U ponedjeljak su na planinarenju u općini Neustift na poznatoj planinarskoj ruti Stubaier Höhenweg, na nadmorskoj visini između 2000 i 3000 metara, u austrijskoj pokrajini Tirol smrtno stradali 58-godišnji otac i njegov 30-godišnji sin. I to pred očima drugog sina, starog 28 godina, koji je ostao neozlijeđen, ali je svjedočio jezivoj obiteljskoj tragediji.
Tragedija se je dogodila na strmoj planinarskoj stazi između planinarskih domova Franz Senn (2147 m) i Starkenburger (2237m). Trojica muškaraca išli su jedan iza drugog. Otac je bio prvi, a 30-godišnji sin odmah iza njega.
Prema policijskom izvješću, otac se je očito poskliznuo i izgubio ravnotežu na mokrom tlu, jer je vrijeme bilo maglovito i vidljivost jako loša. Kako bi spasio oca od pada u provaliju sin ga je pokušao zadržati, ali nažalost bezuspješno. Obojica su se strmoglavili niz stijene u provaliju, otac oko 170 metara, a sin čak 370 metara i poginuli na licu mjesta. Drugi sin uspio se je nekako spustiti do oca i odmah je započeo s reanimacijom, dok nije stigla Gorska spasilačka služba. Međutim, ocu više nije bilo spasa. Kao ni njegovom 30-godišnjem sinu.
Tijela poginulih oca i sina, inače izraelskih državljana, zbog obilne kiše i guste magle Gorska spasilačka služba iz Neustifta morala je kopnenim putem prevesti do mjesta gdje je čekala posada policijskog helikoptera Libela, koja ih je potom spustila u dolinu.
Uz Gorsku službu spašavanja Neustift i policijski helikopter, na mjestu tragičnog udesa bili su i helikopter hitne medicinske pomoći, dvije policijske ophodnje i alpinistička policija.
Serija smrtnih slučajeva u Tirolu nikako da prestane, pišu austrijski mediji. Samo prošli vikend još su dvije osobe poginule u tirolskim visokim planinama. U subotu je 24-godišnji planinar iz Njemačke pao s 200 metara visine i poginuo, penjući se u blizini Watzespitzea u St. Leonhardu u Pitztalu (okrug Imst kod Innsbrucka). Tog istog dana život je izgubio i 66-godišnji mještanin dok je planinario od Vompa prema Zwertchlochu (okrug Schwarz), Utvrđeno je da je s planinarske staze pao oko 120 metara u provaliju.
Ovo je tragičan događaj, ali na žalost ne rijedak u Austriji, kako zimi tako i ljeti njihova brda naplaćuju adrenalinsku pošast.