Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 124
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
TERORIZAM

Smrtonosni napad u Maliju. Ubijeno 110 ljudi od džihadista

sirija, pobunjenici
Foto: Reuters/PIXSELL/Ilustracija
23.03.2019.
u 20:00

Neki misle da je za napad kriv ogranak al Qaede koji je preuzeo odgovornost za napad u petak u kojem je poginulo 23 vojnika.

Napadači u Maliju u subotu su ubili najmanje 110 stočara, pripadnika etničke skupine Fula, otkrio je lokalni gradonačelnik o tom najsmrtonosnijem napadu u posljednje vrijeme u regiji pogođenoj etničkim i džihadističkim nasiljem.

Napadi na sela Ogossagou i Welingara dogodili su se u vrijeme posjete misije Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda kojoj je cilj pronaći rješenje za nasilje koje je prošle godine odnijelo stotine života i širi se zapadnoafričkom regijom Sahel. 

Moulaye Guindo, gradonačelnik lokalnog grada Bankassa, kazao je kako su naoružani muškarci, obučeni u tradicionalnu lovačku nošnju Donzo, okružili i napali Ogossagou u 4 ujutro po lokalnom vremenu. 

"Pripadnici žandarmerije i dalje broje mrtve, a zasad su našli 110 tijela", rekao je Guindo. 

Dodao je kako je napadnuto i obližnje selo Fula imena Welingara gdje je također zabilježen velik broj mrtvih, no još uvijek se ne zna koliko. 

Među poginulima su trudne žene, djeca i stariji, objavili su sigurnosni izvori. 

Jedan stanovnik sela Ogossagou smatra kako je riječ o osveti za napad ogranka al Qaede koji je preuzeo odgovornost za napad u petak u kojem je poginulo 23 vojnika i koji je pak prema riječima te skupine bio osveta za nasilje koje je vojska Malija činila nad Fulama. 

Džihadističke skupine povezane s al Qaedom i Islamskom državom proteklih godina koriste etničke napetosti u Maliju i susjednoj Burkini Faso i Nigeru kako bi novačili borce u svoje redove i uspostavile kontrolu nad velikim teritorijem kojim praktički nitko ne vlada. 

Francuska vojska 2013. je intervenirala u Maliju, svojoj bivšoj koloniji, kako bi zaustavila prodiranje džihadista iz pustinje na sjeveru, no militanti su od tada ponovno ojačali i osnažili svoju prisutnost u središnjem Maliju i susjednim državama. 

Oko 4,5 tisuća francuskih vojnika i dalje se nalazi u Sahelu, većina njih u Maliju. Stotine vojnika u regiji imaju i Sjedinjene Države. 

Predstavnici Vijeća sigurnosti u petak su se susreli s predsjednikom Malija Ibrahimom Boubacarom Keitom i drugim predstavnicima vlasti kako bi razgovarali o nasilju i postepenoj implementaciji mirovnog sporazuma iz 2015. s naoružanim skupinama koje nisu islamističke. 

Katastrofalne poplave u Mozambiku

Ključne riječi

Komentara 3

MB
mbrkicvk
05:49 24.03.2019.

i to nije vijest za dnevnike i to udarna stotinu vrijedi manje od pedeset

SM
smatokov
21:45 23.03.2019.

Za ne povjerovati, ozniljna tragedija se dogodila , a tako NEPISMEN novinar piše o njoj i još za HINU radi. Sramota ,pa kakav ti je to naslov, a tek tekst

KO
komar64
20:13 24.03.2019.

Ma to nije vijest...to je uobičajeno.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije