BLIŽI SE RAZGOVOR S TRUMPOM

NATO-u prijeti crni scenarij? 'Mark Rutte sada mora dokazati da ne sjedi na zadnjem sjedištu'

NATO's Rutte visits Bulgaria
Foto: SPASIYANA SERGIEVA/REUTERS
1/4
13.03.2025.
u 12:10

Rutte mora dokazati da je NATO, a time i njegova uloga u vođenju alijanse, još uvijek relevantan za budućnost, kako bi osigurao daljnje sudjelovanje Sjedinjenih Država.

NATO, kao najmoćnija vojna alijansa na svijetu, suočava se s izazovima koji prijete njegovoj budućnosti. Dok globalna geopolitika prolazi kroz brze promjene, alijansa mora prilagoditi svoje strategije kako bi ostala relevantna. U središtu tih napetosti nalazi se i Mark Rutte, glavni tajnik NATO-a, koji će se u četvrtak sastati s predsjednikom Donaldom Trumpom kako bi pokušao uvjeriti Ameriku da je NATO — i gotovo osam desetljeća staro partnerstvo — još uvijek ključan za globalnu sigurnost.

Rutte, bivši nizozemski premijer, suočava se s teškim zadatkom. Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo već su krenuli direktno prema predsjedniku Trumpu, tražeći pregovore o obrani, dok Poljska, Njemačka i Italija formiraju zasebne blokove moći kako bi se nosili s opadajućom podrškom Sjedinjenih Država Ukrajini. To znači da Rutte mora dokazati da je NATO, a time i njegova uloga u vođenju alijanse, još uvijek relevantan za budućnost, kako bi osigurao daljnje sudjelovanje Sjedinjenih Država. „Pravi izazov za njega sada je postati Trumpov 'šaptač' i osigurati da predsjednik Trump i Amerika ostanu uključeni u NATO“, rekao je Giedrimas Jeglinskas, predsjednik Odbora za nacionalnu sigurnost i obranu litvanskog parlamenta i bivši NATO-ov dužnosnik. „To mu je sada ključni zadatak.“

NATO ovisi o svojim članicama za financiranje i oružje, a europske zemlje sve više razumiju Trumpov transakcijski pristup i odlučuju zaobići Ruttea, koji je nekoć bio smatran Trumpovim simpatizerom, i izravno se obraćaju predsjedniku SAD-a. Tako je sada i Rutte, piše Politico, sastat će se s Trumpom u trenutku kada pokušava osigurati da alijansa može funkcionirati bez Washingtona — ili surađivati s administracijom koja je otvoreno neprijateljski nastrojena, više sklonija Moskvi nego Bruxellesu. „Alijansa neće umrijeti“, rekao je jedan dužnosnik NATO-a. „Ona će se jednostavno transformirati u nešto drugo.“ Iako NATO nije odgovorio na zahtjeve za komentar, diplomatski i vojni dužnosnici iz NATO-a okupljeni su u Parizu, gdje održavaju hitne sastanke o Ukrajini izvan formalne strukture alijanse. Ministarske skupine obrane iz Ujedinjenog Kraljevstva, Njemačke, Francuske, Italije i Poljske sastaju se zasebno, formirajući moćan blok koji isključuje SAD. „To je predznak novog NATO-a“, rekao je Stefano Stefanini, bivši talijanski ambasador pri NATO-u. „Zadatak Marka Ruttea, kojeg nijedan njegov prethodnik nije morao suočiti, bit će iznijeti alijansu kroz ovu transformaciju.“

NATO ima povijest prilagodbe vlastite uloge prema geopolitičkim promjenama. Zapadni čelnici postavljali su pitanja o relevantnosti alijanse nakon Hladnog rata, pa je NATO preuzeo nove misije, uključujući uspostavu zona zabrane leta u Bosni i Libiji, sudjelovanje u američkom vođenju rata u Afganistanu i savjetovanje iračkih snaga u Bagdadu. Nakon ruske invazije na ukrajinske regije Krim i Donbas 2014. godine, NATO je podigao članice na trošenje 2 posto svog bruto domaćeg proizvoda na obranu. A kada je Rusija pokrenula punopravni napad na Ukrajinu 2022. godine, NATO je započeo razvoj planova za obranu svakog dijela Europe od mogućeg napada iz Moskve.

