VRIJEDNOSTI TRI MILIJARDE EURA

Njemačka vlada se spori oko nastavka slanja oružja Ukrajini: Scholz planira blokirati pomoć

Germany's Social Democratic Party (SPD) convention in Berlin
Foto: Axel Schmidt/REUTERS
1/2
12.01.2025.
u 15:16

Na pitanje javne televizijske kuće ARD o tom sporu, Scholz je rekao da u nacrtu proračuna manjka 12,5 milijardi eura. Dodatnih tri milijarde eura povećalo bi taj manjak na 15,5 milijardi eura, što se ne može financirati bez novog zaduživanja.

Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock upozorila je u nedjelju na posljedice smanjenja njemačke financijske pomoći za oružje Ukrajini. Govoreći na margini konferencije o Siriji u Saudijskoj Arabiji, Baerbock je rekla da je Njemačka prošle godine potrošila gotovo sedam milijardi eura za nabavu oružja za Ukrajinu.

Kada bi se taj iznos smanjilo na polovicu ili malo više od polovice, Ukrajina bi se teže branila, rekla je. Časopis Der Spiegel objavio je u četvrtak da se njemačka vlada spori oko nastavka slanja oružja Ukrajini. Po medijskom izvješću, Baerbock i ministar obrane Boris Pistorius planiraju mobilizirati gotovo tri milijarde eura dodatnog novca za hitno potrebno oružje za Ukrajinu prije njemačkih parlamentarnih izbora 23. veljače.

Međutim, navodi se da kancelar Olaf Scholz blokira te planove i tvrdi da ne želi staviti novu vladu pred gotov čin. Nakon raspada njemačke tročlane koalicijske vlade u studenom, zemlja nema proračun za 2025. Vlada umjesto toga radi na privremenom proračunu, koji uključuje četiri milijarde eura pomoći za Ukrajinu.

Na pitanje javne televizijske kuće ARD o tom sporu, Scholz je rekao da u nacrtu proračuna manjka 12,5 milijardi eura. Dodatnih tri milijarde eura povećalo bi taj manjak na 15,5 milijardi eura, što se ne može financirati bez novog zaduživanja.

Pitanje kako popuniti tu rupu u proračunu izazvalo je raspad njemačke koalicije. Scholz je htio suspendirati ustavno ograničenje duga, no njegovi koalicijski partneri, Slobodni demokrati (FDP), bili su žestoko protiv toga. Vladina glasnogovornica rekla je u petak da je vojna pomoć Ukrajini stalna tema na vladi i da vlada o tome vodi interne razgovore.

GALERIJA Sjeverna Koreja uspješno testirala nadzvučnu raketu, Kim Jong Un nadgledao

Germany's Social Democratic Party (SPD) convention in Berlin
1/6
Ključne riječi

Komentara 6

BA
Blokirani admin
00:52 13.01.2025.

Zasto ste onda napravili prevrat na majdanu , zvali Ukrajinu u Nato i EU , obecavali oruzje , vojnike ....Fino se ukljucite aktivno u rat , pa da nam AFD sa 50% zauzme vlast u Njemackoj

ČU
Čuružan
17:06 12.01.2025.

Dok vam autoindustrija srlja u propast, vi milijarde eura upumpavate u Ukrajinu koja nema skoro nikave šanse da iz ovog rata izađe kao pobenik. Pod hitno ući u pregovore, okončati rat, da ''dara ne prevrši meru'' i Ukrajina ne izgubi i ono što sada ima.

KR
Krug
22:04 12.01.2025.

Nacisti više nemaju novaca za ukronaciste?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije