Naslovnica Vijesti Hrvatska

Iva Tolić: Nijemci zaista puno rade, a malo uživaju

Doktorica molekularne biologije s Instituta Ruđer Bošković govori o svojim istraživanjima, školovanju i odrastanju, ali i otkriva hedonističku stranu svoje osobnosti, sklone partijanju
17. srpnja 2015. u 00:01 10 komentara 2892 prikaza
naslovnica 17.7
Foto: VL

Iva Tolić nije tipična znanstvenica. Uspješna je doktorica molekularne biologije i zaposlena na prestižnom Institutu Ruđera Boškovića.

Nedavno je od Europske unije dobila više od dva milijuna eura za istraživanja diobe stanica. Duboko je u znanosti, ali nije izgubila interes za obične životne radosti. S velikim je strpljenjem, poput manekenke koje je prošla najznačajnije svjetske modne piste, pozirala našemu fotografu.

Jednakim žarom govori o svojim znanstvenim otkrićima i neobuzdanim partijima koje jednostavno obožava. Uostalom, da nije znanstvenica, bavila bi se organiziranjem partija. Svoju hedonističku stranu diskretno je pokazala i tijekom intervjua naručivši čašu bijelog vina.

Kako vidite naše društvo i politiku?

Lako za političku situaciju, ali ja mislim da je naša društvena situacija puno bolja nego u Njemačkoj. Mislim da se u Hrvatskoj puno bolje živi. Za radnog vremena u Njemačkoj ljudi ne sjede u kafićima i uživaju u životu. Tamo se svi muče i rade. Imaju puno novca, ali na kraju ništa s tim novcem ne rade.

Koje stereotipe imaju Hrvati o Nijemcima i obrnuto?

Nijemci sve rade jako dobro i točno. Puno rade i malo uživaju. To je više-manje istina. Međutim, predrasuda je da je u Njemačkoj sve super, da je lako naći posao i da je tamo jako jednostavno. Uopće nije. Pogotovo u Istočnoj Njemačkoj.

Cijeli tekst čitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista od petka iz kojeg izdvajamo i ove priče:

>> Porazni podaci o stanju u školstvu: Nastavnika 6000 više, đaka 80.000 manje nego 2001.

>>Ćorušić o HDZ-ovu ustrojstvu zdravstva: Uvest ćemo mobilne liječnike i rad u bolnici za svoj račun

>>Je li slučaj Mamić kap koja je prelila čašu: Ministar Miljenić mijenja pravila za jamčevine?

U prilogu Ekran pročitajte intervju sa Vandom Winter i pronađite najraskošniji TV program. Donosimo i veliku kartu s najvažnijim događanjima na hrvatskoj obali tijekom ljetnih mjeseci.

Ne propustite tiskano izdanje Večernjeg lista koje možete prelistati i na e-izdanju!

naslovnica 17.7 | Autor : VL Foto: VL

Zdravstveno osiguranje
Koliko košta zdravlje u 2019. i kako izbjeći duge liste čekanja

A1 izdvaja za Vas

 • Avatar IvanR
  IvanR:

  Ja zato radim vani ta 2500 €, petkom do 13.00 i uživam više nego sa 800 € u Zagrebu.

 • Avatar Karl_Habsburg
  Karl_Habsburg:

  "Nijemci zaista puno rade, a malo uživaju" bolje kao mi i Grkljani, zaista malo raditi, a puno uživati, jeli?

 • kowski:

  " Za radnog vremena u Njemačkoj ljudi ne sjede u kafićima i uživaju u životu." A šta ona misli da ja u hrvatskoj za vrijeme radnog vremena sjedim u kafiću. Trebalo je napisati: U Njemačkoj za vrijeme radnog vremena niti ... prikaži još! direktori ne sjede u kafičima.