Večernji List - najnovije vijesti iz Hrvatske, svijeta, sporta, showbiza i lifestyle
Naslovnica Vijesti Hrvatska

Prva srednja škola u Hrvatskoj u kojoj će se učiti slovački jezik

Ideja je potekla iz Matice Slovačke u Jakšiću. Vidjeli smo da mnogo naše djece ide u gimnaziju, u prvim razredima gimnazije ima 15-ak izravnih potomaka Slovaka - istaknuo je Pavel Treger.
24. svibnja 2013. u 14:00 0 komentara 153 prikaza
slovaci (1)
Foto: Duško Mirković/Pixsell
Pogledajte galeriju 1/3

Požeška Gimnazija bit će prva srednja škola u Hrvatskoj u kojoj će se početi učiti slovački jezik od iduće školske godine, rečeno je za posjeta slovačkog veleposlanika Romana Supeka ovoj obrazovnoj ustanovi.

- Ideja je potekla iz Matice Slovačke u Jakšiću. Vidjeli smo da mnogo naše djece ide u gimnaziju, u prvim razredima gimnazije ima 15-ak izravnih potomaka Slovaka. U prvu grupu uključili su se i neki učenici drugih razreda tako da smo izabrali 25 najodlučnijih. Nastavu će imati dva puta tjedno po jedan školski sat. U sklopu ovog projekta učenja slovačkog jezika uspostavit ćemo suradnju između naše škole i nekih gimnazija u Slovačkoj, a isti tako svakog ljeta jedna trećina naših učenika ići će na studijsko putovanje u Slovačku – istaknuo je Pavel Treger, predsjednik jakšičke Matice Slovačke i profesor latinskog na požeškoj Gimnaziji.

Treger je podsjetio kako su Slovaci u Hrvatsku dolazili u zadnjih 120 godina, a zadnji val doseljenja bio je između dva svjetska rata čija je prva generacija doseljenika još živa. Veleposlanik Roman izrazio je zadovoljstvo što će se u požeškoj Gimnaziji početi s učenjem slovačkog jezika kao i brigom države za slovačku manjinu koja u Hrvatskoj broji oko 5.000.

PET FAZA SNA
Jeste li se ikad zapitali zašto spavate više od osam sati, a nenaspavani ste?
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.