Hrvatska je na euro kao službenu valutu prešla prije više od dvije godine. Kao da sama promjena valute i gubitak svima poznate kune nisu bili dovoljni, u tom procesu zadesila nas je i inflacija. Dok su se mnogi borili s prilagodbom na novu valutu, svjesni toga da je izgubljena "stara, dobra kuna", rast cijena postao je dodatni faktor,a danas je potrebna dobro uvježbana disciplina i financijska pismenost da potrošačke navike ostanu koliko toliko odgovorne. Jedan korisnik Reddita upitao se je li potrošačke navike bilo lakše pratiti u kunama, ili je sam u tom razmišljanju?
Korisnik koji je pitanje i postavio dao je i primjer “prije bih dobro razmislio prije nego što potrošim 150 kn na turu pića. Danas 20 eura odleti i ne trepnem. Isto tako, zarada mi je izgubila motivaciju — prije sam radio za oko 300 kn dnevnice, a sad da mi netko ponudi 40 eura za cijeli dan - pa mislim da bi poludio.” Dodaje i da je “izgubio osjećaj za novac”.
Neki se slažu s problemom i priznaju da se još uvijek ne snalaze najbolje: “ Imam potpuno isti problem. Novci mi lete jer mi sve izgleda jeftino, ostavljam prevelike napojnice…”, dok drugi razmišljaju potpuno suprotno: “Ne samo da sam se navikao nego se nikada ne bi ni vraćao na kunu.” Za jednog korisnika problem je jednostavan, a ni nema veze s eurima “Nije problem u kunama nego u tebi. Ja sam bio štedljiv s kunama. Takav sam i s eurima. Sve drugo su samo izgovori!” Čini se da to ipak nije najraširenije mišljenje u komentarima pa jedan od redditora priznaje: “Sa plaćom od 7,000 kuna, za par mjeseci sam ustedio 5,000 za novi kauč. Sad sa preko 2,000 i obrt, u minusu. Način života isti, samo je sve ošlo gore.” U naizgled sivoj situaciji neki su komentari našli i priliku za našaliti se na račun visokih cijena.
Comment
byu/Extension_Grab_3733 from discussion
infinancije
Neki komentatori podsjećaju da je lakše ako se euri ne preračunavaju u kune. “13 eura nije 100 kuna nego danas vrijedi puno manje...jednostavno je tako, nema tu puno mozganja. Uhvatila nas dvostruka inflacija, prvo zbog korone onda zbog eurozone”, kaže jedan komentar i nudi- na papiru- jednostavan kraj problemima: “Jedino rješenje je da zarađuješ više.” Suzdržavanje od preračunavanja nije svima izvedivo rješenje, a pojedini komentari i priznaju: “Ja još uvijek sve cijene računam € x 7.53.” Neki misle da je i u preračunavanje dio krivice za rast cijena: “Ništa drugo nego lijenost množenja cijene sa 7,5 (ili barem 7). Puno trgovaca je nakon prestanka obveze iskazivanja dvojnih cijena tu profitiralo upravo na toj lijenosti.” Isti korisnik dodaje i da “hrvati vole biti komotni i ne razmišljat previše o tome koliko što košta pa su onda i cijene prilagođene tome.” Nerijetki su komentari na prirodu našeg društva, koji upravo u tome traže izvor financijskim brigama, a jedan je korisnik zaključio: “Ovo je Balkan. Kod nas nije filozofija zarađivati više nego kako preživjeti s 1000 eura.”
Euro je JAKO pomogao da se izgubi orjentacija što je skupo. Preračunavam u kune, i nastavit ću i dalje.