Ne može biti slobode medija ako novinari žive u strahu
\"Novinari, pokrenimo se!\", poruka je koju su čelnici SNH i HND-a uputili novinarima i medijskim djelatnicima na skupu u Zagrebu. Ne može biti slobode medija ako novinari žive u uvjetima korupcije, siromaštva ili straha, jedna je od poruka
Komentari 20
Dame i gospodo novinari, svoju slobodu tiska ste sami uništili kada ste pokorno šutjeli močnicima. Prodavali agitprop, prali novac preko ugovora o radu i konačno u svoje redove primali svako polupismeni otpad. Sada je to došlo na naplatu. Inače pisanjeje svake gluposti kada i kako vam se prohtije bez provjere podataka i odgovornosti nije sloboda tiska i u inozemstvu se za takve stvari ide u zatvor. Sa poštovanjem, bivši novinar.
. Na zapadu vazi da to sto novinari pisu, televizija prikazuje i politicari govore i ne mora biti istina...a na nama je da naucimo citati, gledati i slusati.......
.......Inače pisanje svake gluposti kada i kako vam se prohtije bez provjere podataka i odgovornosti nije sloboda tiska i u inozemstvu se za takve stvari ide u zatvor....... Cisto sumnjam Novinarstvo je oruzje u rukama interesnih grupa u Britaniji, Amerikci .... imaju oni i te kako autozenzuru, tabu teme a imaju i teme o kojima se moze pisati demokratski.... a ako si ti bio novinar nekada, cudi me da si mogao tako nesto napisati.
Kada novinari prestanu po narudžbi pisati, možda i povrate svoj dignitet. Do tada su gori od onih za koje pišu.
Nasi novinbari bi trebali uciti u Svicarskoj kako se radi novinarstvo, i kako urednici kontroliraju svako izdanje.
Meni licno je jako zao dje Vjesnik otisao na krive padove, jer sam godinama bijo njihov citaoc, ali ked su jednog dana poceli objavljivati clanke o nekim ljudima dasu bili ili docekani u Stressburgu a oni bili negdje na istoku. Zar nije to bila velika neozboljnost.?
Vi bi trebali biti barem malo samokriticni, pace se mozda traziti neko povoljno rijesenje da pocnete dalje sa radom, samo se tu treba prilicno dosta kod vas mijenjati.
Novinarima VL-a čestitam Dan slobode medija! i želim im doista što više novinarske slobode. A njihovim vlasnicima i urednicima da shvate da samo statusno slobodan (sigurno i dobro plaćeno radno mjesto) novinar može pisati kvalitetne i kritične članke te tako od medija napraviti učinkoviti korektiv politike.
Danas su novinari postala radna snaga , koji svojim radom trebaju pridonositi potrebama moćnika. Kako u biznisu, tako i u politici. Vjesnik, novine svijetle tradicije, propale su, kada su postale bilten HDZ-a. Odlaskom sa scene te stranke, Vjesnik je ostao bez mecene. Propali su, jer su se ponašali poslušnički, što današnja vlast ne oprašta. Sve se vrača, sve se plaća.
Nadam se da ce svijet izmisliti neko novo zlo , da ovi \" politicki mali zeleni listovi prestanu da se okrecu kud vijetar duva\". Nadam se da ce ,prije nego se nesto izmisli netko naci malo snage da im zabranini ulazak pod tude krevete. Nije mi ih zao ,jer nikad nisu niti ce biti realni.
Novinari su sami \"prodali\" slobodu medija onome tko je dao više. Grubo, ali istinito. Jednom sam pročitala negdje da je jedan stariji novinar rekao da \"ono što nije objavljeno, nije se ni desilo\". Ali, to je bio novinar, a ne \"novinar\".
da li je skupu bila nazocna i maja sever ili (barem) denis latin?
Šteta je ugasiti Vjesnik. U vrijeme jednopartijske države Vjesnik je bio najozbiljnija, iako ne i najčitanija novina. Čitalo se između redova, kao i danas, no kvalteta je bila neupitna. Vjesnik valja sačuvati ne samo zbog egzistencije novinara - država mora imati nacionalnu televiziju i novine koji će promicati državnu politiku i interese bez obzira na ideološko usmjerenja koja su ionako promjenjiva. Uostalom zar i \"privatne\" novine nemaju jasne i unaprijed definirane stavove o važnijim društvenim i političkim pitanjima ?
Niti moze biti slobode medija ako novinare pisu clanke po narudzbi. Mac ima dvije ostre strane.
A u večernjaku ?? .............
i novinar je radnik. ako radnik u kapitalistickom drustvu nije zasticen, zasto bi bio novinar? kaze se da u kap. drustvu radnik u radnom vijeku promjeni 3-4 radna mjesta. zasto novinari ocekuju drugaciji tretman?
Najveca boljka hrvatskog novinarstva je ta sto novinari podilaze stranci na vlasti,kao i ideologiji koju ona zastupa.
Novinari vi ste kao poniženi, ali čekajte imate diplome a radnik je nema. Radnik ima samo svoje ruke kojima privređuje, a svi vi živite od pisanja kojim ste najeli istu štetu ovoj državi kao političari. Pa eto vam sada zaslužena medalja vi diplomirani mudraci.
Ma trebaju novinari da budu realni a ne zadojeni crvenim mlijekom jos iz jednoumlja. Novinari trebaju da bude depolitizirani i da im bude jednaka svaka stranka i da pisu objektivno,a ne jednu stranku dizu u nebesa a na drugu bacaju drvlje i kamenje ili na bilo koji od ljudi koji se optuzuju za razna kaznena djela.Jednoga osudjuju a jos nije ni dosao do iskazivanja svojega ostupka a drugoga okivaju u oblacima.Sve dok ne ude u medijama vladala objektivnost otoga nema nista i vrijedno je nuli.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
tj. po politickoj narudzbi