Svaki put kad nam s nekog od razvikanih instituta sa Zapada stignu mjerenja koja propituju i uspoređuju stanje demokracije u zemljama širom svijeta, u Hrvatskoj se podigne nemala prašina. Nalaza se prvi uhvate političari – oporba će ih svaki put nekritički prihvatiti kao "sveto pismo", zahvalna za dodatni alat kojim može udarati po vladajućima, a vladajući će ih, bez previše truda da argumentiraju, proglasiti rezultatom denunciranja Hrvatske koje u međunarodnim krugovima provode zločesti oporbenjaci. Od ovakvih objava na kraju po pravilu ne bude veće štete ni koristi ni za koga od političkih aktera, no u javnom se prostoru na neko kratko vrijeme ipak stvori nemala histerija, u kojoj objektivni kritičari riskiraju da ih se prokaže kao produženu ruku ove ili one političke opcije. Takvi su glasovi zato rijetki, ali nije da ih nema. Vrijednu analizu nakon objave najnovijih nalaza švedskog V-Dema za Deutsche welle iznio je filozof Boris Buden sporeći tezu da je uopće moguće tako jednostavno uspoređivati Kinu i Crnu Goru, Norvešku i Burundi. Ovaj je institut, upozorava Buden, padom u autokraciju proglasio i prevrate u bivšim francuskim kolonijama u kojima su vojne hunte istjerale kompanije koje su tamo vadile uranij, a čiji su rudnici za sobom ostavljali nepodnošljivo siromaštvo i devastirani okoliš, sve uz pomoć korumpiranih domaćih političkih elita.
Plenković kao mitsko biće s 19 ruku. Tvrditi da premijer odlučuje o svemu alibi je onima koji čuvaju svoju fotelju
Stranka se prilagodila volji šefa, koji se ispočetka u HDZ-u doživljavao kao "strano tijelo", netko tko ne pripada istinski HDZ-ovu svjetonazoru, iako je jasno da je HDZ-ov svjetonazor vrlo širok pojam. Jer, kako bi uopće bilo moguće pod zajednički svjetonazorski nazivnik svesti Franju Tuđmana, Jadranku Kosor i Tomislava Karamarka? No, koliko je HDZ zazirao od Plenkovića, toliko se i Plenković na početku bojao HDZ-a, svjestan nemalog broja nezadovoljnika u vlastitim redovima.
Komentara 22
Recimo u Srbiji se ovo ne bi moglo napisati u medijima o Vučiću u Hrvatskoj možeš pisati o vlasti što je i dobro.
Ovo nije kritičko mišljenje. Ovo je medijski nož u leđa izneseno bez iti jednog dokaza izrečenog.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
""Eutanazija" svakog kriticnog misljenja" Malo humora u podne od strane medijskih krajnje lijevih aktivista.