Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 0
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
 
Hrvatsko proljeće
Povratak na članak

Prvi korak prema hrvatskoj samostalnosti – je li se mogla izbjeći „sječa“ Hrvatske u Karađorđevu

Od ponedjeljka 15. veljače pronađite specijalni magazin Večernjeg lista – Hrvatsko proljeće. Prvi časopis o narodnom pokretu koji je navijestio slobodnu Hrvatsku

Komentari 55

Avatar Belski
Belski
22:21 06.02.2021.

Kako god je bilo, uputilo je moj narašćaj kako samostalna Hrvatska nima alternativu za ča smo se i izborili va Domovinskom ratu. Nažalost, danas niki ljudi držiju već do "direktiv" EU komisije nego do Hrvatske i Hrvatov.

VL
DU
Deleted user
19:00 05.02.2021.

ona hrvatska i ljudi koji su se borili puni ideala u hrvatskom proljeću i ova korupcija nemaju jedni s drugim veze

VL
VA
vadis1
18:23 04.02.2021.

Konacno da pisete o maspoku! To razdoblje hrvatske povijesti treba objektivno sagledati.

VL
DU
Deleted user
21:57 06.02.2021.

Akteri događaja iz doba "Hrvatskog proljeća" nisu imali šansu da uspiju jer su bili nepovezani. Politika je bila na jednoj strani, studenti na drugoj, a narod je vjerovao da svi rade zajedno.

VL
Avatar smokeonthewater
smokeonthewater
06:48 06.02.2021.

Tada sam bio drugi razred gimnazije i još uvijek se sjećam tog uzbuđenja i šušura. Nas mlađe zanimao je samo rat a stariji koji su prošli onaj su nam govorili "Mrš' balavurdijo, kakav rat". Pratili smo demonstracije u Zagrebu ii bilo nam žao što ih nema kod nas u Osijeku. Onda se sve stišalo do kraja osamdesetih. Tada je došao trenutak našeg naraštaja, imali smo tu privilegiju i obvezu da sa našim Vrhovnikom kroz krvavi rat stvorimo nezavisnu nam Domovinu, drugu u povijesti Hrvata.

VL
KA
kamenjar47
02:21 14.02.2021.

A gdje je Zarko Puhovski u ovoj prici, bit ce da ste ga zaboravili.

VL
Avatar Tombstone
Tombstone
23:46 06.02.2021.

Jedino sto je taj pokret navijestio bilo je da se Hrvatima kad se poglasne moze dati samarcina i da buju odmah tiho. Sto i nije cudno kad takvo nesto vode Budisa i slicne ljige. I nama su 91. pokusali dati samarcinu ali za razliku od onih 20 godina ranije otisli smo i u trapericama i traper jaknama oteti puske i pucati nazad. Zasto slaviti one koji su se nakon prvog odgovora jugokomunistickih terorista iz tamnice naroda Juge povukli u misje rupe, pogotovo kad znamo kako se oslobadja domovina, i kad smo to i napravili?

VL
VI
Vito
07:42 16.02.2021.

Bolje je pitanje: Zašto je yugogeneral dopustio čedi okupaciju Vojvodine i aneksiju Vojvodine??? Vjvodina je povijesno hrvatski prostor.

VL
AM
amun6
10:00 11.02.2021.

Nema za kupiti ni na jednom kiosku

VL
Avatar Jim West
Jim West
14:12 15.02.2021.

Danas smo blagoslovljeni HDZ-om, kojeg narod tako jako voli da ga nikad neće pustiti s vlasti.

VL
Avatar babinjak1984
babinjak1984
14:14 05.02.2021.

A sada smo samostalni??

VL
MA
Markovinac
17:47 14.02.2021.

