Komarci su se ove godine u Slavoniji pojavili ranije nego ikad u posljednjih 20 godina, već u travnju. Dosta oborina nakon kojih su uslijedile visoke temperature kombinacija su kakvu su ovi kukci mogli samo poželjeti. Građani su nezadovoljni jer su mnogi gradovi i sela obrasli u visoku travu i postali su prava legla komaraca. Krilati napasnici napadaju sa svih strana. Osim što su agresivni, i fizički su veći nego prije. Stručnjaci objašnjavaju da je zapravo riječ o domaćim vrstama iz roda Anopheles i Culex
Slavonci su sve nestrpljiviji te traže hitnu reakciju nadležnih kako bi se problem komaraca riješio što prije. Iz nadležnih službi objašnjavaju kako se u borbu prvo kreće na mjestima poput stajaćih voda, bara i kanala okruženih zapuštenim travnatim površinama, odnosno žarišta pogodnih za razmnožavanje komaraca. Tako se godišnje može očekivati i do milijun možda ne opasnih, ali svakako dosadnih letećih krvopija. Dezinsekcija se provodi tako da se samo one vode gdje su evidentirane ličinke komaraca tretiraju kemijskim sredstvima predviđenim za suzbijanje komaraca, ali ne djeluju na ostale organizme. Stoga mjesta za strah za zdravlje ljudi ili kućnih ljubimaca nema.
Iz slavonskobrodske gradske uprave navode kako velik problem ove godine predstavljaju oborine te izlijevanje i povlačenje Save, iza koje je ostao mnogo malih bara. To je osobito izraženo na području polojskog izletišta i okolne šume, u koju je zbog devastacije opasno ulaziti. Dodaju kako je završena prva faza zaprašivanja što, kako se čini, nije puno pomoglo u suzbijanju najezde.
- Mi smo obavili dva larvicidna tretmana. Za prvi svibnja radili smo zaprašivanje u suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo koji je zapravo kontrolor cijelog posla. Prije nekoliko dana obavili smo nove razgovore i sada čekamo da se vremenski prilike stabiliziraju kako bismo krenuli s novim zaprašivanjem, pogotovo na području Poloja, ali i u ostalim dijelovima grada – rekao je brodski gradonačelnik Mirko Duspara.
Košnja lateralnih kanala, prema Dusparinim riječima, nije obveza Grada, no ističe da će o situaciji izvijestiti nadležne službe. Što se tiče gradskih travnatih površina, navodi kako komunalne službe rade svoj posao i kako će sve biti pokošeno, ali i napominje kako su travanj i svibanj vrijeme kada trave raste brže nego obično. . Smanjiti uvjete za njihov razvoj mogu i građani. Više je razloga koji su doveli do alarmantne situacije. Visoka trava, a vjerojatno i kasne reakcije nadležnih vlasti. - Ni u drugim državama ne kosi se baš svaki tjedan - istaknuo je Duspara te dodao kako se u prvi plan stavljaju površine uz pješačke staze i dječja igrališta.
Mora da je to zbog globalnog zagrijavanja 😆