Međutim, NATO se sada suočava s preobrazbom globalnih saveza. Administracija predsjednika Trumpa „vrlo je transakcijska, pa radimo na izgradnji odnosa prema tim uvjetima“, izjavio je jedan obrambeni dužnosnik iz NATO zemlje koji je nedavno posjetio Washington. „Ostajemo u vrlo uskoj vezi kako bi osigurali da znaju naše planove, naše potrebe i kako to odgovara našem odnosu.“ Ova pitanja o ulozi Marka Ruttea dolaze u trenutku kada Pentagon razmatra globalnu prisutnost američkih trupa, a Europa je jedno od mjesta na kojem se najavljuju smanjenja. Europski čelnici, uključujući njemačkog kancelara Friedricha Merza, također su glasno sugerirali mogućnost nuklearnog štita na kontinentu koji ne uključuje SAD. NATO je počeo revidirati svoje obrambene planove kako bi smanjio potrebu za američkim vojnim resursima za obranu Europe.

No, bez prisutnosti 84.000 američkih vojnika u Europi — broj koji je porastao nakon ruske invazije na Ukrajinu — kontinent bi se teško mogao obraniti od napada iz Rusije. Skupine za sastanke u Parizu, koje ne uključuju Ruttea, gotovo su jednako važne kao pripremni sastanci za osnivanje NATO-a 1949. godine, rekao je francuski ministar vanjskih poslova Jean-Noël Barrot. „Čak i ako nije riječ o ponovnoj izgradnji NATO-a, tu su sjeme stvarne promjene za alijansu.“ NATO-ov središnji živčani sustav za vojne operacije ovisi o američkim zapovjedništvima u Monsu, Belgiji, Napulju, Italiji, i Norfolk, Virginiji, najvećoj pomorskoj bazi na svijetu.

Ta zapovjedništva ne samo da pružaju vatrenu moć, nego i ključnu logističku i komunikacijsku potporu na kojoj alijansa ovisi za velike vojne vježbe i raspoređivanja. Ovisnost o SAD-u za čak i najosnovnije elemente europske obrane stavlja Ruttea u nezgodnu poziciju. „On je u nezavidnoj poziciji“, rekao je Giuseppe Spatafora, bivši NATO-ov dužnosnik koji sada radi kao istraživački analitičar u EU Institutu za sigurnosne studije u Bruxellesu. „Mora reći da su transatlantski odnosi jaki, iako to nisu... Vjerojatno mora reći Trumpu da je NATO izgubljen bez njega i održati ga sretnim, dok istovremeno pokazuje da saveznici troše na obranu i kupuju američko oružje.“ No, neki bliski saveznici NATO-a smatraju da postoji metoda u Rutteovom povlačenju u pozadinu. „U DNK organizacije je da ne izaziva previše valova“, rekao je jedan bivši NATO-ov dužnosnik. „Želite organizaciju koja neće biti previše glasna ili se miješati u dnevnu političku turbulenciju.“

>>> VIDEO Nevjerojatne snimke iznad hrvatskog neba: Moćni američki bombarderi letjeli uz bok hrvatskim Rafaleima

Komentara 4

PR
prokurator
13:27 13.03.2025.

Ovaj sastanak zapravo je najveća Putlerova noćna mora ovih dana. Njegov pokušaj da posvađa Trumpa i Nato pomoću Grenlanda, uspio je samo polovično. Ako je Nato jedinstven, Putlerov šou je gotov.

Avatar superhik74
superhik74
13:57 13.03.2025.

Ta marioneta ne moze dokazati nista, NATO je SAD, ostalo su pudlice koje moraju slusati sto im gazda naredi.

MP
marinko.przolica
12:31 13.03.2025.

Opet Politico...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije