Nakon što su Viktorija Knežević, bivša saborska zastupnica Centra i njezini suosumnjičenici u srijedu uhićeni po nalogu Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO), te nakon što su ispitani na tužiteljstvu, EPPO je protiv njih pokrenuo istragu jer ih sumnjiči za subvencijsku prevaru i krivotvorenje isprava. S obzirom na to da EPPO nije tražio da im se odredi istražni zatvor, to vjerojatno znači da su Viktorija Knežević i njezinih četvero osumnjičenika, priznali ono za što ih se sumnjiči. Stoga će se svi u nastavku istrage braniti sa slobode, a osim njih petero na meti EPPO-a su i tri tvrtke. Djela koja im se stavljaju na teret počinili su vezano za dva projekta koji su financirani iz Europskog fonda za regionalni razvoj (ERDF) i Europskog socijalnog fonda (ESF), a sve se događalo od 2019. do 2024.
EPPO Viktoriju Knežević sumnjiči da je u inkriminirano vrijeme kao osnivačica i stvarna voditeljica tvrtke Law and technology s članom uprave jedne druge tvrtke dogovorila podnošenje prijave za projekt "Prilagodba i komercijalizacija inovativne upravljačke simulacije My Dubrovnik“, u sklopu poziva Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta kojeg je s 85 posto sufinancirao ERDF. U podnesenoj prijavi, suprotno uvjetima poziva, Hrvatskoj agenciji za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO) naveli su neistinite činjenice, što je izravno utjecalo na pozitivnu ocjenu projekta.
Sumnja se da su lažno naveli da je upravljačka simulacija My Dubrovnik razvijena i testirana te da je jedna od tvrtki osigurala projektni tim s odgovarajućim iskustvom u provedbi projekta. Osim toga, sumnja se da su uz prijavu priložili četiri krivotvorena pisma namjere. EPPO navodi da su osumnjičenici na opisani način lažno prikazali da ispunjavaju tehničke uvjete prihvatljivosti poziva, pa je tvrtki Viktorije Knežević tvrtki dodijeljeno 185.543 eura bespovratnih sredstava, što je činilo 85posto troškova projekta, dok je ona morala osigurati preostalih 15 posto.
Što se tiče drugog projekta, koji je financiran iz ESF-a, sumnja se da je osumnjičenoj udruzi, koju zastupa Viktorija Knežević nezakonito dodijeljeno bespovratno financiranje u ukupnom iznosu od 132.298. eura. Od tog iznosa, 85 posto je bilo iz ESF-a, a 15 posto iz državnog proračuna Republike Hrvatske. Od te sume je nakon administrativne financijske korekcije, isplaćeno ukupno 108.647. Bespovratna sredstva bila su namijenjena provedbi projekta "Liquid Democracy“, odnosno za zapošljavanje projektnog osoblja u punom radnom vremenu. EPPO navodi da osumnjičena udruga nije ispunjavala uvjete za dodjelu sredstava, pa je Viktorija Knežević, kako se sumnja, uz pomoć troje osumnjičenika, stvorila privid ispunjavanja potrebnih uvjeta, čime je prouzročila štetu proračunu EU i državnom proračunu od 294.191 eura.
Sandra je zloglasni Trumpov ICE protjerao u Hrvatsku, nećete vjerovati zbog čega...
Lopovluk Puljkovih i Dalije Oreškovičinih pajdaša. Sve veliki antifašizam... Hahahah dajte najte