To su price koje su prikazane u javnosti a prava istina je sasvim drugacija.Crbogorska srpkinja Savka i veliki jugosloven Tripali su dogovorili pokretanje nemira u Hrvatskoj sa ciljem slamanja istoga i uvodjenje diktature.Mladi studenti i mnogi Hrvati su se naivno nalijepili na tu komunisticku prevaru i mnogi stradali.Mozete zamisliti vodje pobune Savka i Tripalo dobili samo ukore a mnogi Hrvati visegodisnje robije.Da su Tripalo i Savka pokrenuli pobunu bez znanja zlocinca Tita i partije objesili bi ih komunisti na trgu u Zagrebu.To su cesti nacini za uvodjenja diktature.Naivni Hrvati proglasili srpkinju ruzom Hrvatskom.Katastrofa

VL
ON
ON
09:31 07.02.2021.

Nemojte nam prodavat maglu.Upitajte koliko smo danas ravnoprvni i kako pojedinci uzivaju u "svojoj"drzavi i kako mase prezivljavaju.I na kraju tko je kriv za to sta danas imamo.

VL
Avatar TheJack
TheJack
21:19 06.02.2021.

Kako su to SR Hrvatska i hrvati bili neravnopravni u SFRJ? Gledajuci unazad, cini se, nitko u to drzavi nije bio ni sa kim ravnopravan.

VL
OM
omer
08:32 06.02.2021.

Ovi ljudi su se te davne 1970.g. borili za Hrvatsku i skoro svi završilinu Zatvoru, a gdje je tada bio F. Tuđman, skrivao se u Beogradu, bio predsjednik FK partizana, Titin General , a ti ljudi skoro svi završili na G. Otoku i u novoj nezavisnoj državi Hrvatskoj nastaloj 1990 nikog nije bilo u vlsti, došli neki hoštapleri kriminaci, pica-majstori, birtaši i zauzeli vlast u Hrvatskoj, sve opljačkali što im je Tito ostavio i danas je ta Hrvatska dno dna na zadnjem mjestu u Europi.

VL
TO
TopVrhova8
13:06 07.02.2021.

Proljećari su bili lezilebovići sa filozofije koji su samo bili drska balavurdija. Policija ih je malo ispendrečila sa se saneru i to je to. Neš ti drame

VL
SL
slavenZadravec
08:04 07.02.2021.

Sada kada vidimo što je ispalo od hrvatske samostalnosti trebamo li potpuno prevrednovati događaje iz '71?

VL
OM
omer
08:48 06.02.2021.

Upravo tada se jedan moj mještanin vračao iz G. Otoka gdje je služio kaznu od tri godine za pljačku u mjesnu trgovinu, gdje je ukrao piće, cigarete i salame, bio je skoroz nepismen jedino je nešto u G. Otoku naučlio čitati, došavši u Zagreb na gl. kolodvor tamo je masa okupljena oko Budiše prosvjedovala i ojevala Bana Jelačića, zapjevao je to i moj mještanin iako ne znajući ništa o toj pjesmi, došla milicija Budiša i njegovi su se razbježali a mog znanca su uhapsili i kad su vidjeli u njegovim ispravama da se vraća iz G Otoka automatski ga šupirali nazad i dobio kaznu od 8.godina ( Osam) G., otoka. I nakon uspostave nove hrvatske države 1990. g. donesen je zakon da svaki politički zatvorenik na G. otoku ima prvo na naknadu od 50.000 njemačkih maraka, jer je bili nekoliko političara iz hdz.ea na robiji a najviše je robijao Đuro Perica poslje istaknuti Hfz-eovac i počelo se takvima djeliti novac za boli u G- Otoku, to je saznao i moj mještanin ali puno kasnije tek nakon godinu dana i išao on sa svojom dokumentacijom iz G. Otoka kao politički jer je pjevao Bana u ured da dobije novac za odštetu, ali kad su tamo u uredu službenici sve to pregledali i ka je trebalo biti mu isplačeno pozamašna svota novaca ( dojč maraka) on i njegov pratitelj mjesni advokat ostali šokirani jer je netko podigao njegov novac znajući da je on nepismen i da nezna o tom zakonu ništa, Ni 5 odvjetnika poslije nisu mogli ništa naći ni dokazatkako j ova nova hdz vlast to lijepo prevarila jadnog siromaha.

VL
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.