Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 128
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?

Kako su hrvatski zagovornici utopijske BiH zapravo samo utopili Hrvate

12.03.2025. u 09:30

Juratović je kazao da, prema njegovu mišljenju, "od velike je važnosti u Federaciji što brojčano jača grupa nudi manjoj". Kako okarakterizirati društva u kojima "brojčano jača grupa" daje nešto onoj manjoj? Tijekom povijesti nisu postojala slična društva, osim fašističkih, koja su se isključivo zasnivala na tome da "brojčano jača grupa", po načelu uzmi ili ostavi, kroji manjinskim skupinama politička i svaka druga prava

Jedna začudna epizoda iz povijesti Crne Gore iz druge polovice osamnaestog stoljeća pravi je siže za punokrvnu hollywoodsku priču. Riječ je o vladavini Šćepana Malog, crnogorskog cara koji je vladao u periodu od 1767. do 1773. godine lažno se predstavljajući kao ruski car Petar III., o jednom povijesnom presedanu kakav, koliko znam, nije zabilježen nigdje drugdje. Po dolasku na vlast, Šćepan je za vrlo kratko vrijeme učvrstio centralnu vlast, što je za to vrijeme bio revolucionaran potez s obzirom na to da se dotadašnja crnogorska vlast oslanjala na plemensku arhitekturu koja je bila uzrok stalnih unutarnjih trzavica. Šćepan je snažno modernizirao crnogorsku državu, iskorijenivši višestoljetnu krvnu osvetu, te, po uzoru na europske zemlje, osnovao prvi sud.

Komentara 9

BJ
bjmaro
13:32 12.03.2025.

Bošnjački političari nikada nisu doživljavali Hrvate kao partnere . I po ovim komentarima svjesni su da Srbi odoše (jos ce im pomoći ), a Hrvate protjerati u Jadran. Slično kao sto su Palestinci i Iran Zidove planirali Iran Izrael

PO
pozitivno
11:53 12.03.2025.

Hrvatska politika mora biti jednakost kostitutivnih naroda u slozenoj drzavi kao sto je BiH, slicno slozenoj kao u Belgiji, Svicarskoj, .., sto je egzistencijalno pitanje za opstanak cijelog hrvatskog naroda, tocka.

DA
damascus
12:58 12.03.2025.

Suljo moj, jasno da tebi je sve kako kažeš, "funcionisalo dobro" jer ste držali naše ljude kau u vrijeme osmanlija, kao obespravljenu raju kojoj uzimate harač a dajete pravo da žoive. Halo, vidiš kako si proziran i prividan. Inače, ako ne znaš, mi ne govorimo jezikom koji ti govoriš, mi kažemo da nešto ili "funkcionira ili ne funkcionira, nikako da funkcioniše, Suljo moj.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata