Večernji List - najnovije vijesti iz Hrvatske, svijeta, sporta, showbiza i lifestyle
Nedostaje nam 1102 fasadera, a mi školujemo ukupno 18 djece: Nemamo vremena čekati s reformom strukovnih škola Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Nedostaje nam 1102 fasadera, a mi školujemo ukupno 18 djece: Nemamo vremena čekati s reformom strukovnih škola

Nisu nas osvijestili rezultati državnih matura tijekom posljednjih 13 godina koji su itekako pokazali nerazmjer zaključnih ocjena u odnosu na rezultate ostvarene na donedavno jedinom ispitu u hrvatskom obrazovnom sustavu kojim se bez ikakve subjektivnosti procjenjuje znanje učenika
02. srpnja 2022. u 23:42 21 komentara 4804 prikaza

Hrvatski su učenici u matematičkoj pismenosti ispodprosječni, u prirodoslovnoj ne samo da su ispodprosječni nego čak i nazaduju, a ništa im bolja nije ni čitalačka pismenost. Štoviše, u njoj nije uočen nikakav pomak u postignućima naših učenika tijekom 12 godina PISA istraživanja počevši od onog provedenog 2006. pa do 2018. godine kada su naši 15-godišnjaci posljednji put sudjelovali na testiranju.

Usporedbe s drugim obrazovnim politikama i sustavima naši političari redovito odbacuju vodeći se tezom da naši školski uvjeti, ulaganje u obrazovanje i model poučavanja nisu usporedivi s drugim zemljama. Nasuprot takvim ponižavajućim rezultatima obrazovnog sustava, evidentiranim PISA istraživanjima, mi vodimo sasvim druge statistike, i to one koje svjedoče o nužnoj i isforsiranoj odličnosti, i to isključivo odličnosti koja podrazumijeva odličan uspjeh baš u svakom školskom predmetu kako u osnovnim tako i u srednjim školama. Naime, kada su nas u međunarodnom programu ispitivanja znanja i vještina učenika, što PISA testovi jesu, poželjeli osvijestiti rezultatima, mi smo u toj školskoj godini u cijelom obrazovnom sustavu, uključujući sve razrede osnovnih i srednjih škola, brojili 468.838 učenika od kojih je 17,06 posto njih, odnosno 79.994 učenika ostvarilo odličan (5,00) uspjeh na kraju te školske godine.

NIKICA JELAVIĆ EKSKLUZIVNO ZA VEČERNJI
'Svi su tvrdili da neću uspjeti, s Nikom Kovačem moralo je puknuti. Doktori se još čude kako sam uopće igrao'
Emil Tedeschi
EMIL TEDESCHI
Više nego ikad vidi se dramatična razlika između graditelja i rušitelja
manje poznati detalji
Što slavimo na Veliku Gospu i tko je zapravo Marija? Nazivaju je najmoćnijom ženom svijeta
 • Važna obavijest

  Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
 • nezaposleni.radnik:

  I ja sam nekad radio.Sad sam se uclanio u Stranku.Sad nemam vremena raditi.

 • prokurator:

  tužna je zemlja koja svake godine konstatira koliko kojih struka nedostaje, i tako u nedogled. kao da se preko noći može napraviti to što fali, a za par godina (koliko traje školovanje) će faliti nešto drugo. takva zemlja nema minimum ... prikaži još! dugoročnijeg promišljanja i planiranja. to je tipična odlika neuređenih plemenskih društava.

 • vjerni86:

  pa ako su tako veliks stimulacije i kasnije super dobes place za primjer narodu neka politicari upisu svoju djecu i unuke u stukovne skole