Sirijski pobunjenici koji su sudjelovali u zauzimanju grada Hame izjavili su za Sky News da će se borba za daljnje napredovanje nastaviti, a cilj im je zauzimanje drugih ključnih gradova poput Homsa, Damaska i Deir el Zora. Pobunjenici su jučer preuzeli kontrolu nad centralnim gradom Hama, što je predstavlja veliki udarac režimu predsjednika Bashara al-Assada. Prema riječima jednog od pobunjenika, bitka neće stati: "Kao što smo oslobodili Aleppo i sada Hamu, nastavit ćemo prema Homsu, Damasku i Deir el Zoru", rekao je pobunjenik u intervjuu za Sky News.
Hama je grad koji je dugo bio pod kontrolom Assadova režima, ali prema tvrdnjama stanovnika i pobunjenika, grad je sada oslobođen od "opresije i tiranije". Abu Omar, stanovnik Hame, istaknuo je: "Čekali smo 45 godina... za ovaj trenutak", govoreći o dugogodišnjoj borbi protiv režima. "Nismo se bojali napada pobunjenika. Naprotiv, čekali smo ovaj trenutak. Naša djeca, naši ljudi su se vratili. Svi su bili milijun puta više prestrašeni prije, hvala Bogu, sada smo oslobođeni."
Pad Hame nakon borbi koje su trajale danima predstavlja veliku pobjedu za pobunjenike koji su ostvarili pobjedu uz pomoć džihadističke skupine Hayat Tahrir al-Sham (HTS) i turski podržanih sirijskih milicija, poznatih kao Sirijska nacionalna vojska. Pad Hame dolazi samo tjedan dana nakon što su pobunjenici zauzeli veliki dio Aleppa, sirijskog najvećeg grada, što je ponovno pokrenulo građanski rat koji je bio uglavnom zamrznut u posljednjim godinama.
Za novinare i analitičare pad Hame označava početak kraja režima Bashara al-Assada. Rami Abdurrahman, čelnik britanske organizacije Sirijska opservatorija za ljudska prava, istaknuo je: "Ako Hama padne, to znači da je počeo pad režima." Hama je jedan od rijetkih gradova koji je ostao pod Assadovom kontrolom tijekom većeg dijela sirijskog građanskog rata koji je počeo 2011. godine, nakon što je u zemlji izbila popularna pobuna.
Jihad Yazigi, urednik newslettera Syria Report, rekao je: "Assad si više ne može priuštiti gubitak drugih ključnih gradova. Iako je opstao uz pomoć svojih saveznika, Rusije i Irana, obje zemlje sada su usmjerene na vlastite ratove – Rusija se bori u Ukrajini, a Hezbollah je u Libanu pretrpio teške gubitke u sukobima s Izraelom."
Nakon Hame, borba bi mogla biti usmjerena prema Homsu, trećem po veličini sirijskom gradu, koji se nalazi samo 40 kilometara od Hame i služi kao ključna veza između Damaska, središta vlasti, i sirijske obale. Yazigi upozorava da bi pad Homsa mogao označiti "potencijalnu promjenu režima" u Siriji. "Ovo je veliki preokret u ratu", zaključuje Yazigi. "Pad Homsa mogao bi označiti kraj Assadove vlasti i promjenu ravnoteže moći u zemlji."
Samo cu podsjetiti da je u eskalaciji sukoba prije desst godina zapad slavio antiasadovske snage da bi se pokazalo da se iz njih i Isil izrodio. Katolicka crkva u Siriji daje podršku sadašnjem režimu, jer za razliku od dzihadista dozvoljava vjerske slobode.