Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 4
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
GLASUJ ZA OSOBU GODINE

Mate Rimac: Samo poduzetništvo može nas izvući iz krize

mate rimac
17.12.2014.
u 14:24

Što o stanju u društvu govore kandidati za Večernjakovu osobu godine

Tvrtka Rimac Automobili poduzetnika Mate Rimca (26) proširila se sa 20 na 60 zaposlenih, a trenutačno rade tri električna superautomobila Concept_One za američkog, njemačkog i talijanskog kupca, razvijaju novi model te rade na velikim projektima za druge automobilske tvrtke.

Ide li Hrvatska u dobrom smjeru?

Ne vidim pozitivan smjer, pogotovo jer toliko mladih odlazi iz Hrvatske i jer nam BDP iz godine u godinu pada. Za investitore i dalje vlada loša klima. Nekoliko malih uspješnih tvrtki poput naše individualni su uspjesi mladih poduzetnika.

Što biste promijenili?

Trebamo se okrenuti ekonomiji jer to je izvor svih problema. Potrebni su bolni rezovi, treba osigurati uvjete za rast poduzetništva i pokretanje gospodarstva.

Što su najveći problemi našeg društva?

Smeta mi negativan stav prema poduzetnicima. Mnogi razmišljaju da su oni izrabljivači svojih radnika, a to nije istina, poduzetništvo je poželjno i može nas izvući iz krize. Smeta mi i negativan stav prema boljima. Ne potiče se izvrsnost, u našem društvu ne valja biti bolji.

Mislite li da su naši političari dorasli tome da mogu riješiti recesiju?

Ma kako nas ljudi koji rade samo u politici mogu izvući iz recesije? Oni nemaju pojma o biznisu.

Zašto nam je društvo ovako podijeljeno, što bi nas trebalo ujediniti?

Ne vidim da je naše društvo više podijeljeno od ostatka svijeta, Hrvatska je ujedinjena u kolektivnoj depresiji i beznađu. Što se ekonomske situacije tiče, u SAD-u je prosječna plaća predsjednika uprave 331 puta veća od prosječne plaće radnika, kod nas su razlike znatno manje. Postoje podjele u političkim uvjerenjima, ali svi su željni promjena, ljudi žele fokusiranje na gospodarstvo, ne na politiku.

Tko vam je uzor?

U posljednjih 30 godina samo su tri individualca uspjela izgraditi automobilsku firmu od nule – Christian von Koenigsegg, Horacio Pagani te Elon Musk iz Tesla Motorsa. Slovenski proizvođač vrhunskih ispušnih sustava Igor Akrapovič uzor mi je regionalnog poduzetnika. Većinu sam upoznao, s nekima radimo na zajedničkim projektima.

Bi li vam bilo lakše da ste otišli iz Hrvatske?

Naše tržište je globalno, investitori internacionalni pa ne ovisimo o situaciji u Hrvatskoj. Iznimno teško bilo je doći do investicije za tvrtku, to bi išlo brže u razvijenijoj zemlji. Sada nam ponestaje kvalitetnog kadra za zapošljavanje pa pokrećemo suradnju s fakultetima.

>>Nominirani kandidati za laskavu titulu: Glasujte za Večernjakovu osobu godine

Komentara 11

Avatar d-ano
d-ano
14:58 17.12.2014.

Bitno je da mladi covjek ima podrsku koja je kakva da je ,da zaposljava narod ostalo je nevazno.Ljubomora je otrov koja i dobro unistava.Rimac naprijed i dalje sto vise da uposlis ljudi da imaju urednu platu a i da tvoj da tvoj pogon raste uspjesno na korist tebe i drugih.

KA
kajinx
13:28 20.12.2014.

Čitajući ove negativne komentare, ne mogu doći k sebi! Ljudskoj gluposti nema kraja! Mate je izumio tehnologiju kakve nema na svijetu, nema mu premca. Tko je prije njega stavio motor na svaki kotač? 1000 KS automobil !!!

AC
acer
15:27 17.12.2014.

Rimac je svakako ugodna pojava na našoj poduzetničkoj sceni, pametan je i ugodno ga je slušati. Nije uopće problem ako radi i sa uvoznim komponentama, jer on na njih doda novu vrijednost i izveze još vredniji proizvod.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije