Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 211
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
POLJSKA POVUKLA GRANICU

Poljska povukla jasnu crtu oko nuklearnog oružja: ‘Ne želimo bojeve glave na svom teritoriju’

FILE PHOTO: European Group of Five (E5) Defence Ministers meeting Berlin
Foto: CHRISTIAN MANG/REUTERS
1/3
27.08.2026.
u 20:51
Google icon Dodaj Večernji list među omiljene izvore na Googleu

Nove procjene američkih obavještajnih službi pritom navodno upozoravaju da bi se takav izazov mogao pojaviti i ranije.

Poljska ne namjerava dopustiti razmještanje nuklearnog oružja svojih saveznika na vlastitom teritoriju, poručio je u četvrtak zamjenik ministra obrane Paweł Zalewski. Njegova izjava dolazi u vrijeme pojačanih strahova na istočnom krilu NATO-a zbog mogućeg budućeg ruskog vojnog djelovanja protiv neke od država članica Saveza. „Želio bih to reći vrlo jasno i otvoreno: Poljska ne želi imati nuklearne bojeve glave na svom teritoriju“, kazao je novinarima u sjedištu NATO-a u Bruxellesu. „Želimo sudjelovati u NATO-ovu nuklearnom odvraćanju, što ne znači da moramo imati nuklearnu bojevu glavu na svom teritoriju.“

Takvom je porukom Zalewski iznio dosad najjasnije poljsko stajalište o mogućnosti stacioniranja savezničkog nuklearnog arsenala u zemlji. Varšava je i ranije pokazivala rezerviranost prema toj ideji, premda je istodobno razgovarala s Washingtonom o mogućnostima snažnijeg uključivanja Poljske u američki sustav nuklearnog odvraćanja u Europi. Poljska pritom ne odustaje od šireg sudjelovanja u europskoj nuklearnoj sigurnosnoj arhitekturi. Priključila se francuskoj inicijativi kojom Pariz nastoji otvoriti raspravu o većoj ulozi vlastitih nuklearnih kapaciteta u zaštiti europskih saveznika, piše Politico.

Pitanje poljske nuklearne politike dodatno je dobilo na važnosti nakon izjava predsjednika Karola Nawrockog, koji nije potpuno zatvorio vrata mogućnosti da bi Varšava jednoga dana mogla razmatrati i razvoj vlastitih nuklearnih sposobnosti. Sve intenzivnija rasprava odvija se u trenutku kada zapadne sigurnosne procjene upozoravaju na rastuću prijetnju iz Rusije. Pojedini dužnosnici smatraju da bi Moskva do kraja desetljeća mogla pokušati izvesti vojnu akciju protiv neke članice NATO-a.

Nove procjene američkih obavještajnih službi pritom navodno upozoravaju da bi se takav izazov mogao pojaviti i ranije. Jedan od mogućih scenarija uključivao bi ograničeni ruski vojni upad kojim bi Kremlj pokušao provjeriti spremnost saveznika na zajednički odgovor te iskušati političko i vojno jedinstvo NATO-a.

Komentara 2

HO
homofobic
21:31 27.08.2026.

Koliko se sjecam Poljska je krajem prosle godine spomenula da je pokrenula ili da ce pokrenuo proces odvajanja ugovora o nesirenju nuklearnog oruzja. To sigurno nije radi pocetka proizvodnje bureka.

Avatar Moloh
Moloh
21:17 27.08.2026.

To je blef. Poljaci nisu glupi i vide kako je završila Ukrajina bez N. oružija.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata