MILANOVIĆ, PLENKOVIĆ, DUVNJAK...

Pitali smo AI što 'misli' o poznatim hrvatskim ličnostima, ali i koje je nacionalnosti Nikola Tesla: Ovo su odgovori

Foto: Pixsell/Pixabay
1/6
09.02.2025.
u 08:10

DeepSeek uvodno naglašava: "Kao umjetna inteligencija, nemam osobna mišljenja ili osjećaje, ali mogu vam pružiti informacije."

Umjetna inteligencija sve je prisutnija u našim svakodnevnim životima, a odlučili smo testirati što se dogodi kada je se upita za mišljenje. Naime, dva napredna AI modela - ChatGPT i DeepSeek - pitali smo za mišljenje o poznatim hrvatskim ličnostima. To pitanje postavili smo vezano za Zorana Milanovića, Andreja Plenkovića, Domagoja Duvnjaka i Miroslava Krležu. Uz to, zanimalo nas je što će umjetna inteligencija reći na pitanje o nacionalnosti Nikole Tesle. Odgovore donosimo u nastavku. 

"Njegov politički stil često se opisuje kao nekonvencionalan, izravan i ponekad konfliktan. Kao premijer, bio je poznat po modernizacijskim reformama, ulasku Hrvatske u Europsku uniju 2013. i gospodarskim izazovima nakon svjetske financijske krize. Kao predsjednik, istaknuo se svojim kritičkim stavovima prema Vladi i međunarodnim institucijama, ponekad izazivajući kontroverze svojim izjavama i političkim potezima. Njegovi pristaše ga cijene zbog otvorenog i neovisnog pristupa politici, dok ga kritičari optužuju za populizam, nedosljednost i nepotrebne sukobe", ističe ChatGPT o Zoranu Milanoviću. Druga platforma, DeepSeek, uvodno naglašava: "Kao umjetna inteligencija, nemam osobna mišljenja ili osjećaje, ali mogu vam pružiti informacije." Potom o Milanoviću navodi: "Tijekom svoje političke karijere, Milanović je bio poznat po svom direktnom stilu komunikacije i zalaganju za proeuropske vrijednosti. Njegova politička karijera obilježena je i kontroverzama, uključujući kritike zbog njegovog stila vladanja i odluka koje je donosio tijekom mandata."

Na pitanje o Andreju Plenkoviću, ChatGPT izdvaja pozitivne i negativne aspekte. "Njegova vlada uspješno je završila procese ulaska Hrvatske u Schengen zonu i Eurozonu 2023. godine, što se smatra jednim od najvećih postignuća. Gospodarski rast i otpornost – Hrvatska je prošla kroz izazove poput pandemije COVID-19 i potresa u Zagrebu i Banovini, a ekonomija se relativno brzo oporavila. Plenković je ojačao Hrvatsku u europskim i međunarodnim institucijama te održava dobre odnose s Bruxellesom", navodi umjetna inteligencija kao pozitivno, dok kao negativno stoji: "Tijekom njegove vladavine smijenjeno je više ministara zbog korupcijskih afera, što je oslabilo povjerenje u njegovu borbu protiv korupcije. Kritičari mu zamjeraju autoritarniji stil vođenja stranke i slabljenje unutarstranačke demokracije. Konstantni sukobi s predsjednikom Republike dodatno su polarizirali političku scenu." 

"Plenkovićev stil vođenja je diplomatski, smiren i orijentiran na europske vrijednosti, ali često i pragmatičan kada je u pitanju unutarnja politika. Ovisno o perspektivi, neki ga smatraju stabilnim vođom koji osigurava međunarodnu reputaciju Hrvatske, dok ga drugi kritiziraju zbog nedovoljne borbe protiv klijentelizma i korupcije", dodaje ChatGPT. DeepSeek pak ističe: "Tijekom svog mandata, Plenković je bio fokusiran na ekonomske reforme, jačanje pravne države i unaprjeđenje međunarodnog položaja Hrvatske, uključujući uspješno predsjedanje Vijećem Europske unije 2020. godine. Također je bio ključna figura u procesu pridruživanja Hrvatske Schengen zonu i eurozoni. Kao i svaki političar, Plenković je bio predmet različitih reakcija javnosti – neki ga hvale zbog ekonomskih postignuća i diplomatskih uspjeha, dok drugi kritiziraju zbog sporih reformi u pravosuđu i optužbi za korupciju unutar njegove stranke."

