentima njemačkog saveznog ureda za vojnu opremu, koje je objavio njemački medijski portal Tagesschau, otkrivaju se ozbiljni problemi i rizici povezani s tim padobranom.

Dok službene objave naglašavaju uspješno testiranje i sigurna slijetanja, interni izvještaji govore o trajnim sigurnosnim rizicima. Posebno je problematično istovremeno iskakanje iz oba bočna vrata transportnog aviona A400M, što često prouzročuje sudare padobranskih kupola i opasne zapetljaje užadi. Takve situacije nije moguće u potpunosti kontrolirati i predstavljaju ozbiljnu prijetnju životu padobranaca.

Interni dokument Saveznog ureda za opremu, informacijsku tehnologiju i podršku u službi Bundeswehra (BAAINBw), koji je dostavljen na uvid NDR-u, WDR-u i Süddeutsche Zeitungu (SZ), prikazuje potpuno drukčiju sliku novog padobrana. Jedan pukovnik vrlo jasno opisuje dosadašnja iskustva s novim padobranskim sustavom naziva EPC-B: ''Padobran trajno predstavlja potencijalnu prijetnju fizičkom integritetu padobranaca tijekom redovitih skokova.'' Prema tom internom izvještaju, navedeni sudar kupola padobrana dvaju skakača dogodio se u ožujku 2025., tijekom vježbe padobranske pukovnije. Fotografija incidenta uključena je u dokument, ali sam incident nije detaljno opisan.

Padobran EPC-B, koji se koristi od travnja 2024. godine, trenutačno ima ograničenu primjenu – smije se koristiti samo do visine od 1000 metara, a predviđeni vijek mu je znatno skraćen u odnosu na prvobitne planove. Time nastaju dodatni troškovi, a i održavanje je skuplje nego kod prethodnog modela. Proizvođač, njemačka podružnica francuske tvrtke Safran, suočava se s kritikama zbog nedovoljnog tehničkog razumijevanja proizvoda, što usporava rješavanje problema. S druge strane, Safran tvrdi da je padobran prošao rigorozna testiranja i certificiran je za siguran rad.

Ovaj padobranski sustav dio je zajedničkog NATO projekta s Belgijom i Nizozemskom, koji bi trebao osigurati interoperabilnost među saveznicima. Međutim, tehničke razlike u sustavima navode na zaključak da interoperabilnost nije zajamčena kao ključna prednost. Problemi s padobranskom opremom nisu nova tema u njemačkoj vojsci; a zbog kašnjenja u nabavi Bundeswehr je prije nekoliko godina morao posuđivati padobrane od američke vojske. Unatoč pritiscima, ministarstvo obrane nije detaljnije komentiralo sporne nalaze. Interni izvještaj naknadno je povučen zbog administrativne pogreške i bit će ponovno razmotren.

Komentara 3

AN
Antonio1952
11:06 16.05.2025.

Nije vise ni Made in Germany sto je nekad bilo.

Avatar Joker009
Joker009
12:31 16.05.2025.

Šalji te padobrane u Ukrajinu

Avatar nekakav
nekakav
10:28 16.05.2025.

a kad ste vi vidjeli zadnjih 30 godina da je njemačka nešto kvalitetnog proizvela?! mercedes kojem u 6 godina istruli zadnji most, bmw koji pojma nema o lancu motora... oklopnjaci koji ne mogu izdržati prvi teren, vojnu vježbu, prevesti 6 ljudi 2 kilometra. brodove i podmornice na koje se pola posade ne usudi stati. evo što je nabava vojne tehnike, iz koje je isključenja konkurencija iz 'protivničkih' država napravila. imamo skupe nefunkcionalne proizvode. padobrane proizvodi nekoliko firmi u svijetu, možeš skakati sa 5 kilometra, a ovdje je problem i visina i opasnost da se padobrane ne sudare... pa valjda treba netko vježbati iskakanje, kad se potegne osigurač za glavni padobran... ne znam, što bi bilo kad bi nato stvarno s nekim ozbiljnijim od libije zaratio? kad rusija skuži da čitav nato nema 1.000 tenkova operativnih, pa ona bude ove svoje ahmat postrojbe, bivše vagnerovce, pustila da idu do kud im se bude dalo.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije