Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 55
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Porazni rezultati

Evo koliko manje hrvatski radnici zarade u odnose na one u Njemačkoj

DPA/PIXSELL
22.09.2017.
u 14:55

Studija je također utvrdila velike razlike u plaćama između srednje/istočne Europe i zapadne Europe u proizvodnji, graditeljstvu, javnom i financijskom sektoru te na stručnim, znanstvenim i tehničkim poslovima.

Kada se uzmu u obzir troškovi života, radnici u 11 država članica iz središnje i istočne Europske unije plaćeni su čak do 944 eura manje mjesečno od radnika u Njemačkoj, a razlike u neto mjesečnim plaćama, prilagođene za sastav radne snage i strukturu ekonomije, veće su nego kada se u obzir uzmu samo troškovi života, pri čemu su najslabije plaćeni radnici u Rumunjskoj, a slijedi Bugarska, Mađarska, Latvija i Hrvatska, pokazuje studija Europskog sindikalnog instituta (ETUI). 

Radnici su plaćeni i manje, čak do 1058 eura manje od radnika u Njemačkoj kada se u obzir uzmu i čimbenici kao što su dob i razina obrazovanja te sektori i zanimanja radnika, pokazuje studija naziva "Što pokreće razlike u plaćama u Europi?" autora Jana Drahokoupila i Agnieszke Piasne objavljena u četvrtak, 21. rujna, u izdanju Europskog sindikalnog instituta (ETUI).

 Velike razlike u plaćama između srednje/istočne Europe i zapadne Europe 

Studija je također utvrdila velike razlike u plaćama između srednje/istočne Europe i zapadne Europe u proizvodnji, graditeljstvu, javnom i financijskom sektoru te na stručnim, znanstvenim i tehničkim poslovima, ističe u petak u priopćenju Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH).

Manje razlike bilježe se u sektorima s nižim plaćama - prehrambenom sektoru, hotelijerstvu i trgovini na malo te na administrativnim poslovima i poslovima podrške.  "Hrvatska je, nažalost, svojom voljom upala u zamku niskih plaća. Ako i dalje budemo među najslabije plaćenim radnicima u Europskoj uniji, nemamo nikakvih izgleda transformirati nisku dodanu vrijednost ekonomije, nemamo nikakvih izgleda za budućnost", upozorio je predsjednik SSSH Mladen Novosel.

Istaknuo je da u Hrvatskoj raste zaposlenost samo u skupini loše plaćenih poslova, kojima, upozorio je, u skoroj budućnosti prijeti nestajanje uslijed digitalizacije. "Hrvatska je strategija očito strategija konkurencije prema dolje, a to je nažalost ona koja vodi samo daljnjem zaostajanju i iseljavanju. To si više ne možemo priuštiti niti dopustiti, ekonomski i socijalni oporavak moguć je jedino na temelju pravednih i pristojnih plaća", poručio je Novosel.

Radnici zaslužuju povećanje plaća iznad razine inflacije

Konfederalna tajnica Europske konfederacije sindikata (ETUC) Esther Lynch kazala je da se rad u srednjoj i istočnoj Europi kažnjava nižim plaćama te naglasila da se razlike u plaćama ne mogu objasniti razlikama u troškovima života ili razlikama u radnoj snazi, već su razlike još veće ako se ti čimbenici uzmu u obzir.

"Radnici u tim zemljama hitno trebaju i zaslužuju povećanje plaća iznad razine inflacije. EU i nacionalne vlade moraju potaknuti rast plaća u tim zemljama te stvoriti pravne okvire za promicanje kolektivnog pregovaranja, uključujući na sektorskoj razini", poručila je Lynch.

Dodala je da su radnici na sjeverozapadu Europe bolje plaćeni zbog pravednijeg i transparentnijeg sustava određivanja plaća koji uključuje sindikate i pregovore s poslodavcima, što je, ustvrdila je, ključni faktor prosperiteta i industrijskog uspjeha Njemačke, Austrije, Nizozemske i nordijskih zemalja.

Komentara 113

Avatar bluffer
bluffer
15:31 22.09.2017.

"autor" HINA,sve jasno,u njemackoj su konkretno gradevinski djelatnici TRI PUTA PRODUKTIVNIJI nego u hrvatskoj,ovo je najbitnije od cijele "storije" koju podmece hina,NJEMACKA JE POSTALA DRZAVA JEFTINE RADNE SNAGE,tko ne vjeruje neka pode u njemacku i uvjeri se,jedan primjer,u frankfurtu cijena najamnine stana po 1m² stoji 14 €. plus rezije

PO
portugisac
15:34 22.09.2017.

Ako su u Njemačkoj plaće veće za 900,00€ to je onda samo razlika u standardu. U Njemačkoj plačaju stan na periferiji od 600 eura na gore dok takove kod nas plačaš 100 do 300 eura. Ne ču druge usporedbe praviti ali kada bi se u Hrvatskoj radilo kao u Njemačkoj davno bi mi pretrčali Švicarsku. Našima se doma samo ništa ne isplati pa taman da mu daješ duplu dnevnicu.

BO
bojuki1
15:25 22.09.2017.

1989. moj tata je imao plaću u Zagrebu 8 milijuna dinara, to je bio prosjek plaća u socijalističkoj Hrvatskoj, preračunato u njemačke marke, to je iznosilo 180 DEM. Vi se čudite zašto njemački radnik koji nije imao nakon 1945. komunističkii režim, idiotsku plansku ekonomuju, inflaciju itd., ima veću plaću od radnika u Hrvatskoj?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije