Islamski savez pobunjenika koji je srušio sirijski režim proglasio je opću amnestiju za sve pripadnike sirijskih oružanih snaga i sve vojne obveznike. - Zajamčena im je sigurnost i zabranjeni su svi napadi na njih - objavio je savez na Telegramu. Savez pobunjeničkih skupina, predvođen Hajat Tahrir al-Shamom, srušio je režim Bashara al-Assada u operaciji koja je trajala samo 12 dana i završila padom Damaska u nedjelju. Mnoga su područja pala u ruke pobunjenika bez borbe.
Turska otvara svoj granični prijelaz Yayladagi sa Sirijom kako bi upravljala sigurnim i dobrovoljnim povratkom milijuna sirijskih migranata njihovim domovima, rekao je u ponedjeljak predsjednik Tayyip Erdogan, nakon što su pobunjenici svrgnuli predsjednika Bashara al-Assada. U jednoj od najvećih prekretnica za Bliski istok u generacijama, pobunjenici su zauzeli sirijsku prijestolnicu Damask, a Assad je pobjegao u Rusiju nakon 13 godina građanskog rata i više od 50 godina brutalne vladavine njegove obitelji.
- Otvaramo granični prijelaz Yayladagi kako bismo spriječili bilo kakve gužve i olakšali promet - rekao je Erdogan nakon sjednice vlade u Ankari. Prijelaz Yayladagi blizu sjeverozapadnog ruba Sirije bio je zatvoren od 2013. zbog borbi u blizini granice. - Upravljat ćemo i obradom dobrovoljnih povrataka migranata na način koji odgovara i našem primanju - rekao je Erdogan.
Ministar vanjskih poslova Hakan Fidan rekao je ranije u ponedjeljak da će Turska raditi na sigurnom i dobrovoljnom povratku sirijskih migranata njihovim domovima. Turska, koja je rekla da ne pruža potporu i nije uključena u ofenzivu sirijskih oporbenih snaga koje je godinama podupirala protiv Assada, objavila je u nedjelju da želi da nova sirijska administracija bude inkluzivna i da Sirijci određuju svoju budućnost. U obraćanju na Konferenciji turskih veleposlanika u Ankari, Fidan je rekao da je Turska spremna pružiti potporu za obnovu Sirije i koordinirati sa svim "regionalnim akterima i stranama". Dodao je da će Ankara stajati uz Sirijce u ovoj "novoj fazi" u Damasku, ali da skupine poput Islamske države i Kurdistanske radničke stranke (PKK), koje Ankara smatra terorističkim organizacijama, ne smiju imati koristi od ove situacije.
Članica NATO-a primila je oko tri milijuna sirijskih migranata i izbjeglica, što je čini najvećim domaćinom Sirijaca koji su pobjegli od građanskog rata. Turska također kontrolira dijelove zemlje u sjevernoj Siriji nakon nekoliko prekograničnih upada protiv YPG-a, milicije sirijskih Kurda, koju Ankara smatra produžetkom PKK-a.