Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 116
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
OTOČAC GUBI 78% VODE
Povratak na članak

Paradoks hrvatskog vodoopskrbnog sustava: U Lici redukcije, a Pag i Rab troše na privatne bazene

Lokalna samouprava nešto radi, ali za otočko je, pa i cijelo ličko područje bogato vodom očito potrebna dugoročna strategija o kojoj se odlučuje na znatno višim razinama.

Komentari 12

Avatar krcedolac
krcedolac
07:40 06.09.2024.

Hvalimo se vodenim resursima ali kao i sve otići će i oni zna se kamo zbog pametnih koji njima upravljaju. Hrvatska sposobnost na djelu.

VL
GO
Gof33
08:13 06.09.2024.

Direktorom Hrvatskih voda i šuma te ministrima koji upravljaju tim resursima ne postaje se po ključu stručnosti već po partijskoj knjižici i rodijačkim vezama tako da je ovo logičan razvoj sitiacije .... šume nam režu i odvoze Slovenci Talijani Egipćani i td, drvno prerađivačke industrije gotovo i nemamo a za vode samo je pitanje vremena kad će ju kupiti i monopolizirati stranci jer će se tamo nekom direktoru ili ministru omiliti pinka .. . .

VL
Avatar utunelu
utunelu
07:48 06.09.2024.

dokaz da ne postoji kontolora nikoga i nicega a to se desi kada na Balkanu dode "demokracija"

VL
džankovac
16:55 07.09.2024.

Ne kužim frku drugi tjedan 6dana kiše neka napune štetne, gusterne i bunare

VL
Avatar pendreck
pendreck
06:50 06.09.2024.

....upravo gledam kako je pored Krke samo makija. Zašto se ne navodnjava? Raslo bi sve i svašta..izvozilo ...radna mjesta

VL
Avatar kozorog
kozorog
07:17 06.09.2024.

izvori su vlasništvo države. to što je na području nekog grada općine više izvora ne znači ništa. sagraditi vodovod nije velika stvar, 21. je stoljeće. ali je problem ako imaš na 20 km vodovodne mreže 15 potrošača, u rangu vikendaša. troškove treba platiti, amortizacija, i slične egzibicije. sjever države je samodoprinosom gradio vodovode i ceste, slavonci i dalmatinci ne. zato su sjevernjaci danas kažnjeni jer im hrvatske vode daju mali postotak pomoći, dok ovi 'slabije razvijeni' od države dobiju skoro sve badava. lokalna samouprava nema što raditi po pitanju vodoopskrbe, kad je to maknuto iz komunalnog gospodarstva, postoje javni isporučitelji, u biti distributeri kao i svaki drugi, koji posluju na tržištu, propisani je način određivanja cijene vode, gradovi i općine nemaju gotovo nikakav utjecaj, osim naravno postavljanja direktora, a koji opet mora raditi u interesu poduzeća. ako nemate novca ne možete graditi. ako je voda preskupa pada politika u selu. ako je malo stanovnika, mali su i prihodi.

VL
SL
slavenZadravec
21:19 06.09.2024.

Vodu koja se šalje u turistička područja treba naplaćivati po turističkim cijenama. Mnogi turistički ugostitelji pravdaju svoje cijene kave posebnim lokacijama, atmosferom ... ali u tim kavama je 99% vode. Dakle, ako žele dobivati vodu na te svoje lokacije neka ju plate ličanima po takvim cijenama.

VL
BP
Besposlen pop
08:23 06.09.2024.

Hrvatska i je zemlja paradoksa

VL
LU
luftbrenzzer
09:11 06.09.2024.

Uz promjenu klimatskih uvjeta dolazi do značajnih promjena (poremećaja) u globalnoj cirkulaciji vodenih tokova pa i onih podzemnih koje ne vidimo. Podzemni nivoi (Wasserspiegel) rapidno opadaju i to za nekoliko metara u tridesetak proteklih godina. Primjećujemo da se one floskulele o Hrvatskoj tobože najbogatijom vodom više ne objavljuju. Zamijenile su ih slike suhih korita, pojedinih redukcija potrošnje vode, a o mnogim suhim bunarima da se ne govori i to onima uz velike vodotokove. Problem nije prolaznog karaktera kojega može riješiti dobra kiša već se uočava višegodišnji kontinuitet premještanja globalnih vodotokova. No Hrvatska kao bogata zapadna zemlja članica EU, NATO-a i Schengena sigurno pomno prati razvoj događaja i poduzima sve da se građanstvo na vrijeme pripremi na nadolazeću nestašicu.

VL
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.