Najpopularniji fakultet u državi je Filozofski fakultet u Zagrebu. Želi ga upisati najveći broj kandidata, čak 3909. To je ujedno i najveći broj prijava koje je taj fakultet koji prima 1167 brucoša ikada dobio. A s obzirom na navedene želje u prijavama najveća će gužva biti na antropologiji na kojoj u jednu klupu želi zasjesti 25 kandidata. Za jedno će se mjesto na studiju portugalskog boriti 20 kandidata, a na studiju ruskog njih 19. Sličan interes vlada i za pedagogiju, sociologiju, psihologiju, arheologiju te za češki.
- Kandidati prepoznaju nova tržišta. Zbog toga upisuju ruski i sada i češki jer je Češka ušla u EU i postala zanimljiva. Zbog sapunica ove je godine popularan portugalski kao što je prije deset godina bio španjolski - kaže Miljenko Jurković, dekan Filozofskog fakulteta.
A kao što će u petak biti posebno živo pred Filozofskim, a sutra pred Medicinskim fakultetom, Rudarstvom, Šumarstvom... tako je danas bilo živo pred tehničkim fakultetima koji imaju specifičan prijamni ispit.
Primjerice, prođete li bodovni prag na Fakultetu elektrotehnike i računarstva, ali se zbog konkurencije ne uspijete upisati, rezultati vašeg prijamnog vrijedit će na bilo kojem drugom tehničkom fakultetu - strojarstvu, građevini, arhitekturi... Naravno, ako ostane mjesta.
Prag na FER-u danas je prošla Marija Šalković iz Krapine: - Matematičke zadatke riješila sam bez muke. Fizika je bila teža. Očekivala sam da će prijamni biti teži nego što je bio. Dodaje da će se okušati i na prijamnom iz matematike na PMF-u.