Alpska čokolada marke Milka u istraživanju organizacije za zaštitu prava potrošača Foodwatch proglašena je „najdrskijom reklamnom laži“ godine, priopćeno je u utorak. „Milka čokolada je školski primjer za 'shrinkflation' i upravo zato su je potrošači i proglasili najdrskijom reklamnom laži godine“, stoji u priopćenju organizacije Foodwatch. „Shrinkflation“ se upotrebljava za slučajeve kod kojih proizvodi ne poskupljuju pod svaku cijenu, ali im se smanjuje sadržaj uz zadržavanje iste cijene. Čak 34 posto ispitanih glasalo je za to da se proizvođaču Milka čokolada dodijeli negativna nagrada „Goldener Windbeutel“ (Windbeutel je vrsta slastice, no u doslovnom prijevodu znači „vrećica zraka/vjetra“).
Mondelez je cijenu Alpske čokolada Milka povisio s 1,49 na 1,99 te je kratko nakon toga težinu čokolade smanjio sa 100 na 90 grama. To, kako je priopćio Foodwatch, predstavlja povećanje cijene za 48 posto. Multinacionalna kompanija Mondelez je povećanje cijene obrazložila povećanjem cijena kakaa na svjetskom tržištu kao i ostalih čimbenika koji utječu na konačnu cijenu proizvoda. „Poslovno okruženje je kompliciranije i nestabilnije nego ikada“, priopćio je Mondelez.
Foodwatch je kritizirao netransparentnost posebice kada je u pitanju smanjenje težine. „Na prednjoj strani čokolade, doduše, stoji da je riječ o tabli od 90 grama, ali je oznaka mala i često je na policama supermarketa prekrivena“, smatra Foodwatch. Ova organizacija za zaštitu potrošača ukazuje na statističke podatke po kojima je cijena čokolade u Njemačkoj prošle godine porasla za oko osam posto dok je istodobno Mondelez cijene čokolade kod nekih proizvoda povisio i za 64 posto.
Na drugom mjestu neslavne liste obmanjivanja potrošača našao se dimljeni losos norveške tvrtke koja se našla na udaru kritika zbog nepoštovanja zakona o zaštiti životinja. Na trećem mjestu se opet našla čokolada pod nazivom „Menstru Chocobar“ koja se obraća ženama tijekom menstruacije s tvrdnjom da čokolada sadrži sastojke poput željeza i vitamina B6 koji, kako se tvrdi, ublažavaju menstrualne tegobe. Prema Foodwatchu ne postoje znanstveni dokazi za ovu tvrdnju. Na četvrtom mjestu našao se popularni margarin Rama proizvođača Flora Food Group, kojem potrošači zamjeraju da na pakiranju stoji kako je riječ o „sto posto prirodnim sastojcima“ iako je proizvod, prema Foodwatchu, pun dodatnih industrijski proizvedenih sastojaka.
onda kupujte kraš ili kandit čokoladice, pa se zapitajte što ste uopće platili. otkad pivac drma krašom, kvaliteta se srozala, sastav izmjenjen da ti proizvodi nemaju nikakav više okus po dobrom proizvodu. isto sa podravkom, ajd kupite teglicu linolade, dvobojne. i pogledajte kolko ima bijelog, a kolko tamnog. bijelog ima najmanje 65%. kad država dozvoljava to, da se prikrivene reklame koriste za mamac. zamislite vi foru da u pudingu netko želi više šlaga, a sve po istoj cijeni... što košta više, puding ili pjena, šlag? još ljepše je sa kakaom, nude ti kakao sa smanjenim udjelom masti. super, još nam prodajte mlijeko bez mliječne masti, jer je to kao vrhunac.. smanjuje se udio onog što čini proizvod, a povećava nekvalitetno. čokolada bez kakao maslaca... ima i takve.