Ako postoji vanjskopolitičko pitanje u kojem se Hrvatska nametnula kao neupitan autoritet, onda je to europski put susjedne Bosne i Hercegovine i sve ono što on sa sobom nosi. A nosi puno, od regionalne stabilnosti, preko uspostave ravnopravnosti hrvatskog s druga dva konstitutivna naroda do ekonomskog napretka BiH.
Svoju konstruktivnu ulogu i vjetar u leđa putu BiH u Europsku uniju premijer RH Andrej Plenković demonstrirao je i jučerašnjim posjetom Sarajevu zajedno s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen i nizozemskim premijerom Markom Rutteom. Plenković je bio i inicijator ovog posjeta kako bi dužnosnici i institucije u BiH u ključnom trenutku dobili poticaj za provedbu reformi koje će osigurati da na proljeće otvori pregovore o pridruživanju EU.
kako se odbijanje sastanka s Komšićem, u posjetu s Ursulom, uklapa u onu mantru o Ursulinu poslušniku❓ pitam za prijatelja