U posljednjim mjesecima, nekoliko zemalja poduzelo je korake kako bi ograničilo pristup društvenim mrežama djeci i mladima, nastojeći zaštititi njihovo mentalno zdravlje i sigurnost na internetu.
Australija je postala prva zemlja koja je zakonski zabranila pristup društvenim mrežama djeci mlađoj od 16 godina. Ovaj zakon, koji je donesen u studenom 2024., zahtijeva od platformi poput Facebooka, Instagrama i TikToka da poduzmu "razumne mjere" kako bi spriječile pristup maloljetnika. Kazne za nepoštivanje ove zabrane mogu doseći do 49,5 milijuna australskih dolara. Ova mjera ima za cilj smanjiti negativne utjecaje društvenih mreža na mentalno zdravlje mladih.
U Sjedinjenim Američkim Državama, guverner Floride, Ron DeSantis, potpisao je zakon koji zabranjuje djeci mlađoj od 14 godina pristup društvenim mrežama. Ova zabrana suočava se s pravnim izazovima, ali odražava rastuću zabrinutost zbog utjecaja društvenih mreža na djecu.
VEZANI ČLANCI:
Europska unija je usvojila zakon o digitalnim uslugama koji pruža veću zaštitu djece na internetu. Ovaj zakon sprječava platforme da maloljetnicima prikazuju personalizirane oglase i zahtjeva roditeljsku suglasnost za obradu podataka djece mlađe od 16 godina. Nizozemska razmatra uvođenje zabrane korištenja društvenih mreža za djecu mlađu od 15 godina. Ovaj prijedlog dolazi zbog zabrinutosti oko "tehnika izazivanja ovisnosti" koje koriste neke platforme. Istraživanje je pokazalo da četiri od pet roditelja podržavaju ovu zabranu.
Švicarski Senat istražuje može li zabrana pristupa platformama poput TikToka i Instagrama za mlađe od 16 godina imati utjecaj na zaštitu maloljetnika. Vijeće država stoga je danas odobrilo dva postulata s kojima se složilo Federalno vijeće, piše swissinfo. Između ostalog, nacionalna vlada treba istražiti što bi zabrana pametnih telefona u školama mogla učiniti za zaštitu maloljetnika.
>>30 tajni vašeg pametnog telefona: Jeste li svjesni što sve zna o vama?>>