Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 200
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
SJEVERNA MAKEDONIJA
Povratak na članak

Skoplje pred usijanjem: Žestoki prosvjedi protiv 'bugarizacije'

Pet dana makedonska oporba prosvjeduje protiv „francuskog prijedloga“ za napredak Skoplja ka EU. Već je bilo i nasilja. Stručnjaci se slažu da je Bruxelles svojim prijedlogom podržao „nacionalističke“ zahtjeve Bugarske

Komentari 40

Avatar Idler
Idler
15:29 07.07.2022.

Postaviš neku zmišljenu tezu, službeno staneš iza nje i rezultat je = kompromis !!! Isto kak su i Janezi zmislili svoje mednarodne vode....preduvjet je sam pozicija jačega, a ne činjenice il argumenti !

VL
JA
jadranko111
15:35 07.07.2022.

Ne dajte se,Makedonci

VL
SB
sinisa.budimir.18
17:30 07.07.2022.

Albanci ce im doci glave !?

VL
DU
Deleted user
17:21 07.07.2022.

Kakva glupost, ako oni kažu da su Makedonci, onda to jesu. Tako to biva kad je drzava mala pa je svako suta kako hoce. Bugari su slavenizovano tursko pleme koje je foslo u 7. veku ali kad im se to kaze polude, sto onda drugima dele lekcije. Jezik stoga nikako ne moze odrednica zajedničkog porekla. Glagoljica, prvo staroslovenski pismo nastalo je u oblasti sadasnjeg Soluna gde su tada ziveli Sloveni a potisnuti su na sever dolaskom Turaka i nemaju veze sa Bugarima. Jezik slucan makedonskom govori se i na jugu Srbije, takav je dijalekt.

VL
CI
Ceca iz Benkovca
17:27 07.07.2022.

svaki narod ima pravo na svoj identitet, samostalnost i samoodređenje, pa tako i makedonci.

VL
VI
Vivian
17:21 07.07.2022.

Neka budu ono sto se smatraju da jesu, pez pritiska i ucjena. Imali su ucjenu od Grka, sada ucjenu od Bugara, na kraju, ako Srbija ikada postane clanicom EU, ucjenjivat ce ih da su Juzni Srbi.

VL
Avatar Payback
Payback
15:15 07.07.2022.

Titi i njegovi balkanski komunisti su izmislili muslimanski narod u Bosni..i koješta drugo...ne vjerujem njihovoj historiografiji Ni u pogledu na Makedoniju...

VL
DU
Deleted user
16:54 07.07.2022.

Bugari su naj veči ruski obožavatelji ne čudime njihovi zahtjevi i ucjene

VL
Avatar najposebniji
najposebniji
16:50 07.07.2022.

"...ta ih je skupina navodno napala - kamenicama" Ili su novinari Izbosne, ili je lektor Izbosne....u svakom slučaju, ovo je Hrvatska, a mi imamo pravopis!

VL
DU
Deleted user
15:46 07.07.2022.

Makedonci ocigledno poticu od Bugara (vidi npr. jezik ali i povijest - npr. prvi Bugarski car Boris je vladao iz Ohrida). Krajem 19 / pocetkom 20 stoljeca poceli su se odvajati i to je OK - takvih primjera imas kolikoo hoces - Austrijanci se odvojili od Njemaca (a zapravo su Bavarci), Amerikanci od Engleza (a tada su i sami bili Englezi), Portugalci od Spanjolaca itd. Odvajanje Makedonaca od Bugara poticala je prva Jugoslavija i druga - Titova, zbog politickih razloga. Prva Jugoslavija ih je tlacila toliko da je Kralja Aleksandra ubio Bugar/Makedonac Vlado Cernozemski, a druga im je promijenila prezimena sa "ov" na "ski" i isto ih tlacila ali su se kasnije sprijateljili sa Srbima zbog zajednickog neprijatelja - Albanaca. Ova prica da su Makedonci potomci Grcke Makedonije (Filipa i Aleksandra Makedonskog itd.) je izmisljotina potencirana od bivseg premijera Nikole Gruevskog iz politickih razloga. On je cak u Skopju sagradio statue Aleksandra i Filipa Makedonskog i furao tu pricicu dok ga nisu protjerali iz zemlje zbog korupcije. Ako su Makedonci Grci - zasto onda pricaju slavenskim jezikom?

VL
CI
Ceca iz Benkovca
17:29 07.07.2022.

dok je bilo tita bili su miran k nozi, i bugari i grci i mađari.

VL
PR
prahrvat
16:31 07.07.2022.

Bugari ni kao i Rusi, učili neki narod da oni nisu to što oni misle da jesu nego su ono što Bugari/Rusi misle da jesu. Fuj!

VL
DU
Deleted user
17:24 07.07.2022.

Sto putinovi Nocni Vukovi rade na prosvjedu?

VL
DU
Deleted user
15:51 07.07.2022.

Svejedno pola Makedonaca ima Bugarske papire tako da tu nema nista sporno

VL
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.