Skandinavske zemlje poznate su po visokim standardima zdravstvenih usluga, ali i višim porezima koji ih financiraju. Kako izgleda soba za rodilje u jednoj švedskoj bolnici? U Švedskoj prenatalna skrb uglavnom počinje s babicom, koja vas vodi kroz cijeli proces i upućuje na opstetričara. Dvije nedjelje nakon poroda žene dobivaju postnatalnu skrb pod nadzorom rodilišta. Dostupna je i telefonska linija koju možete pozvati 24 sata, kao i nacionalna medicinska sestra na koju se možete osloniti u bilo kojem trenutku. No kako izgleda bolnička soba rodilje? To je pokazao Josip, otac koji je snimio video i podijelio ga na mrežama.
On je prikazao sobu u kojoj je njegova žena rađala, koja podsjeća na luksuzni apartman. Soba je opremljena modernom medicinskom opremom, a tu je i sav potreban pribor za trudnicu, kao i kupaonica s kadom. Njegova žena već je rodila u istoj bolnici.
„U usporedbi s posljednjim videom, standard je očigledno opao i u Švedskoj“, šaljivo je komentirao Josip, naglašavajući da je njegova supruga sada dobila samo vodu i jedan sok, dok su prije nudili čak dvije vrste sokova. Na meniju su sada samo četiri jela, dok je prije bilo oko desetak opcija, a od veganskih jela dostupne su samo lazanje. Kasnije se ispričao Šveđanima, rekavši da su „u rađaoni četiri obroka, dok u sobi nakon toga ima čak 12 različitih menija“.
Slična iskustva podijelila je i Tatjana Antonijević iz Paraćina, koja se sa suprugom preselila u Stockholm 2011. godine. „Dva puta sam se porodila u Stockholmu, a babice su me tretirale kao najbližu rođakinju, dok je muž bio prisutan na oba poroda“, ispričala je Tatjana. Dodaje da je bila iznenađena toplim prijamom babica koje su je bodrile, donosile joj hranu i vodu, brisale joj čelo, i savjetovale da izdrži.
>>> Ovo je 10 najvećih bolnica u Europi: Njemačka ih ima nekoliko, a broj jedan bi vas mogao iznenaditi. Nalazi se u Srbiji
Što mi imamo sa ljudima iz Paraćina, zar nismo lijepo platili njima odcjepljenje, 15 000 mrtvih 100 000 osakačenih i 30% porušene RH smo imali,