Trebaju li građani plaćati mirovinsko i zdravstveno osiguranje umjetnicima koji zarađuju 50.000 ili 150.000 eura godišnje? Pitanje je to koje zaokuplja javnost otkako je objavljena informacija da je i Mile Kekin na popisu samostalnih umjetnika koji su iskoristili pravo prema Zakonu o pravima samostalnih umjetnika i poticanju kulturnog i umjetničkog stvaralaštva.
Na popisu 1400 osoba
Na popisu gotovo 1400 samostalnih umjetnika su pjevači, glumci, slikari, dramski pisci, plesači, kritičari, redatelji, scenaristi, modni dizajneri... Podnositelj zahtjeva mora imati najmanje pet godina profesionalnog umjetničkog javnog djelovanja, dok umjetnik koji ima završenu odgovarajuću akademiju ili fakultet u primarnom području umjetničkog stvaralaštva može odmah nakon završetka obrazovanja podnijeti zahtjev. Za izvođače popularne i narodne glazbe kriterij je i najmanje 200 minuta umjetnički relevantne novosnimljene glazbe i najmanje tri samostalna koncerta.
Skladatelj popularne glazbe na vlastiti tekst mora imati objavljenu glazbu od najmanje 60 minuta, a onaj tko sklada na tuđi tekst, najmanje 100 minuta. U Ministarstvu kulture kažu da se taj sustav naslanja na model koji je postojao još u socijalizmu, a detaljni kriteriji propisani su pravilnikom. Prije 20 godina uvedeni su i financijski kriteriji koje su umjetnici trebali dokazati i svake četiri godine kada su prolazili reviziju, no 2015., u vrijeme koalicijske Vlade SDP-a, ukinut je taj financijski cenzus za reviziju prava. Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek na početku svog prvog mandata najavila je da treba cjelovito revidirati zakonodavni okvir koji se tiče statusa umjetnika i obavljanja umjetničke djelatnosti "na tragu najboljih praksi europskih država".
Različiti poticaji i potpore samostalnim umjetnicima postoje u gotovo svim europskim državama, ističu u Ministarstvu kulture i medija, a postojeći sustav treba prilagoditi današnjem vremenu, učiniti ga transparentnijim te posebno pomoći mladim umjetnicima u trenutku započinjanja umjetničkih karijera. Ministarstvo je još 2019. godine započelo rad na izradi novog zakona, no zbog krize nastale uslijed pandemije reforma je odgođena. U Ministarstvu kažu da prema postojećem zakonodavnom okviru nemaju ovlasti samostalno izmijeniti pravilnik, već se to može učiniti samo uz suglasnost svih strukovnih udruga okupljenih u Hrvatskoj zajednici samostalnih umjetnika.
Napominju da samo manji postotak onih kojima je priznato pravo na uplatu doprinosa, a radi se uglavnom o samozaposlenima koji nemaju pravo na bolovanje, zarađuje više od cenzusa koji je prije postojao u pravilniku. "U najvećem broju slučajeva umjetnici ne prelaze cenzus", navode u Ministarstvu i dodaju kako i umjetnici koji u nekom trenutku jako dobro zarađuju, zbog specifičnosti umjetničke profesije u nekom drugom razdoblju mogu ostati bez prihoda. Mile Kekin je zatražio i dobio potporu u iznosu od 4000 kuna mjesečno.
Pomoć u pandemiji
Njegova supruga, saborska zastupnica Ivana Kekin u Saboru je, kažu u Ministarstvu, napala ministricu da nije osigurala potpore samostalnim umjetnicima za vrijeme pandemije COVID-19 iako su već u travnju 2020. godine bile omogućene izravne potpore, pa je u nekoliko ciklusa osigurano gotovo 45 milijuna kuna izravne pomoći umjetnicima. Ministrica Obuljen Koržinek smatra da se koeficijent može i treba povećati, ali da tome treba prethoditi revizija sustava tako da ga se učini transparentnim, da se uvedu potrebni cenzusi i da se omogući različit intenzitet potpore ovisno o tome koliko umjetnik u kojem razdoblju svoje karijere zarađuje.
Na listi su Mrle i Prle a koliko oni zarađuju ?? Još k tome žive u povlaštenim gradskim stanovima. Imaju li ti ljudi imalo drama ?? A po medijima prosipaju pamet i izruguju se svime i svačime. Sramota !!