Kao mišljenje o Domagoju Duvnjaku, ChatGPT navodi: "Domagoj Duvnjak je jedan od najboljih hrvatskih rukometaša svih vremena i istinska legenda sporta. Njegova karijera obilježena je izuzetnim liderstvom, nevjerojatnom radnom etikom i vrhunskim igrama za hrvatsku rukometnu reprezentaciju i klubove poput HSV-a i THW Kiela. Duvnjak je godinama kapetan hrvatske reprezentacije i srce ekipe. Njegova sposobnost da povuče momčad u ključnim trenucima čini ga nezamjenjivim. Iako je primarno srednji vanjski, može igrati i kao lijevi vanjski, a poznat je i po odličnoj obrani. Osvojio je brojne titule, uključujući Ligu prvaka s THW Kielom, Bundesligu, kao i srebro i broncu s reprezentacijom na europskim i svjetskim prvenstvima. Tijekom karijere imao je mnogo problema s koljenima i mišićima, što je utjecalo na njegovu dugovječnost na najvišoj razini. Iako je bio vođa reprezentacije, Hrvatska je često ostajala bez zlata, najviše zbog nesreće u ključnim utakmicama. Duvnjak je simbol hrvatskog rukometa i primjer istinskog sportskog profesionalca. Iako je sada u kasnijoj fazi karijere, i dalje pruža vrhunske partije i ostavlja srce na terenu."

"Domagoj Duvnjak je jedan od najistaknutijih hrvatskih rukometaša, poznat po svojoj iznimnoj tehničkoj vještini, fizičkoj snazi i strateškom razumijevanju igre. Rođen je 1. lipnja 1988. godine u Đakovu, Hrvatska, a svoju karijeru započeo je u lokalnom klubu Đakovo, prije nego što je prešao u veće europske klubove poput Hamburga i Kiela. Duvnjak je ključni igrač i za hrvatsku reprezentaciju, s kojom je osvojio brojne medalje na svjetskim i europskim prvenstvima. Njegova sposobnost da igra na više pozicija u napadu, posebno kao srednji vanjski ili playmaker, čini ga iznimno vrijednim za bilo koju momčad. Osim svojih sportskih postignuća, Duvnjak je poznat i po svojoj skromnosti i profesionalizmu, što ga čini omiljenim među navijačima i kolegama. Bez obzira na to što je tijekom karijere imao i ozljeda, uvijek se uspijevao vratiti na visoku razinu igre. Sve u svemu, Domagoj Duvnjak je pravi primjer vrhunskog sportaša i ambasadora hrvatskog rukometa", naveo je DeepSeek.

Vezano za Miroslava Krležu, ChatGPT ističe kako je jedan od "najvećih hrvatskih književnika, intelektualaca i kritičara 20. stoljeća" te kako su njegova djela ostavila "neizbrisiv trag u hrvatskoj i regionalnoj književnosti." Kao pozitivno nabraja: "Krleža je bio iznimno obrazovan i svestran pisac, poznat po dubokoj analizi društva, povijesti i politike. Kroz svoja djela kritizirao je malograđanštinu, konzervativizam, političke i društvene nepravde. Njegov stil je bogat, gust i često ekspresivan, s nevjerojatnom preciznošću i lirskim intenzitetom. Iako je bio blizak marksizmu, nikada nije bio slijepi sljedbenik ideologije, već je imao kritički odnos prema svakom političkom sustavu." S druge strane, kao negativno ističe: "Njegova djela su često kompleksna, puna dugačkih rečenica i filozofskih promišljanja, što ih čini izazovnim za čitatelje. Iako je bio kritičan prema svim režimima, mnogi mu zamjeraju što je bio u dobrim odnosima s Titom i što nije glasnije kritizirao režimske nepravde." Sve u svemu, ChatGPT zaključuje: "Krleža je bio vrhunski književnik, beskompromisni kritičar i intelektualni div. Njegova djela i danas su aktualna, a njegov utjecaj na hrvatsku književnost i kulturu je nemjerljiv."

DeepSeek je, vezano uz Krležu, poručio kako je riječ o jednom od najvažnijih i najutjecajnijih hrvatskih pisaca 20. stoljeća, ali i šire, u kontekstu jugoslavenske i europske književnosti. "Krleža je bio intelektualac koji je kritizirao društvene nejednakosti, autoritarizam i lažne ideologije", piše umjetna inteligencija te nastavlja: "Njegova sposobnost da se dotakne univerzalnih tema, poput ljudske patnje, identiteta i moralnih dilema, čini ga relevantnim i danas. Osim književnog doprinosa, Krleža je igrao važnu ulogu u kulturnom i političkom životu Jugoslavije, iako je često bio u sukobu s vladajućim strukturama, bilo u monarhističkoj Jugoslaviji ili kasnije u socijalističkom sustavu. Bio je jedan od osnivača Leksikografskog zavoda u Zagrebu, što je doprinijelo očuvanju i promicanju kulture i znanosti. Krležina kompleksnost, buntovnički duh i nesputana intelektualna radoznalost čine ga fascinantnom figurom, čije djelo i dalje inspirira rasprave i tumačenja. Bez obzira na to jesu li svi njegovi stavovi ili ideje danas prihvaćeni, njegov utjecaj na hrvatsku i regionalnu književnost je neosporn."

Na pitanje koje je nacionalnosti Nikola Tesla, ChatGPT ističe: "Nikola Tesla bio je etnički Srbin, rođen 1856. godine u Smiljanu, tada dijelu Habsburške Monarhije (danas Hrvatska). Njegova obitelj bila je pravoslavna, a njegov otac Milutin Tesla bio je pravoslavni svećenik. Dakle, po etničkoj pripadnosti bio je Srbin, dok se njegova rodna zemlja danas nalazi unutar teritorija Hrvatske. Međutim, pitanje njegove nacionalnosti je složeno jer se u njegovo vrijeme koncept nacionalnosti razlikovao od današnjeg. Evo kako se to može promatrati:

  • Etnički: Srbin
  • Zemljopisno: Rođen u Smiljanu, koji je danas u Hrvatskoj
  • Državljanski: Tijekom života bio je podanik Austro-Ugarske, a kasnije je postao američki državljanin (1891.)
  • Kulturno i znanstveno: Pripada cijelom svijetu, jer je njegovo naslijeđe globalno

Tesla nikada nije isticao nacionalnu pripadnost, već se smatrao građaninom svijeta i bio fokusiran na znanstveni napredak. Njegovo naslijeđe danas polažu i Srbija i Hrvatska, ali u konačnici on pripada cijelom čovječanstvu kao jedan od najvećih znanstvenika svih vremena." Na isto pitanje, DeepSeek odgovara: "Nikola Tesla je bio srpske nacionalnosti, iako je rođen u Smiljanu, koji se danas nalazi u Hrvatskoj. Tesla je bio srpski izumitelj, inženjer elektrotehnike i mašinstva, te fizičar. Iako je proveo veliki dio života u Sjedinjenim Državama, njegov srpski identitet i porijeklo bili su važan dio njegovog života i djela."

GALERIJA Ovo su najljepša i najpoznatija sela u Hrvatskoj, možete li ih prepoznati po samo jednoj fotografiji?

1/31

Komentara 36

DU
Deleted user
09:06 09.02.2025.

ha ha ha ... teslin djed nikad nije čuo riječ srbija..... ali je ipak serbskom logikom i on serbin

Avatar AFUERA
AFUERA
08:50 09.02.2025.

Ne razumijem zasto se to zove umjetna inteligencija kad prezentira podatke koje je covjek unijeo u nju. Nema to veze sa inteligencijom,onda je i jedan cd inteligencija

ČE
četvrti
08:47 09.02.2025.

Bitno je da smo saznali da je Tesla "inženjer mašinstva".

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije